Kendi Eserlerini Çizgilerle İfade Eden Dünyaca Ünlü 10 Yazar

Mayıs 17, 2017

Bazı yazarlar yazıyla olan ilişkilerini faklı alanlar üzerinden de ifade yoluna giderler. Böylece kendi iç seslerinden yazıya dönüşen hikâyeleri daha da somutlaşır ya da aynı oranda soyutluk kazanır. İfadenin ifadesine dönüşen her söz, biraz da kendinden uzaklaşmak içindir. Yani temelde sanat algısına yüklenen durum, yeniliğin de var olduğu konumun da değişimimi destekler. Desteklemelidir de.

Dünya edebiyatının başarılı yazarları arasından derlediğimiz listede, yazarların kendi eserleri ile ilgili çizimlerini bulacaksınız.

1. J. R. R. Tolkien

1

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit gibi dünyaca ünlü romanların yazarı J. R. R. Tolkien, çizimle arası bir hayli iyi olan yazarlardan. Kendisi ayrıca Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi için pek çok harita çizimi gerçekleştirmiş.2. Kurt Vonnegut

2

Kurt Vonnegut karalamaları, en az yazıları kadar bilinen çizimlerden oluşuyor. Hatta yazarın en bilinen eserlerinden ilki Mezbaha No.5 ile birlikte piyasa çıkmış. Ayrıca Vonnegut çizimlerİ ABD’de yaygın olarak tercih edilen dövme desenleri arasında yer alıyormuş.

3. William Makepeace Thackeray

3

19. yüzyılın ilginç yazarlarından biri olan Thackeray, Gurur Dünyası adlı ünlü romanının yanında romana dair çizimleriyle oldukça beğeni toplamış.

4. Günter Grass

6

Nobel ödüllü Günter Grass, kitap kapaklarının tamamını kendisi hazırlıyormuş ve çizimlerini topladığı bir de kitabı varmış. Çizimle olan ilişkisini ise şu sözlerle açıklamış, “Şiirlerimin ilk taslakları bana çizimler ve dörtlükler kombinasyonu olarak gelir; sonrasında bazen çizimler baskın hale gelir, bazen de kelimeler…”5. William Blake

3

Görsel sanatlar üzerine bir hayli emek harcayan William Blake, zaman zaman kendi kitaplarının baskısını da kendisi yapıyordu. Ayrıca kitapları için görsel ve çizim de hazırlayan Blake, “Aydınlanmış” kitaplarıyla tanınmaktadır.

6. T. S. Eliot

T. S. Eliot

Görseldeki kapak, Eliot tarafından çizilmiş ve kitabın 1939’da yapılan birinci baskısında kullanılmış. Bunun gibi pek çok çizimle kendini ifade eden Eliot, çizimlerine de kitaplarına verdiği özenin aynısını göstermiş.

7. Evelyn Waugh

6

Evelyn Waugh tarafından çizilen görsel de kitabın ilk baskısında kullanılmış.

8. Rudyard Kipling

9

Sanatçı bir ailenden gelen Kipling, hazırladığı çocuk kitaplarında çizimlerine yer vermişti. Ancak sadece çocuk kitapları değil yetişkinler için yazdığı kitaplarda da pek çok kez çizim kullanmıştır.9. Alasdair Gray

5

Yazar, görseldeki çizimi yazımı 30 yıl süren Lanark için hazırlamış.

10. Jack Kerouac

8

Kerouac, Yolda kitabı için yaptığı çizimi kitabıyla birlikte yayıncısına göndermiş ve şu notu düşmüş, “Sevgili Bay Wyn: Bunu kitabın ilgi reklam afişinde kullanılacak ilgi çekici bir tasarım olarak sunuyorum. The Town and the City’nin kapağı tıpkı kitabın başlığı ve arka kapakta kullanılan fotoğrafım kadar sıkıcıydı. Wilbur Pippin’in çektiği fotoğraf Yolda için mükemmel bir seçim olacak, aşağıdaki figürün yüzü gibi algılanacaktır.” Ancak yayıncı kitabı geri çevirmiş ve kitap beş yıl boyunca yayınlanmayı beklemiş.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>