Yeni Keşifler İçin Muhteşem Bir Gençlik Projesi: Yaşar Kemal Seyahat Bursu

September 5, 2017

Bir yazarın coğrafya ve insan üzerinden ortaya koyduğu eserler, hem kişisel tarihinde hem de edebiyat tarihinde önemli bir yer tutar. Tanıdığı ve ait olduğu coğrafyanın varlığından yola çıkarak başlattığı bu yolculuk, ölümsüz karakterlere, unutulmaz sahnelere dönüşür. Yaşar Kemal, bizim edebiyatımız için o yazarların başında gelmektedir ve kendisi gibi pek çok yazara yol göstermektedir. Yaşamı, duruşu, dünyaya bakışı, olaylar, toplumsal olaylar karşısındaki tutumu söz konusu yol göstericiliğin içerisinde yer almaktadır.

Son zamanlarda yürütülen bir proje, usta yazarın coğrafya ve insan üzerinden hareketle elde ettiği birikimden ilham alınarak tasarlandı ve hayata geçirildi.

Yaşar Kemal Seyahat Bursu projesi, sosyal girişimci Önder Cırık tarafından 2016 yılında başlatılan bir tür destek programı.

1

Programın temel amacı, proje dahilinde destek alan gençlerin okulda öğrendikleri bilgileri yerinde görerek yeni bir üretime adım atmaları.

2

Yani gençlerden beklenen tek şey, söz konusu gezilerinden nitelikli birer çalışmayla dönmeleri.

4

Öykü, makale, röportaj, araştırma, kısa film ya da klip benzeri çalışmalar, katılımcılardan beklenen üretimi tam anlamıyla karşılayan ana veriler olarak belirlenebiliyor.

7

Seyahatin sonuna gelindiğinde ise bursiyerlerin çalışmalarını kamuoyuyla paylaşmaları bekleniyor.

7

Program, hem yurtiçi hem de yurtdışı seyahatler için burs veriyor. Yapılan başvurular öncelikle dört kişilik bir kurul tarafından değerlendiriliyor.

fft64_mf1730853

Oybirliği ile desteğe hak kazanan bursiyerlere danışman bir kişi atanıyor ve proje boyunca iletişimde kalmaları sağlanıyor.

4

Böylece hem seyahat hem de gözlem temelli bir çalışmanın içerisinde hareket eden bursiyer, geri döndüğünde önemli bir çalışmayla toplum karşısında kendisini ifade edebilme şansına erişiyor.

2

Yaşar Kemal‘in coğrafya ve insan üzerinden ortaya koyduğu eserlerden de ilham alan proje, gençler için oldukça nitelikli bir programla ilerliyor.

yasar-kemal2

Başvuru formuna buradan ulaşmanız mümkün.

fft81_mf3650128

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>