Yeni Yıla Taksim’de Girmek İsteyenler İçin 16 Maddede Hayatta Kalma Rehberi

December 31, 2014

Özellikle 2000 yılından beri Taksim’de yeni yıla girmek, Orc’lar çıkış yaparken Mordor’a pikniğe gitmekle aynı şey. Düşününüz ki Taksim ülkenin en büyük şehrinin merkezi. Laf olsun diye söylemiyoruz, yerli yabancı rehberlerde, devletin diktiği tabelalarda Taksim için “City Centrum – Şehir Merkezi” yazar.

Taksim aynı zamanda eğlence ve gece hayatının da merkezi. Her ne kadar fönlü Misbah, Taksim’i eğlence merkezi olmaktan çıkaracağız dese de bunu başarabilmiş değil. Ülkenin en büyük şehrinin, en önemli eğlence merkezinde, yılın eğlence adına en çok dışarı çıkılan gecesinde her sene olanlar malum.

Bu sene diyanet işlerinin son hutbesinden de (Yeni yıl eğlencesi gayrimeşrudur) ekstra gaz alacak bir çok Orc, yine sağa sola bulaşmak ve kadınları taciz etmek için İstiklal Caddesi’ne akacak. Gelin bu tacizci Orc’lardan korunmak ve geceyi sağ salim bitirmek için Taksim’de hayatta kalma rehberine bir göz atalım.

Her şeyden önce


Fight Club: Yılbaşında Taksim’de hayatta kalmanın ilk kuralı, yılbaşında Taksim’e çıkmamaktır! Eğer bu kurala uymam diyorsan buyur liste seni bekliyor.

Mümkün olduğunca Karaköy – Kabataş istikametinden Galatasaray tarafına ulaşmaya çalışalım

taksimyilbasi
Tophane’den yukarı devam eden Yeni Çarşı Caddesi istikameti bizi İstiklal’in stratejik öneme sahip noktasına ulaştırır. Galatasaray, hem Asmalımescit yönünü hem de Meydan tarafında kalan sokakları ortalar. Ayrıca meyhane mekanı Nevizade ve Çiçek Pasajı ile Yapı Kredi Kültür arkasında kalan mekanların da dibine kadar ulaşmış olursunuz. Böylece daha çok meydan- Galatasaray lokasyonunda yoğunlaşan tacizcilerden mümkün mertebe yırtmış sayılırsınız. Yani Taksim’e gelirken olabildiğince Şişli – Mecidiyeköy ve Tarlabaşı istikametinden uzak durmakta fayda var.

Tek tük olduklarına bakmayın tacizciler aniden toplanır


Bu tür birbirini tanıyan 2 – 3 kişilik küçük gruplardan oluşur. Taksim’e geldiklerinde Orc kokularından birbirlerini hisseder ve benzer hedeflere doğru yönelirler. Yani size bulaşan o küçük grup saniyeler içinde bir sırtlan sürüsüne dönüşecek.

Sürünün yaklaşmaya başladığını hissedeceksiniz


Caddenin ya da sokağın ortasından ilerlemeye çalışın, duvar dibine doğru kaçmayın. Çok yaklaşırlarsa telkin yoluna gitmeyin, muhattap olmayın. “Konuşmak istediğini sandık” en sık kullandıkları bahanedir.

Caddede sağlı sollu çalıp söyleyen, oynayan kalabalıklara itibar etmeyin

tumblr_mbr3owhfBh1qbexe6o1_250
Taciz hadiseleriyle baş edemeyen emniyet ve belediye, yeni yıl gecesi Gezi’ye kurulan sahneden halk konseri düzenlemeyi bıraktı. Aslında bi yandan iyi oldu ama aynı zamanda bu durum Orc kitlenin nerede bir etkinlik sesi duysa oraya akın etmesine de sebep oldu. Sokak müzisyenlerinin geneli iyi elemanlardan oluşsa da bu tip duvar kenarı konserleri malum sebeplerden ötürü aniden kalabalıklaşabiliyor. Lokal kalabalıklar Orc’ların en çok dikkatini çeken şeydir, teğet geçiniz.

Tacizciyi kıyafetinden tanımak

tumblr_mmjlyrCqhK1qbg6fto1_500
Gerektiğinde gizlenebilmek için kapşonlu şeyler giyerler. Bu arada geceye özel giyindiyseniz direkt mekanın önünde araçtan inmenizde fayda var.

Mekan seçimi


Müdavim de olsanız gittiğiniz mekanla önceden mutlaka iletişime geçin. Taksim’de yeni yıl kutlamak öyle berbat bir hale geldi ki, çoğu aklı başında bar en çok ciro yapacakları günde dükkanı kapatıyor. Ciddiyiz, bu gece hiç açmıyorlar. “Nasılsa mekanım belli, hemen giderim bana bişey olmaz” diyerek kapıda kalabilirsiniz.

Sığınabileceğiniz mekanlar


Gezi’den alışkın olduğumuz bir hadise. Zor zamanda can kurtarır. Gerçi bu devirde kimse kimseye hemen yardım etmiyor ama siz yine de şansınızı deneyin.

Tarlabaşı’nın meydana yakın tarafındaysanız dolmuşçulara doğru kaçın. Allah yarattı demezler, tacizci güruha levyeyle girerler. İmam Adnan girişinde sokağın hemen sağı, Bekar Sokak As Hotel’e kadar sağ sıradaki bütün mekanlar, Mis Sokak sonundaki mekanlar, Sıraselviler ortasında kaldıysanız bir allahın kulu karışmaz “Polis” diye bağırın. Sonlara doğruysanız Cihangir’e doğru sol kolda otopark’a sığınınız.

Gezi Parkı ve Gümüşsuyu tarafı


Mecidiyeköy – Şişli ya da Beşiktaş yönünden gelmek isterseniz sıkışan trafikten bunalıp yürümek isteyebilirsiniz. Gezi Parkı’ndan geçmeyin bu tip günler için hâlâ güvenli değil hatta hayli karanlık. Gümüşsuyu ya da Mecidiyeköy yönünden gelirken mecburen dev beton düzlüğü geçmek zorunda kalacaksınız ve açık hedefsiniz. İlk verdiğimiz rotadan şaşmayın.

Beyoğlu Emniyetinin yeni yerini unutma!

beyoglu_e
Hemen İstiklal cadde girişinde sağ baştaki Zambak Sokak sonunda solda. Meydandaki dönerciler hiç bir olaya karışmazlar onlardan yardım alamazsınız. Yeni açılan turistik tatlıcılara dalabilirsiniz, meydandakiler gece geç saate kadar açık. Turistik ve aydınlık olduğu için cesaret edip takip edemezler. Bunlar haricinde sivil polisler ve 155 her zaman bir alternatif (manidar). En geç 3-4 dakika içinde olay yerine müdahale ederler. Bu tip özel günler emniyetin şan şöhret günleri olduğundan tam takım alarmdalar. Ayrıca uzun süredir heykelde sabit bekleyen ekipler de var.

Bu gece ortamdaki nöbetci eczane Doruk Eczanesi. Eczanemiz Pera Marmara Oteli’nden, istiklal Caddesi’ne çıkan sokak üzerinde Asmalımescit’te. Tel: 0-212-245 87 26.

Kesin kavga çıkacak sokaklar


Gece yeniden yağarsa karda kavga çok pis olur

Mis Sokak ortasındaki apaçi kulüplerin önü, Sıraselviler üzeri gece 02-03 arası, Nevizade’ye Balıkpazarı değil diğer uçtan bağlanan Balo Sokak Tarlabaşı yönü (Machine club tarafları), Hasnun Galip Sokak türkü barlar mevkii kavga çıkması garanti mekanlar. Uzak durun.

Bu aralara girmeyin

darsokak
Hazzapulo geçidi, Demirören – Yeşilçam Sokak arası, Odakule – Meşrutiyet Caddesi arası, Sıraselviler – Meşelik Sokak arası. Aşırı sıkışık da olabilir aşırı ıssız da, bugün ikisinden de uzak durmalı.

Birkaç mekan dolaşmaca


En sık yapılan hata. Unutma bugün Taksim’e asla ilk girdiğin an kadar dinç olamayacaksın. Kendini birkaç mekan arasında hayatta kalma yarışına sokma. Survivor sadece televizyonda olur. Amacın net olmalı. Bir mekan seç, eğlen ve güvenli bir eve doğru uzaklaş. Taksim’i terket.

Hem yemek hem eğlence bir arada


Yok öyle bişey. Bölgede ikisini aynı anda sunan bir yapı bulunmuyor. Hip teras mekanları ya da, Galatasaray Tophane arasındaki Karaköysel tükkanları saymıyoruz. Oralarda bu saatten sonra yer bulamazsınız. Bulsanız da girişe en az bi 400 – 500 arası sıkışır. Ayrıca emin olun içeri girseniz de rahat yok.

Mutlaka yemem lazım yeni yıl yemeği bir gelenek yemezsem ölürüm


Yakınında bildiğiniz bi bar olan bir ocakbaşına gidin. Bak valla, ciddiyiz. Romantik olmaz ama idare edin. Kışın popüler mekanları olan Taksim’deki ocakbaşılar yılbaşında boş olurlar. Hem çok abartmadan bi şeyler yer, hem de hemen karşı kapıdaki barlara gidebilirsiniz.

“E, hani 2 – 3 yer gezmeyin demiştiniz” diye bağırdığınızı duyar gibiyiz. Haklısınız. Ama bu saydıklarımız için hiç yürümeyeceksiniz. Örnek olarak Pala’nın yeni yeri ve hemen bitişiğinde yeni açılan Kırmızı Tazı, Zübeyir ve sokağı sağlı sollu kesen barlar, Beyoğlu Ocakbaşı ve hemen yanındaki Ağaç ev, Umut Ocakbaşı ve karşısındaki Thales ya da Kharon (bu son ikisini arayın kapalı olabilirler) seçenekler arasında.

Son olarak ilk maddeyi unutmayın

cikma
Not: Bu liste hafta içi her gün takılan mekancı tayfa için hazırlanmamıştır. Bugün ileri düzey bir Taksimciye bulaşan tacizci, en iyi ihtimalle meydanda göndere çekilir.

Not 2: Orc tabiri sadece ve sadece Taksim’e taciz için çıkan tayfayı hedeflemiştir. O tayfayı o hale getirenler ayrıca utansın.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>