Wimbledon’un İlk Siyahi Şampiyonu Arthur Ashe’nin Verdiği Hayat Dersi

September 6, 2017

Hikayesi 5 yaşındayken annesini kaybetmesiyle başlamıştı. İki kardeş ve günlük tamirat işleri yapan babalarıyla birlikte yaşıyordu. Zayıf ve güçsüz oldukları için babaları futbol oynamalarını yasaklamıştı. Hemen yakınlarındaki tenis kortunda tenis vuruşlarını öğrendi ve kendini geliştirdi. Ortaokul itibariyle devlet bursu ve okul yardımlarıyla profesyonel hayatına başladı ve Kaliforniya Üniversitesinde burslu okudu. Başarıları ile Sports Illustrated’in dikkatini çekmeyi başardı. Pes etmeyen kişiliğiyle kendini geliştiren Ashe, günümüzde halen kırılamayan bir ilkin sahibi. 3 Grand Slam kazanan ilk siyahi olmanın yanı sıra insan hakları savunucusuydu.

Arthur Robert Ashe (1943 – 1993) ABD Davis Kupası takımına seçilen ilk siyahi sporcuydu. Ashe Wimbledon, Amerika Açık ve Avustralya Açık turnuvalarını kazanan tek siyah olmuştu. Ashe 1980’lerin başında geçirdiği bypass ameliyatı sırasında verilen kanlardan HIV kaptı. 1992 yılında hastalığını kamuoyuna duyuran sporcu, HIV ve AIDS konusunda toplumu bilinçlendirme girişimlerine başladı. AIDS’le savaş için Arthur Ashe Derneğini ve Halk Sağlığı için Arthur Ashe Enstitüsünü kuran tenisçi, 6 Şubat 1993’te AIDS’e bağlı olarak gelişen zatürre sebebiyle hayatını kaybetti.

Ashe 1980’lerin başında geçirdiği bypass ameliyatı sırasında verilen kanlardan HIV kaptı. Hastalığını açıkladıktan sonra hayranlarından birisi sordu. “Tanrı böylesine kötü bir hastalık için neden seni seçti?”

ashe1

Verdiği cevap ise tam bir hayat dersi: “Tüm dünyada 50 milyon çocuk tenis oynamaya başlar.”

ashe3

“5 milyonu tenis oynamayı öğrenir.”

ashe4

“500 bini profesyonel tenisçi olur.”

ashe5

“50 bini yarışmalara girer.”

ashe11

“5 bini büyük turnuvalara erişir.”

ashe7

“50’si Wimbledon’a kadar gelir.”

“4’ü yarı finale, 2’si finale kalır.”

ashe9

“Elimde şampiyonluk kupasını tutarken Tanrı’ya ‘Neden ben?’diye hiç sormadım. Şimdi sancı çekerken, ona nasıl ‘Niye ben’derim?”

ashe12

“Mutluluk insanı tatlı yapar. Başarı ışıltılı. Zorluklar güçlü. Hüzün insanı insan yapar. Yenilgi mütevazı. Tanrı’ya asla ‘Neden ben?’ diye sormayın. Ne olacaksa zaten olur…”

ashe123

ABD Grand Slam turnuvası her yıl New York, Flushing Meadows tesislerinde yapılır. Bu tesisteki ana tenis kortu 23.000 kişiliktir. Bu korta, anısına hürmeten Arthur Ashe adı verilmiştir.

ashe10

Ashe ölümünden sonra, 20 Haziran 1993 tarihinde ABD başkanı Bill Clinton tarafından Özgürlük Madalyasına layık görüldü.

ashe14

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>