Çok Sesli Müziğin En Güzel Hali Akapella Yapan 21 Yerli ve Yabancı Topluluk

December 20, 2017

Akapella, enstrüman olarak insan sesinin kullanıldığı çok sesli bir müzik türü. İtalyanca’da “Kilise Tarzı” anlamına gelen a capella neredeyse tüm müzik türlerinde görülebiliyor. Zor olduğu kadar etkileyici de olan bu çok sesli müzik türünde birçok ayrı ses bir araya gelip tek bir şarkıyı oluşturuyor. Bu mükemmel uyum ise ruhumuzu doyuracak mükemmellikte olmayı başarıyor.

Ülkemizde yeni yeni önem verilmeye başlanan bu müzik türünü uzun yıllardır yapan müzik toplulukları da mevcut. Diğer ülkelerde ise yaptıkları akapellalar ile ünlü olan onlarca topluluk var. Şimdi günün yorgunluğunu atmak için listemizden bir akapella seçin ve birçok sesin bir araya gelerek yakaladığı uyumun keyfini çıkarın…

1. Pentatonix


2011’de müzik yapmaya başlayan akapella grubu 5 kişiden oluşuyor. ABD’li grup NBC’de yayınlanan The Sing-Off yarışmasını kazanarak 200.000 dolarlık ödülün sahibi oldu ve Sony ile anlaşma imzaladı. Ardından çıkardıkları albümlerle büyük bir hayran kitlesi elde ettiler ve şarkıları birçok kişi tarafından paylaşıldı. En sevilenlerden biri de Daft Punk’ın “Get Lucy” şarkısı oldu.

2. Mike Tompkins


Kanadalı müzisyen cover şarkıların yanında kendi şarkılarını da üretiyor. Tek başına akapella yapan sanatçı tüm şarkılarda sadece kendi sesini kullanıyor.

3. Peter Hollens


Müzisyen, söz yazarı, yapımcı ve girişimci Peter Hollens, 1999 yılında Oregon Üniversitesi’nde Oregon’un ilk resmi akapella grubunu kurdu. Grubun ismi ise “On The Rock”. Hollens, Youtube kanalını ise 2011’de açtı. Hala aktif olarak yaptığı müzikleri paylaşıyor.

4. Alaa Wardi


İran kökenli ancak Riyad’da doğup büyüyen Alaa Wardi müzik ve ses mühendisliği eğitimi almış bir müzisyen. Cover parçalara kattığı muhteşem akapella yorumuları ise birçok insan tarafından sevilmesini sağladı. Türkçe şarkılara yaptığı coverlar ise Türkiye’deki ününü arttırdı.

5. Home Free


5 kişiden oluşan Amerikan akapella grubu Home Free, bir yarışmada 100.000 dolarlık ödülü kazandılar ve tanındılar. 2014’de ilk albümler “Crazy Life” yayınlandı.

6. BYU Vocal Point


9 erkek müzisyenden oluşan bu akapella grubu Brigham Young Üniversitesi’nde kuruldu. Öğrenciler tarafındaan 1991’de kurulan topluluk bugüne kadar birçok ödüle layık görüldü.

7. The Filharmonic


5 kişiden oluşan Los Angeles çıkışlı grup Filipinli ve ABD’li gençlerden oluşuyor.

8. Straight No Chaser


1996’da Indiana Üniversitesi’nde kurulan Straight No Chaser, profesyonel bir akapella grubu. 2007’de yayınladıkları “The 12 Days of Christmas” adeta viral oldu ve 8 milyon kişi tarafından izlendi.

9. Aula39


2013’de kurulan grup 4 kişiden oluşuyor. İtalya’nın farklı yerlerinde gelen grup üyelerinin hepsi Roma’da yaşıyor ve müzik yapıyor.

10. SesVerSus


2011’de Ankara’da kurulan ekip üyeleri TRT Ankara Radyosu Çoksesli Gençlik Korosu’nda acappella müziğin Türkiye’ ye getirilmesi ve yaygınlaştırılmasında öncü olan, Feruzan ESMERGÜL ve Seval IRMAK’tan ses, şan, koro eğitimleri aldı ve korist olarak çalışmaya başladı. 2011’in başında, birlikte şarkı söylemekten keyif alarak yola çıkmış, farklı meslek gruplarından oluşan şefsiz bir vokal topluluğu olan SesVerSus kuruldu.

11. A Capella Bogaziçi


İNSAN SESİNİN SINIRLARINI ZORLUYORUZ!
2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde içlerinde halen grubun üyesi olan Ali Göktürk ve Recep Gül’ün de bulunduğu 5 yetenekli solist tarafından kurulan A Capella Boğaziçi, İstanbul Müzik Festivali Genç Caz Yarışması’nda seçilmesiyle profesyonel müzik hayatına başladı. Grup, 2005 yılında Kerem Görsev prodüktörlüğünde ilk albümünü çıkardı ve DMC etiketiyle yayınlanan bu albümde, a capella caz alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

12. Barbershop Harmony Society


Dünyanın en büyük erkek müzik topluluklarından biri olan Barbershop Harmony Society’nin ünü gittikçe artıyor.

13. The Sons of Pitches


Akapella ve beatbox yapan 6 kişilik İngiliz vokal grubu 2013’de Birmingham Üniversitesi’nde kuruldu. Bu güne kadar birçok ödül kazanan grup ABD ve Asya’ya turneler düzenlediler. Ayrıca Nokia ve Microsoft gibi markalarla çalıştılar.

14. Street Corner Symphony


2010 yılında kurulan akapella grubu katıldıkları The Sing-Off yarışmasıyla tanındı. Çok farklı tarzlarda müzikler yapan grup 5 kişiden oluşuyor.

15. The Swingles


7 genç vokalden oluşan The Swingles, 1960’larda kurulan bir müzik topluluğu aslında. O günden beri yaptıkları müziklerle 5 Grammy ödülü kazandılar. Ayrıca Sex and the City, Grey’s Anatomy ve Glee gibi yapımların müziklerini yaptılar. Ayrıca grup bir konserinde “Gemiler Giresun’a” türküsünü de yorumlamıştır.

16. The Real Group


Stockholm Kraliyet Müzik Akedemisi’nde 1984 yılında kurulan müzik topluluğu, şimdilerde dünya çapında büyük konserler düzenliyor ve birçok tarzı harmanlayarak ortaya mükemmel bir akapella müzik koyuyorlar.

17. Rockapella


1986’da New York’ta kurulan topluluk, coverladıkları şarkıların rock ve pop olmasından dolayı akapella kelimesinin birleşimiyle Rockapella adını almış.

18. Bahiyya Haneesa Official

19. Vocca A Capella


Vocca; yurtiçinde çok sayıda performansta sahne almış, uluslararası platformda önemli festivallere katılmış, dünya şampiyonluğu görmüş müzisyenlerden oluşuyor.

20. Yetkin Omaç


1983 doğumlu, şarkıcı, söz yazarı, besteci, ses mühendisi, aranjör ve kompozitör olan Yetkin Omaç’ın Youtube kanalında eşi Eda’yla yaptıkları akapella parçalar bulunuyor.

21. Acappella Grup 34


2004 yılında İstanbul’da kurulan topluluk, kar amacı gütmeyen ve amatör koristlerden oluşan bağımsız bir koro.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>