Türkiye’de veya Diğer Ülkelerde Değişik Sebeplerden Dolayı Yasaklanan 10 Film

March 3, 2017

Bazı sebeplerden dolayı günümüzde ya da geçmiş zamanlarda çekilen filmler yasaklanabiliyor. Tabi bu sinemaseverler için can sıkıcı bir durum olabiliyor. Başka ülkelerde normal karşılanan bu filmler, bazı ülkelerde yasaklılar listesine girebiliyor. Sizler için yasaklanan filmler listesi hazırladık.

1. T2 – Trainspotting 2

Trainspotting2
Irvine Welsh’in romanından sinemaya uyarlanan ‘Trainspotting, tam 20 yıldır bekleniyor ve yıllar sonra çekilen devam filmi ‘T2 Trainspotting’ Türkiye’de vizyona girmeyeceği açıklandığı söyleniyor.

2. Nymphomaniac

yasakli-filmler
Charlotte Gainsbourg isimli kadının doğduğu günden itibaren 50 yaşına gelinceye kadar başında geçen olayları ele alıyor. Film, cinsel yaşamı odaklıdır. Lars Von Trier’in son filmi olarak 2 bölüm halinde izleyicilerle buluşacaktır.

3. Schindler’s List

Schindlers-List
Film, 2.Dünya savaşı zamanında geçiyor. Nazi Almanya’sında girişimci olan Alman Oskar Schindler, askeriye için fabrika kurar ve iş gücü olarak yahudiler üzerinden sağlanıyor. Zaman ilerledikçe Yahudiler’in gördüğü baskıyı gören Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

4. Ben-Hur

ben-hur
Judah Ben Hur zengin ve yahudi bir prenstir. Bir gün çocukluk arkadaşı olan Messela ile buluşur ve sohbet ederler. Bu konuşmanın sonucunda ikisi siyasi fikirlerini dökmeye başlar ve tartışırlar. Bunun üzerine Ben Hur arkadaşına destek vermeyeceğini söyler. Ardından arkadaşı olan Messela onu kürek mahkumu olarak sürgüne gönderir. Lüks hayatına veda eden prens bu olaydan sonra intikam almak için yemin edecektir. Film, Çin’de yasaklanmıştır.

5. The Wild One

yasakli-filmler-listesi
Genç ve öfkeli biri olan Marlon Brando, 1950 yılların kült klasiğinde beyaz perdeyi fethediyor. Brando’nun canlandırdığı Johnny karekteri, küçük ve uyuşuk bir California kasabasını ele geçiren motosiklet çetesinin lideridir. Deri ceketli genç motorcu, kasabanın en güzel kızı Kathie’ye aşık olur. Johnny’nin şanssız olmasının sebebi ise rakibi Chino isimli psikopattır. Tehdit edilmesi üzerine kasabanın düşmanlığı ve önyargıları olması da etkendir. Film, 1967 yılına kadar İngiltere’de yasaklı olarak kalmıştır.

6. The Exorcist

yasakli-film
Chris MacNeil , 12 yaşındaki kızı Regan ile Georgetown’daki evinde birlikte yaşamaktadır. Kocasından ayrılmış olan Chris, kızı Regan’ın doğumgünü için bir parti ayarlar. Kızı Regan’ın doğumgünü sırasında dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine kızının hasta olabileceğini düşünür. Regan, birden fazla doktora götürülür ve bir çok kez tedavi edilmeye çalışılır. Doktorlar tedavi etmeye çalışsa da Regan’a teşhis koyamazlar. Kızı günden güne şeytanca hareketler yapmaya başlar. Regan’ı tedavi edemeyen doktorlar son çare olarak Chris’e şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip bulmalarını önerirler.

7. Duvar

yasakli-turk-filmleri
1970’li yılların sonuna doğru Ankara Kapalı Cezaevi’nde başlayan bir isyanı konu alır. Hapishanenin en ağır ve kirli işlerini yapan, kötü hücrelerde yaşayan çocuklar koğuşundan isyan çıkmıştır. Burada yaşayan çocuklar terk edilmiş, hırsız, katil ve kadersiz tiplerdir. Bu bahtsızlar hücresinde yaşayan çocukların tek sığınağı umutlarıdır. Film, 1983 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye aday gösterilmiştir.

8. Persepolis

persepolis
Molla Devrimi zamanında yaşananları bir çocuğun gözlerinden anlatan filmdir. Politik animasyon filmine eğlenceyi iyi katan nadir filmlerdendir. Şah devriminin yıkılmasından sonra küçük Marjane ve ailesi mutlulukla sokaklara dökülürler. Uzun zamandır yaşanan sancılı bir dönem ardından demokratik bir düzenin geleceğine inanırlar. Ama İranlıları karanlık ve zorlu bir dönem beklemektedir.

9. Srpski Film

Srpski-Film
Milos, emekli porno yıldızıdır. Ailesi ile bir gün normal hayat yaşarken arkadaşı Lejla iş teklifi ile çıkagelir. İş teklifi sanat filmidir ve reddedemeyeceği kadar büyük bir para verirler. İş teklifinin arka perdesi sır gibi saklanmaktadır.

10. Haute Tension

turkiyede-yasaklanan-filmler
Okuldan arkadaş olan Alex Ve Marie sınavlara rahat rahat çalışabilmek için Marie’nin ıssız bir yerde bulunan evine giderler. Eve geç saatte giderler ve uyumak için odalarına çekilirler. Kısa bir süre sonra kapı çalınır ve psikopat bir katil evin içine dalıp evdekileri teker teker öldürmeye başlar. Bu film tam 143 ülkede yasaklanmıştır.

Kaynak: 1 , 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>