J.R.R. Tolkien’ın TV Dizisine Uyarlanmaya Hazırlanan Kült Romanı: Yüzüklerin Efendisi

November 6, 2017

Metin uyarlamalarının günümüz sanat algısında önemli bir yeri bulunuyor. Dünyaca ünlü romanlardan yola çıkılarak çekilen filmler, yapılan yeni yorumlar ve televizyona uyarlanan işler, aslında temelde aynı meselenin etrafında şekilleniyor. Nefes alıp veren her metin, aslında tarihsel olarak da insanların yaşamsal fonksiyonlarına katkı sağlıyor ve düşünce ürününün çeşitlenmesiyle birlikte devamlılık sağlanıyor.

J.R.R. Tolkien tarafından kaleme alınan ve hem roman hem de sinema filmi olarak pek çok insana ulaşan Yüzüklerin Efendisi serisi, şimdilerde tv dizisi olmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda hayata geçirilen metin uyarlamaları, her geçen gün daha kaliteli bir girişimle ekranlara geliyor. J.R.R. Tolkien’ın ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi serisi de bunlardan bir tanesi.

tolkien_bbc

İlk olarak 1954 yılında yayımlanan romanın film uyarlaması 2001 yılında yapılmıştı ve ardından iki film daha gelmişti.

yuzuklerin-efendisi-1-yuzuk-kardesligi-extended-301

Tüm dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği eser, hem film hem de kitap olarak pek çok okur ve izleyiciye ulaştı. Şimdilerde ise eserin TV dizisine uyarlanması konuşuluyor.

2

Yapılan haberde Warner Bros. şirketinin Yüzüklerin Efendisi eserinin dizi uyarlaması için çalışmalara başladığı duyuruldu.

The_Hobbit-_An_Unexpected_Journey_48

Ancak bu yeni proje ile ilgili olarak oyuncu ve senarist isimlerine dair herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil.

lotr

Romanı ve sinema filmlerini düşününce, eserin nasıl bir dönüşümle dizi uyarlamasına taşınacağı ise daha şimdiden yoğun bir merak konusu.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>