98 Yaşındaki Yoga Eğitmeni Nanammal Amma’dan Sağlıklı Olmanın Sırları

April 26, 2017

5 yaşından beri yoga yapan ve şimdi 98 yaşında olan Hindistan’ın en yaşlı kadın yoga eğitmenlerinden biri olan Nanammal Amma neredeyse kendisinin yarı yaşındakiler gibi görünüyor. Yüzlerce öğrencisi olan Amma hala sağlıklı ve fit… Karşınızda hayatı boyunca hiç hastaneye gitmek zorunda kalmayan yoga eğitmeninin hayatından ilginç ve ilham veren detaylar…

Nanammal Amma 98 yaşında bir yoga eğitmeni… Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde yaşayan Amma tüm hayatı boyunca aile geleneği olan yogayı öğretmeye devam etmiş.

ioga2

BBC tarafından kısa bir belgeseli çekilen Amma uzun yaşamının detaylarını da paylaşıyor.

657657657

Amma, nine ve dedelerinin eskiden tüm gün boyunca tarlada çalıştıklarını ve eve döndükten sonra da yoga yaptıklarını, kendisinin de onlarla yoga yaparak büyüdüğünü söylüyor.

3

Ömrünü yoga eğitmenliğine adayan Amma’nın birçok ödülü de buluyor. Kendi ailesinde de 3 kuşağın yogayı öğrenmesini sağlamış. Şimdi bayrağı en küçük torunu 11 yaşındaki Gautam devralmış.

76847876

En zor yoga pozlarını bile rahatlıkla uygulayabilen 98 yaşındaki Amma sağlığının yerinde oluşunu her sabah 5’te uyanarak yoga yapmasına borçlu olduğunu söylüyor.

657357653757

Yoganın kendisini hep dinç tuttuğunu söyleyen ve hayatı boyunca hiç hastaneye gitmeyen Amma “Bir yogi olmak istiyorsanız zenginliğin bir önemi yoktur. Öncelikli olan tek şey sağlıktır. Böylece her şeyi başarabilirsiniz” diyor.

20170113045539

Öğrencileri de eğitmenlerinin ayak izlerini takip ediyor ve onu örnek alıyorlar.

fb_img_1471539000694

Bu harika kadın hakkındaki kısa belgeseli aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>