Sağlık Sorunları Sebebiyle Yazmayı Bırakmak Zorunda Kalan 8 Önemli Yazar

May 10, 2017

Yazmak, yazarlığı hayatının odağına koyan insanlar için kolay kolay bırakılabilecek bir şey değildir. Çünkü yaşamın bir diğer yüzü olarak var olan yazma eylemi, insanı ve insana dair olan her şeyi kendi dünyasında yeni baştan yaratarak sunmaktadır. Edebiyatın her alanda sağladığı güzelliklerden en kıymetlisi belki de budur.

Kendini aramak, yazma eyleminin içerisinde var olan ve devam eden en önemli fayda biçimidir. Edebiyat tarihine baktığımız zaman iz bırakan çoğu yazarın temelde kendilerini ve yaşamlarının asıl amacının ne olduğunu aradıklarını açıkça görebiliriz. Bu süreçte meydana gelen bazı talihsizlikler de yok değildir. Örneğin sağlık sorunları sebebiyle yazmayı bırakmak zorunda kalmak gibi…

Hazırladığımız liste, çeşitli sorunlardan dolayı yazma serüvenine son veren yazarları içeriyor.

1. Gabriel García Márquez

1

Márquez, kardeşi Jamie García Márquez tarafından yapılan açıklamaya göre kanser tedavisi için aldığı kemoterapi seansları sonrasında yazmayı bırakmak zorunda kalmış fakat okuma sürecini hiçbir zaman bırakmamış. Son dönemlerinde çoğunlukla ailesiyle zaman geçiren Márquez, 17 Nisan 2014 tarihinde aramızdan ayrıldı.

2. Iris Murdoch

2

Murdoch, 1995 yılında yayımlanan ilk romanı Jackson’ın İkilemi‘nin ardından Alzheimer hastalığına yakalanarak yazarlığı bırakmak zorunda kalmış. Dönemin eleştirmenleri ise kitaptaki sade dilin hastalığın belirtilerinden biri olarak değerlendirmişler.

3. Eugene O’Neill

6

Uzun yıllar boyunca verem ve sıtmayla mücadele eden oyun yazarı O’Neill, 1941’de Parkinson hastalığına yakalanmış. Hastalığa bağlı olarak elleri titremeye başlayan yazar, yazmayı bırakmak zorunda kalmış. Sonrasında yazmak istediklerini başkalarına anlatarak yazdırmayı denese de pek başarılı olamamış.

4. E. B. White

3

Amerikalı yazar E. B. White, belli bir yaştan sonra bunama sürecine girmiş. Buna bağlı olarak yazmakta ve okumakta bir hayli zorlanan yazar, süreç içerisinde bir tek espri yapmayı bırakmamış. Son aylarında ise oğlu Joe, yazdığı kitapları babasına okumaya başlamış.

5. Ernest Hemingway

112

Alkol bağımlılığı ve ağır depresyon süreçleri gibi pek çok sıkıntıyla mücadele eden Hemingway, 60’lı yıllara gelmeden yazmayı bırakmış. Yazar A. E. Hotchner’in gözlemlerine göre Hemingway, hazırladığı bir taslak üzerinde saatlerde çalışıyormuş fakat bir türlü sonuca varacak bir metin ortaya koyamıyormuş. Hotchner, yazarın kendisini sık sık öldürmeyi düşündüğünü belirtmiştir.

6. E. M. Forster

2

İngiliz yazar Forster, diğer yazarlara göre daha farklı bir sebepten dolayı yazmayı bırakmış. Yazar, 38 yaşındayken bekaretini kaybetmesi üzerine yazma serüvenine son vermiş. Bulunan günlüğündeki ifadelerden yola çıkılarak ulaşılan bu yargı, günlüğünde de açıkça ifade edilmiş. Forster, cinselliğin daha ünlü bir yazar olmasını ve kitaplarının basılmasını engellediği düşünmekteymiş.

7. Jane Austen

3

Jane Austen, uzun yıllar göğüs kanseriyle mücadele etmiş ancak hiçbir zaman yazmaktan vazgeçmemiş. Fakat ömrünün son dört ayında yazmayı bırakmak zorunda kalmış.

8. Arthur Rimbaud

3

Ünlü Fransız şair Rimbaud, en verimli olduğu gençlik yıllarında aniden yazmayı bırakmış ve Güney Afrika’ya yerleşerek tüccarlık yapmaya başlamış. Yazara böyle bir kararı neyin aldırdığıyla ilgili bir bilgi ne yazık ki bulunmuyor. Ancak böylesi bir final oldukça ilginç.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>