Doğayla İç İçe Sessiz Bir Ortamda Yazarlar İçin Özel Olarak Tasarlanan Kulübeler

September 5, 2017

Bir edebiyat eserinin ortaya çıkması, onu yaratan yazarın hayal gücündeki sonsuz dünyayla ilişkili olduğu kadar bulunduğu çevreyle de ilgilidir. Çünkü yazar, salt üretim için odaklandığında düşündeki dünyanın ve karakterlerin etkisiyle oldukça derin yolculuklara çıkar. Bir karakterin kuracağı cümle için uzun zamanlar gerekebilir. Ya da bir öykünün, romanın ya da şiirin ilk cümlesi, dizesi ya da atmosferi için… Çünkü bu, zamandan da bağımsız bir işçiliğin gerekliliğinin kanıtıdır. Dünya edebiyatına ve bizim edebiyatımıza katkı sağlayan, ardında unutulmaz eserler bırakan yazarlar, tam da böylesi bir yolculuğun içinden geçerek yaşamışlardır.

Yaratıma olanak sağlayan düş kadar düşün kağıda aktarıldığı ortam da bu bakımdan bir hayli önemlidir.

Amerika’da uygulanan bir program, sanatçıları ve yazarları planladıkları konaklama programı dahilinde Kaliforniya’nın Woodside bölgesinde bulunan ahşap kulübelere davet ediliyor.

1

Doğanın ve sessizliğin hakim olduğu kulübeler, tamamen sanatçılar için özel olarak tasarlanmış ve onların sanatsal üretimlerine katkı sağlamak için hazırlanmış.

4

Santa Cruz dağ manzarasına bakan ve her biri 26 m2 olan ahşap kulübeler, tamamen birbirinden bağımsız bir yapıyla izole edilmiş.

2

Özellikle yazarlar tarafından kullanılması planlanan evlerde her ay farklı bir sanatçının konaklaması planlanmış.

5

Projenin yürütücüleri arasında yer alan mimar Cass Calder Smith, yazarlar için bir mikro topluluk yaratarak yaratım süreçlerini desteklemeyi amaçladıklarını söylüyor.

6

Ayrıca bu kulübeler, çatılarında bulunan güneş panelleriyle birlikte sürdürülebilirlik sağlayan çevre dostu uygulamaları da destekliyor.

8

Sanatçıların üretim aşamalarına her anlamda destek olmayı amaçlayan proje, San Mateo’nun Green Point (Yeşil Nokta) değerlendirme programından 100 puan almış durumda.

8

Oldukça rahat ve nitelikli bir düşüncenin ürünü olarak tasarlanan kulübelerden çıkacak eserlerin de aynı oranda kaliteli olacağı düşünülüyor. Şanslı sanatçılara kolaylıklar.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>