Köy Çocuklarının Saçlarını Ücretsiz Olarak Kesen Dünyanın En İyi Kalpli Kuaförü

August 24, 2016

Her zaman söylüyoruz; dünya üzerinde bir çocuğun yüzündeki tebessümün nedeni olmaktan daha değerli hiçbir şey olamaz. Ve bazen bunu yapmak, hiç de zor değildir. İnsan birilerini mutlu etmek istemeye görsün; ne engel kalır yolunda; ne de zor gelir ona mesafeler.

Şimdi size bahsedeceğimiz hikayenin kahramanı da melek gibi bir kadın. Tek derdi, birilerinin yüzündeki tebessümün kaynağı olabilmek. İşte Yıldız Tutal Özlütaş’ın içinizi ısıtacak hikayesi.

Yıldız Tutal Özlütaş, Mersin’de yaşıyor ve 37 yıldır kuaförlük yapıyor

1-yildiz-tutal-ozlutas
19 yaşından beri kendi işini yapmakta olan Yıldız Hanım’ın kendine ait bir dükkanı var. Emekli olmasına rağmen hala severek işini yapıyor. Çünkü o sadece saç kesmiyor; bir sürü insanın da yüzünü güldürüyor. Bu fotoğraf bir huzurevi ziyaretinden mesela.

Yıldız Hanım ayda bir kez dükkanını kapatıp Mersin’in köylerine gidiyor, oradaki çocukların saçlarını ücretsiz olarak kesiyor

2-yildiz-tutal-ozlutas
Ve yüzlerindeki tatlı tebessümün nedeni oluyor.

Çocukların saçlarını kesme fikri, sık sık yaptığı köy gezintileri sırasında düşmüş aklına…

4-yildiz-tutal-ozlutas
Boş zamanlarında doğada vakit geçirmeyi sevdiğini söyleyen Yıldız Hanım, işten fırsat buldukça köylere gidiyormuş gezmeye. Bu gezintiler sırasında, köydeki kız çocuklarının saçlarının dağınıklığı çekmiş ilk önce dikkatini.

“Gezip dolaşıyordum ama bir yandan da çevredeki çocukların saçları dikkatimi çekiyordu. Herkes bildiği işe dikkat kesilir, benim de mesleğimden ötürü ister istemez gözüm kayıyordu.”

İlk başlarda bir şey yapmamış ama sonra hazırlıklı gitmeye başlamış köylere…

5-yildiz-tutal-ozlutas
Çocuklara saçlarını kesmek istediğini söylediğinde ise, hepsi sevinçle karşılaşmış bu teklifi. Yıldız Hanım da zamanla bu işi bir rutine bindirmiş. Şimdi mutlaka ayda bir dükkatını kapatıp çalışanlarıyla birlikte bir köye gidiyor ve oradaki çocukların saçlarını kesiyor.

“O çocukların yanına gittiğimde tüm sıkıntılarımı unutuyorum…”

3-yildiz-tutal-ozlutas
“İnanılmaz bir şey bu, sadece mutlu hissediyorum kendimi. Çocukların mutluluğu, çocuklarının mutluluğunu gören anne babaların mutluluğu milyarlara değişilmez.” Böyle söylüyor, yaptığı güzel davranış için bu iyi kalpli kadın.

“İnsanlar beni tebrik etmeye başlayınca şaşırdım. Yahu ben ne yapıyorum ki diye sordum kendime.”

6-yildiz-tutal-ozlutas
Yıldız Hanım’ın bu anlamlı davranışının duyulmasını ekşi sözlük yazarı “everestttl” sağladı; çünkü bu tatlı kadın aynı zamanda onun annesi. Kısa zamanda hızla yayılan bu paylaşım sonucunda ise OT dergisi, kendisiyle bir röportaj gerçekleştirdi. Böylece Yıldız Hanım hakkında bilgi sahibi olabildik hepimiz.

Ve haliyle tebrikler almaya başladı Yıldız Hanım. Çünkü hepimizin böyle iyi insanların olduğunu bilmeye çok fazla ihtiyacı var. İlk başta bu tebriklere anlam veremeyen Yıldız Hanım, kısa zamanda anladığını söylüyor insanların bu şaşkınlığının sebebini.

“Artık anlıyorum ki insanlar böyle şeyleri önemsiyorlar ve ilgi çekici buluyorlar. Çünkü hiç kimse bir şey yapmıyor, herkes seyirci kalmayı tercih ediyor.”

Hiç de haksız sayılmaz değil mi?

Yararlanılan Kaynaklar: OT dergi

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>