Denizdeki Dalgadan Elektrik Elde Edecek Doğa Dostu Şehir Zonguldak

June 14, 2017

Teknolojinin ve sürdürülebilirliğin gelişimi birçok zararlı şeylere olduğu kadar, iyi şeylere de vesile oluyor. Başta kaynak araştırması ve alternatif çözümler bunun başında geliyor. İnsanlar daha fazla bilinçleniyor ve farklı çözüm arayışlarını kazandıracak çalışmalar yürütebiliyor. Her ne kadar ülkemizde bu durum çok ağır ve seyrek ilerlese de, birtakım çalışmalarda bunun örneklerini görebildiğimiz yerler de yok değil. Zonguldak dalgadan elektrik üretmek için yaptığı pilot çalışmayla doğaya alternatif bir enerji kazandırmanın peşinde. Başarılı olacağına ve gelecek yıllarda bu tür projelerin sayısının ve kapasitesinin arttırılacağına inandığımız proje diğer şehirlere çok iyi örnek teşkil ediyor.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA)’nın öncülük ettiği doğa dostu dalga enerji diye tabir edebileceğimiz çalışma Zonguldak’ta, “Pilot Dalga Enerji Santrali” adıyla kurulmaya başladı.

752x395-hircin-dalgalar-enerji-uretecek-1490650452489

Dalga enerjisinden elektrik üretilmesi hedeflenen santralin test çalışması, üretildiği yerin yanında yer alan Manolya Park’ta gerçekleştirilecek.

1439109_620x410

Test olarak uygulanacak çalışmanın yapılacağı Manolya Park 27 dönümlük verimli bir alana sahip.

Dalga_h373

Kurulacak tesisin 50 kilovat elektrik üretmesi bekleniyor.

dalga-6

Yani bu rakamda elektrik üretirse 25 hanenin elektrik ihtiyacını “Pilot Dalga Enerji Santrali” karşılamış olacak.

dalgaenerjisi9617

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı öncülüğünde, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Valiliği, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Avustralyalı CSG Exploration and Production Services firması projenin ortaklarından.

h5_2

Dalga enerji üretim tesisinin verimliliğinin test edileceği proje alternatif enerji potansiyelini arttırmayı hedefliyor.

fft5_mf325534

Bir diğer amaç ise; alternatif enerji kaynaklarının geliştirilebileceğini göstermek ve dikkatleri alternatif enerjinin mümkün olabilirliğine çekmek.

indir

Rüzgarın su yüzeyi üzerinde oluşturduğu salınım hareketi veya su yüzeyinin altındaki dalgaların basıncı ile elde edilen dalga enerjisi büyük öneme sahip.

zonguldakta-dalga-enerjisinden-elektrik-uretilmesi-icin-50-kilovatlik-003

Doğaya herhangi bir atık ve kir bırakmayan dalga, doğanın sunduğu güçlü ve sınırsız enerji kaynaklarının başında geliyor.

f12fd9361c60602f63a1552c09f932d6

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>