Yazarlık Sürecinin Ne Kadar Sancılı Olduğunun Konu Edildiği 7 Harika Film

July 25, 2017

İzlediğimiz filmlerin, okuduğumuz romanların ya da hikayelerin yazarlarının bu eserleri nasıl ortaya çıkardığını ve nasıl hayatları olduğunu hep merak ederiz. Bunun hakkında çekilen ve merakımızı biraz daha aydınlatan yapımlar var. Bu filmlerden bazılarını sizler için sıraladık.

1. Adaptation (Adaptasyon)

adaptation Susan Orlean'ın kurgusal olmayan kitabı "Orkide Hırsızı" kitabını film senaryosu haline getirmeye çalışan Charlie Kaufman'ın bu konuda çektiği sancıları ve yazma sürecini anlatan filmde Nicholas Cage başrolde. Kitabın içerdiği dramatik ögeler Kaufman'ın hayatına adapte olunca kitabın senaryolaştırılması sancılı bir hal alıyor. Aynı zamanda kitabın filmleştirilirken sanatsal bütünlüğü ile ekonomik kaygılar arasında kalan Kaufman kendisiyle verdiği savaşa bir yeni cephe daha ekler.

2. End of the Tour (Yolun Sonu)

Jason Segel plays writer David Foster Wallace in the new film The End of the Tour. Ünlü kitap yazarı David Foster Wallace'ın 1996 yılında yeri göğü inleten "Infınıte Jest (Sonsuz Şaka)" isimli romanı ardından Rolling Stones muhabiri David Lipsky ile 5 gün süren röportaj yapmaya çalışma macerası filmin konusunu oluşturuyor. Başrollerde ünlü yazarı oynayan "How I Met Your Mother" dizisinden "Marshall" karakteriyle bilinen Jason Segel ve David Fincher'ın Facebook'un kurucusunu anlattığı "The Social Network" filminde Mark Zuckerbergi canlandıran Jesse Eisenberg var. Bu ilginç röportaj macerasını anlatan film izlemesi keyifli gerçek hikayelerden biri.

3. Capote

cupt 2014 senesinde hayata gözlerini yuman Philip Seymour Hoffman'nın en başarılı filmlerinden biri olarak gösterilen, "En İyi Erkek Oyuncu Oscarı"na layık görülen Capote 1959 yılında Kansas'ta cinayete kurban giden bir ailenin davası hakkında kitap yazmak isteyen Truman Capote'nin romanı araştırmasını anlatıyor. Çalışmaları sırasında katillerden biriyle arasında bir ilişki yeşeren Capote'nin bu olaylar sırasında tehlikeli durum heyecanı doruklara çıkarıyor. Ünlü aktörün ödülü kazandığı bu performans izlemeye değer.

4. Misery

mizöry Stephen King'in romanından uyarlanan film ünlü bir yazarın araba kazasından sonra kendisinin hayranı olan bir hemşirenin onu kaçırmasını anlatıyor. Sapık hemşire yazarın kitaplarını tekrar kendi istediği gibi yazılması konusunda yazarı zorlar ve onu işkencelere maruz bırakır. Başrolü James Caan ve Kathy Bathes paylaşıyor. Farelerden hoşlanmayan okurlarımıza bu filmi önermiyoruz.

5. The Diving Bell and Butterfly (Kelebek ve Dalgıç)

kelebek Gerçek bir hikayeyi anlatan bu film bir dergi editörü olan Jean - Dominique Bauby'nin hayat mücadelesini anlatıyor. Geçirdiği beyin kanamasından sonra felç kalan Bauby'nin tek işlevsel yeri sol göz kapağı. Bu şekilde yardımcısıyla mors alfabesi kullanarak iletişim kurup yazdığı kitap büyük ses getirmiştir. Başrolde Mathieu Amalric'in oynadığı filmin 4 dalda Oscar adaylığı var.

6. Barton Fink

FİNK Hollywooda yazarlık yapmak için gelen Barton Fink, karşılaştığı yapımcılarla anlaşamamıştır. Bu yetenekli yazarı beğenmeyen yapımcılar yetmezmiş gibi otelde yaşadığı talihsiz durumlar üstüne tuz biber olur. Coen kardeşlerin gerçek hikayeden uyarladığı bu film 3 dalda Oscar adayı olmuştur. Başrolde John Turturro'nun enfes performansı izleyenleri memnun edecektir.

7. Trumbo

trumbo Yazarların üretim sancılarının en güzel anlatıldığı filmlerden biri. Hollywood'ta döneminde birçok filmin senaristliği yapan Dalton Trumbo'yu Bryan Cranston canlandırıyor. Oyunculuğuyla göz dolduran ve severek izlediğimiz Walter White bu filmde yazma sancılarını hepimize hissettiriyor. Kelimenin tam anlamıyla; yanıyor...

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>