Güçlü Kadınların İdolü Wonder Woman Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

May 17, 2017

Son beş yıl içinde neredeyse 2 milyon Batman, Thor, Iron Man ve Superman filmlerinin ardından bu yaz nihayet başrolünde İsrailli oyuncu Gal Gadot’un olduğu Wonder Woman’ı seyredebileceğiz. Belki bu film, baş karakterin kadın bir süper kahraman olacağı ilk film olmayacak. Ancak uzun zaman sonra bir ilk olacak. İlk kez 1941 yılında ekrana çıkan Wonder Woman 2 Haziran’da geri dönüşünü yapacak. Güçlü kadınların sembolü olan Wonder Woman hakkında pek bilinmeyen şeyler bu listemizde.

1. Wonder Woman, Prenses Diana olarak dünyaya geliyor

WW6

Dünyaya mitolojik Yunan tanrıları tarafından getirilen Wonder Woman’ın aslında bir babası yok.

2. Wonder Woman aslında Zeus’un kızı

Wonder-Woman-New-52

Diana’nın süper güçleri, mitolojik tanrıların onu kutsamasıyla geliyor. Örneğin tarım ve bereketin tanrısı olan Demeter’den aldığı güç ve Hermes’den aldığı süper hız gibi… Wonder Woman aslında Tanrıların Kralı olarak bilinen Zeus’un da kızı.

3. Wonder Woman, William Moultaon Marston tarafından özgür kadınlara model olması için yaratıldı

1600

Erkek süper kahramanların ağırlıkta olduğu çizgi roman dünyasında William Moulton Marston’ın modern kadın süperkahraman tanımı için bir fikri vardı.

4. İlk ismi Suprema ve The Wonder Woman olarak düşünüldü.

GalleryComics_1920x1080_20150617_WW_Cv41_55775bb30cf485.93762653

Yaratıcısı Marston, Wonder Woman’ı önce Suprema ve The Wonder Woman olarak isimlendirdi. Ancak isim 1941’de çıkan All Star Comics #8 için kısaltıldı.

5. O aynı zamanda Amazonların Prensesi

Wonder Woman DC Comics evreninde daha sonra Themyscira ismi verilen Paradise Island’dan geliyor. Annesi kraliçe Hippolyta olduğu için bu da onu erkeksiz yaşayan savaşçı kadınların olduğu Amazonların Prensesi yapıyor. Tüm Amazonlar savaşmaları için küçük yaştan itibaren eğitiliyorlar.

6. Wonder Woman bir savaş tanrıçası

Diana çocukluğunda adada, savaş tanrısı Ares’in gözetiminde bir yıl geçiriyor. Ares’in Minotaur’u katletme emrini reddederek merhamet gösterince Ares’in gözünden düşüyor.

7. Bilezikleri güçlerini kontrol altında tutuyor

DC süper kahramanları arasındaki en güçlülerden biri olan Wonder Woman, superhuman gücüyle Superman ile aynı kategoriye girmesini sağlıyor. Hatta o güçleri artırılmış bir Supergirl. Zeus’ın zırhından kalanlarla yapılan gümüş bilezikler, kırılamaz oldukları için süper güçlerine ekleniyor.

8. Bir diğer ismi Diana Prince

a25b3eed5d5b84291e3ea1c86d5e73de

Wonder Woman’ın gizli kimliği Diana Prince. 1960’lı yıllarda bir süre Wonder Woman güçlerini kaybetti ve New York’ta bir moda butiği açarak Diane Prince olarak yaşadı.

9. En bilinen Wonder Woman yüzü olan Lynda Carter aynı zamanda bir jazz sanatçısı

Süper kahraman serisiyle pek çok başarılı çalışmada yer alan Carter, aynı zamanda bir jazz sanatçısı ve emeğinin geçtiği 3 albüm bulunuyor.

2 Haziran’da vizyona girecek olan filmin merak uyandıran fragmanını aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>