8113 Yılında Açılması İstenen, Medeniyetimiz Hakkında Bilgiler Taşıyan Zaman Kapsülü

March 3, 2017

1940 yılında Gürcistan’daki Oglethorpe Üniversitesi Phoebe Hearst Anma Salonu’nun alt tarafında “Uygarlık Odası” inşaa edildi. Zaman Kapsülü görevi gören bu odanın oluşturulması fikrinin sahibi 1936′da üniversitenin eski rektörü olan Dr. Thornwell Jabocs’du.

Jacobs eski uygarlıkların tarihini öğretirken o zamanlara ait medeniyetlerden geriye çok az bilgi kalmasından şikayetçiymiş. Bu sebeple bundan yüzlerce yıl sonra bile medeniyetimizi tanımak isteyenlere kesin bilgiler verebileceğini düşündüğü bu odanın yapımını şiddetle istemiş.

İçinde neler yok ki… Devlet adamlarının konuşmalarından günlük kullanım eşyalarına pek çok şey muhafaza ediliyor. Odanın içinde barındırdığı tarihi sağlıklı muhafaza edebilmesi için de bir dizi önlem alınmış…

Uygarlık Odası Dünya’nın ilk zaman kapsülüdür. İçerisinde insan kültürünün ve medeniyetin anlık görüntülerini sergiler.

zaman

Dr. Thornwell Jabocs şimdiki medeniyetimizi incelemek isteyebilecek gelecek tarihçilerin işini kolaylaştırmak ve yeryüzündeki yaşamın nasıl bir şey olduğuna dair bir kayıt hazırlayabilmek için bu odayı kurdu.

crypto

Dr. Jabocs bu görevde ona yardımcı olması için Amerikalı sinema yapımcısı, fotoğrafçısı ve mucidi olan Thomas K. Peters’in yardımına başvurdu. Peters, proje arşivcisi ve inşaat genel müdürü görevine atandı.

T.K.-Peters-with-crypt-materials

Oglethorpe Üniversitesi’ndeki Phoebe Hearst Hall’ın bodrumunda eskiden yüzme havuzu olan yere inşa edildi Uygarlık Odası. Tabii kalıcılığını sağlayacak her türlü önlem alınarak…

Oglethorpe-004-Hearst-Hall-EDITED

Oda yerin yedi metre altındaki katı granit ana kayaya inşa edildi. Kapının arkasındaki 20×10 inçlik duvarlar porselen emayeden olup, asla su geçirmeyecek şekilde tasarlanmış.

porselen

Ürünler ise oksitlenmeyi ve yaşlanmayı önlemek için oksijen ile doldurulmuş cam kaplamalı çelik muhafazaların içine yerleştirildi. Mühürlenmeden önce bütün hava boşaltılıp yerine paslanmayı önlemek için nitrojen pompalandı.

door

Thomas Peters’ın ekibi Budweiser birası, protez, erkek ve bayan mankenler, alüminyum folyo, tahta oyunları, plastik oyuncaklar, tabak, vazelin, külotlu çorap, dikiş makinesi, hesap makinesi, tohum gibi şaşırtıcı ürünler topladı.

machine

Ayrıca son 6.000 yılda edinmiş olduğumuz muazzam bilgiyi derleyen 600.000’den fazla yazılı materyal sayfası mikrofilm üzerinde toplandı.

toplanti
Aynı zamanda Adolf Hitler, Joseph Stalin, Benito Mussolini ve Franklin Roosevelt gibi tarihsel figürlerin ses kayıtları da mevcut.

Kriptonun açılış tarihi 8113 olarak belirlendi.

machines
Bu tarih zaman kapsülünün ilk oluşturulmaya başlandığı 1936 yılının M.Ö. 4241 olduğuna inanılan Mısır takviminin kurulmasından bu yana yarım noktasında sayılması ve daha sonra aynı yıl sayısının eklenmesi ile birlikte gelmiş.

Kripto 25 Mayıs 1940’da kapalı olarak mühürlendi ve gelecek nesillerin şifreyi 8113’e kadar açmamalarını rica eden bir mesaj içeren bir plak eklendi. Mesajı şöyle;

message

“Bu Crypt, yirminci yüzyılın ilk yarısında ABD’de ve dünyada var olan uygarlığın anıtlarını içeriyor. Havanın inert gazlarla değiştirildiği paslanmaz çelik haznelerde ansiklopediler, tarih bilgileri, bilimsel eserler, gazetelerin özel baskıları, seyahatnameleri, seyahat konuşmaları, sinema makaraları, modeller, fotoğraf kayıtları ve benzeri materyallerden fikirler 1900-1950 yılları arasında var olan medeniyetler ile doğasının belirlenmesini içeriyor. Mücevher veya kıymetli eşyalar içermez.

DeKalb ilinin, Gürcistan Devletinin ve Birleşik Devletler Hükümeti’nin kanunlarına, bunların mirasçılarına, vekillerine ve haleflerine ve yıl sonuna kadar bu tonozun korunmaya devam ettirilmesi için vesayet sporu yeteneğine bağlıyız. 8113 sayılı Kanun gereğince, yukarıda belirtilen devlet kurumlarını ve Oglethorpe Üniversitesi yönetimini temsil eden makamlar tarafından açılmasını öneriyoruz. O zamana kadar, tüm insanlara bu kapının ve içindeki kript içeriğinin dokunulmaz kalması hususunda yalvarıyoruz.”

Gelecek nesillerin İngilizce konuşmayı unutmuş olma ihtimali de düşünüldü. Bu sebeple zaman kapsülünü açacak kişilere yardımcı olması için mühürlü odanın önünde “Dil Bütünleştiricisi” adlı bir makine yerleştirildi.

all

Jacob’un zaman kapsülü fikri o dönemde büyük ilgi uyandırdı ve başka yerlerde benzer projelere ilham kaynağı oldu.

ny
Bunların arasında en dikkat çeken, 1939 New York Dünya Fuarı için Westinghouse Electric & Manufacturing Company tarafından hazırlanan Westinghouse Zaman Kapsülleri’dir.

Kaynak;1

1 Yorum

  1. ahaha

    March 5, 2017 at 5:56 am

    birader gürcistan değil o, amerika’nın georgia eyaleti. insan bir merak edip bakmaz mı aq.
    😀

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>