İnsanı Okumaya Teşvik Eden Yapılarıyla Dünyanın En Güzel 18 Kütüphanesi

January 11, 2015

Geçtiğimiz günlerde Ipsos KMG'nin "Türkiye'yi Anlama Kılavuzu" raporunun gündelik yaşama dair rakamlarından ilginç bulduklarımızı listelemiştik hatırlarsanız. O rakamlardan belki de en ilginç olanı insanların okuma alışkanlıklarına dair kısımlardı, hatırlatmak gerekirse: - Türkiye’de insanların yüzde 45’i hiçbir zaman kitap okumuyor. - Haftada bir kereden fazla kitap okuyanların oranı yüzde 17 olarak tespit ediliyor. Hiçbir zaman kitap okumayanların oranı erkeklerde yüzde 52, kadınlarda ise yüzde 38. - Haftada bir kereden fazla kitap okuma oranı ise erkeklerde yüzde 11 iken kadınlarda yüzde 22. (Haftada bir kitap bitirmek değil, haftada bir kere kitap okumak, yanlış olmasın.) Neden böyle olduğunu düşünedururken bir anda şu kütüphanelere denk geldik ve olayı çözdük: İnsana kitabı sevdirmek ve teşvik ettirmek için şöyle bir kütüphanemiz olmadı ki herkes harıl harıl kitap okusun. :) Buyurun dünyadan en güzel kütüphaneler listemizle hem "Bizde niye yok?" dedirtelim hem de sizleri biraz daha okumaya teşvik edelim.

1. Musashino Sanat Okulu Kütüphanesi

001-muhtesem-kutuphaneler Tokyo / Japonya Japon mimar Sou Fujimoto'nun tasarladığı kütüphane dünyanın en basit kütüphanesi. Sadece raflar ve dış cepheyi oluşturan bir camdan oluşan kütüphanenin mimari da bir kütüphane için ihtiyacınız olan şeylerin sadece kitaplar, raflar ve ışık olduğunu belirtmiş.

2. İskenderiye Kütüphanesi

002-muhtesem-kutuphaneler İskenderiye / Mısır Esas İskenderiye Kütüphanesi, M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş ve M.S. 3. yüzyılda içindeki sonsuz değerdeki pek çok evrakla yok edilmişti, devrinin en önemli kütüphanesiydi. 2002'de Snøhetta mimarlarınca Akdeniz'e dönük inşa edilen yeni İskenderiye Kütüphanesi ise orijinaline bir saygı duruşu mahiyetinde.

3. Kanazawa Umimirai Kütüphanesi

003-muhtesem-kutuphaneler Kanazawa / Japonya Bu üç katlı adeta bir kek kalıbı gibi tasarlanmış kütüphane, içeri giren huzurlu ışık ve etrafı saran hazine değerindeki kitaplarla, ziyaretçilere bir kitap ormanına girmiş hissi veriyor.

4. New York Halk Kütüphanesi

004-muhtesem-kutuphaneler New York / ABD İnşa edildiği zaman dünyanın en mermer yapıları arasında olan kütüphane, içindeki yaklaşık 53 milyon eserle günümüzün en büyük 3. kütüphanesidir.

5. Admont Kütüphanesi

006-muhtesem-kutuphaneler Admont / Avusturya Alplerin eteğinde yer alan bu yapı dünyanın en büyük ikinci keşiş kütüphanesi. 1776 yılında Joseph Hueber tarafından geç barok tarzında inşa edilen yapının tavanını da Bartolomeo Altomonte'nin insan bilgeliğinin seviyelerini anlattığı eserleri süslüyor.

6. Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi

007-muhtesem-kutuphaneler Kopenhag / Danimarka 1999'da tamamlanan "Kara Elmas", Danimarka Ulusal Kütüphanesi'nin bir uzantısı olarak inşa edilmiş. Neo-modern yapıdaki binanın sert dış yapısını bölen cam içerideki okuma ortamını ışık ve manzarayla muhteşem bir atmosfere çeviriyor.

7. Trinity College Kütüphanesi

008-muhtesem-kutuphaneler Dublin / İrlanda İçindeki "Uzun Oda" sayesinde ünlenen mermer ve koyu ahşap ağırlıklı bir iç yapıya sahip kütüphane, İrlanda'nın en büyük kitap koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

8. José Vasconcelos Kütüphanesi

009-muhtesem-kutuphaneler Meksiko / Meksika Mimar Alberto Kalach tarafından rafların havada yüzüyormuş gibi görünmesi fikriyle cama abanılarak inşa edilen yapının tam ortasında dev bir balina iskeleti bulunmaktadır.

9. Vannesla Kütüphanesi ve Kültür Merkezi

010-muhtesem-kutuphaneler Vannesla / Norveç Helen & Hard mimarları tarafından tavanı destekleyen pek çok kavisin üzerine kurulu şekilde tasarlanan mekanın ilham kaynağı bir balina iskeleti.

10. Boston Halk Kütüphanesi

011-muhtesem-kutuphaneler Boston / Massachusetts / ABD Kabaca 23 milyon eser içeren Amerikanın en büyük ikinci kütüphanesi İtalyan çizgisine sahip mimarisiyle herkesin kullanımına açık.

11. Seattle Kütüphanesi

012-muhtesem-kutuphaneler Seattle / Washington / ABD 2004'te açılan, cam ve çelikten oluşan yapının tasarımı hakkında geleneksel kütüphane anlayışının yeniden yorumlanması denilebilir. Rem Koolhass'ın tasarladığı bina aynı zamanda sadece kitaplara değil her tür medyaya ulaşabileceğiniz bir kaynak.

12. Beinecke Nadir Eserler Kütüphanesi

013-muhtesem-kutuphaneler New Haven / Connecticut / Amerika Nadir eserler ve el yazmalarından oluşan ve Yale Üniversitesi'ne bağlı olan kütüphane dünyada bu tip eserlerin korunmasına adanmış en büyük yapı. Mermer, granit, bronz ve eserlere zarar vermeyecek seviyede ışık girmesine sebe olan pencerelerden oluşan bu efsanevi yapıda yer alan eserler arasında bir Gutenberg İncili bile mevcut.

13. George Peabody Kütüphanesi

014-muhtesem-kutuphaneler Baltimore / Maryland / ABD George Peabody adlı bir hayırseverin Baltimore halkının iyiliği ve misafirperverliği anısına yaptırdığı bu yapı 19. yüzyıl mimarlarından Edmund Lind tarafından ortada bir avlu kalacak şekilde 5 katlı olarak tasarlanmış.

14. Sir Duncan Rice Kütüphanesi

015-muhtesem-kutuphaneler Aberdeen / İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nin yeni kütüphanesi olan 21. yüzyıl mimarisi bu eser, merkezindeki spiral şeklindeki avlusuyla biliniyor. 8 katlı yapının çatısındaki paneller ise güneş enerjisini elektriğe çevirerek binanın enerji ihtiyacını karşılıyor.

15. Liyuan Kütüphanesi

016-muhtesem-kutuphaneler Pekin / Çin Pekin'in dışındaki küçük bir köyde yer alan tek katlı bu kütüphane, kereste yapısı ve çatlaklardan sızan ışığıyla adeta etrafını saran ormanın bir parçası gibi. Doğa dostu olarak tasarlanan yapıdaki tüm malzemeler geri dönüştürülebilir.

16. Portekiz Kraliyet Kütüphanesi

017-muhtesem-kutuphaneler Rio de Janeiro / Brezilya 19. yüzyılda yapılan ve 350.000'in üzerinde esere ev sahipliği yapan bu kütüphane aynı zamanda Portekiz dışındaki en büyük Portekiz eserleri koleksiyonu. Portekiz keşifleri dönemine özgü Gotik Rönesans tarzını anımsatan Neo-Manueline tasarımıyla dikkat çeken yapıda, okuyucuların etrafı pek çoğu yazılış tarihi 16. yüzyıla dek dayanan eserlerle çevriliyor.

17. Sainte-Geneviève Kütüphanesi

018-muhtesem-kutuphaneler Paris / Fransa Paris Üniversitesi öğrencileri için araştırma ve referans kaynağı olan kütüphane, 19. yüzyıl ortalarında Henri Labrouste tarafından inşa edilen yapı, okuma salonundaki demir sütunlarıyla biliniyor.

18. Stuttgart Kent Kütüphanesi

005-muhtesem-kutuphaneler Stuttgart / Almanya Küp şeklindeki dokuz katlı yapının tasarımında antik Romadaki Pantheon'dan ilham alındığı söyleniyor. Saf beyaz renkleriyle bir sonsuzluk hissi uyandıran yapıda renkli olan tek şey ise kitapların kendisi...

Eşekli kütüphaneci bonusu:

esekli-kutuphaneci-listelist-26-mustafa-guzelgoz Bizim belki insanları okumaya teşvik edecek böyle güzel kütüphanelerimiz yok ama okuma aşkını insanların yüreğine zerk etmek için hiçbir zorluktan yılmayan Mustafa Güzelgöz nam-ı diğer Eşekli Kütüphaneci gibi insanlarımız var(dı). Kendisini tanımayanları şöyle alalım: Türkiye’de Geri Kalmışlığın Tarihi ve Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>