Avrupa Şampiyonluğu İçin Yarışan Down Sendromlu Yüzücümüz Fatma Çağla Demir

October 17, 2017

Yıllardır elit yüzücü yetiştirmede sıkıntı yaşayan ülkemiz, bu negatif tabloyu Fatma Çağla Demir ile tersine çevirebilir. 25 yaşındaki Fatma Çağla Paris’te düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’nda birinciliği hedeflediğini açıkladı.

Bayrağımızı yüzmede başarıyla temsil eden Fatma Çağla Demir; Türkiye şampiyonlukları, Avrupa ikinciliği ve dünya beşinciliği ile gurur kaynağımız oldu.

fatma çağla

Annesi ve dedesi sayesinde yüzme branşına yönlendirilen başarılı yüzücü, ülkemizin spor yetiştirme madeni olan Sakarya Adapazarı’nda yaşıyor.

caggg-2

Antrenmanlarını bu ilçenin Olimpik Yüzme Havuzu’nda sürdüren Çağla, azimle çalışmasından dolayı bölge ve Türkiye şampiyonalarında madalyalar alarak Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkını kazandı.

cagla-3

Yüzme sporunun yanında eğitim hayatında da başarılı bir öğrenci olan Milli sporcu, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Hizmetler bölümünde okuyor.

cag-4

Mesleğini maddi karşılık olmadan da yapabileceğinin altını çizen Fatma Çağla Demir, yüzmeyi sağlığı için çok sevdiğini söylüyor.

cag-5

Bu aşamaya kadar çok iyi hazırlandığını belirten 25 yaşındaki yüzücü, çıtayı yükseğe koymuş vaziyette; “Avrupa ve dünya şampiyonalarında birinci olmak istiyorum. Madalyaları teker teker toplayacağım.”

cag-6

Down sendromlu olanlara asosyal olmaması yönünde telkinlerde bulunan başarılı isim; “Engelliler yılmasın, pes etmesin. Hayatın içinde aktif bir şekilde yer alsınlar.”diye tavsiyede bulundu.

yuzme

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>