Yılda 200 Kitap Okumanın Mümkün Olduğunu Kanıtlayan Muazzam Hesaplama

October 4, 2017

Daha güzel bir yaşamı var etmek için kitap okumak, pek çok şeyden daha büyük katkılar sağlar. Geçmişi ve geleceği sayfalar üzerinden algılamak, tartışmak ve paylaşmak; yaşamın kendisini yeniden yorumladığı gibi kültürel aktarımın da iyileşmesini mümkün kılar. Tüm bunların etrafında gelişen, çoğu zaman olumsuzluklarla çevrelenmiş toplumsal kalıplar ise bahanelerdir. Eyleme geçme halini durduran bu faktör, en çok kitap okuma yoğunluğunda kendini gösterir. Ancak bu kalıbın kırılması o kadar da imkansız değildir…

Bahanelerin hayatımızdaki yeri düzenli olarak kendini güncelleyen bir tutarlılıkla varlık gösterir.

1

Özellikle de kitaplar ve düzenli okuma biçimleri konusunda. Çünkü bir şeylere dahil olmak, bağımlılık algısıyla ve can sıkıntısıyla yakın ilişki içerisindedir.

2

Amerikalı iş adamı Warren Buffet’tın başarıya giden yol hakkındaki fikirleri bu noktada önemlidir.

2

“Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır.”

Çünkü gerçek anlamda gerçekleştirilen nitelikli okuma, hayatı ve insanın kendisini anlaması konusunda büyük oranda fayda sağlar.

2

Her gün beş yüz sayfa kitap okumak ya da yılda 200 kitap bitirmek çoğu insan için imkansız görünebilir ancak matematiksel bir hesap bunun mümkün olduğunu gösteriyor.

3

Özellikle sosyal medyada harcanan zaman, televizyon seyretmeye ayırdığımız zamanla birleşince ortaya gerçekten korkunç bir manzara çıkıyor.

1

Bir insanın dakikada iki yüz ila dört yüz kelime okuduğu biliniyor. Ortalama bir kitaptaki toplam kelime sayısı ise elli bini bulunuyor.

2

İki yüz kitapta bulunan kelime sayısını ise on milyon olarak hesaplayınca ortaya 417 saat çıkıyor. Buradan bakınca yılda 200 kitap okumak için 417 saate ihtiyaç duyduğumuzu görüyoruz.

2

Pek çoğumuz için imkansız gibi görünen bu zaman aralığı, aslında başka alanlarda harcadığımız gerçek zamanlara denk geliyor. Örneğin bir insanın sosyal medya kullanımında geçirdiği süre ortalama 608 saat.

2

Televizyon seyretmeye ayırdığımız zaman ise 642 saat. Toplamda 2 bin 250 saatimizi sadece bir şeylerle meşgul olarak geçiriyoruz.

2

Bu tablo karşısında yılda 200 kitap okumanın imkansız değil, yalnızca bahane olduğu gerçeği bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

3

Kaynak: 1 , 2 , 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>