Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

January 5, 2017

Malum yakın zamanda “ha oldu, ha olacak”, “Avrupa için vizesiz dolaşım hakkı geliyor” falan derken, tatil planlarında geri kaldık. Biz de ne yaptık? Sizler için vize istemeyen Avrupa ülkeleri listesi hazırladık. Ofiste hızlıca uçak biletlerinize, konaklama seçeneklerinize bakın ardından da küçük bir çantayla yola koyulun istedik. Tabii bu düzen dahilinde daha önce hazırladığımız “Türkiye’den vize istemeyen 71 ülke” listemizi de değerlendirebilirsiniz. Buyrun vizesiz seyahat edebileceğiniz Avrupa ülkeleri listemize.

1- Andorra veya Andorra Prensliği

vize-istemeyen-avrupa-andorra
Her ne kadar vize istemeyen Avrupa ülkeleri listemizde yer alsa da Andorra’da şöyle bir problem mevcut; ülkede havaalanı YOK! Yani Andorra’ya gidebilmeniz için önce ya İspanya’ya ya da Fransa’ya gitmeniz gerekiyor (yani schengen vizesi şart). Haliyle Andorra’ya acilen havaalanı yapılmasını veya direkt bir köprü ile bağlantı kurulmasını istiyoruz. Ha neden mi bu kadar önemli? Çünkü Andorra doğasından, turistlik özelliklerinden veya gece hayatından ziyade Avrupa’nın vergisiz satış cenneti olarak biliniyor. Düşünsene vergi yok! Çıldırırsın.

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

2- Arnavutluk

vise-istemeyen-avrupa-arnavutluk
Hem vizesi hem de bulmaca severlerin para birimini ezbere bildiği bir ülke. Şaka bir tarafa bu ülke Adriyatik’in hemen kıyısında olduğu için oldukça şanslı. Görülmeye değer bir doğaya ve efsane manzaralara sahip olan Arnavutluk’ta Osmanlı’nın izlerini de bol bol görebilirsiniz (bir nevi ata toprağı). Bizce gidin hele de uygun fiyata uçak bileti bulursanız, hafta sonu arkadaşlarla eğlence parasına farklı bir ülke görmüş olursunuz çünkü oldukça ucuz hatta çooook ucuz. Bilmeyenler için Arnavutluğun para birimi Lek.

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

3- Belarus veya Beyaz Rusya

vizesiz-avrupa-beyaz-rusya
Belarus ya işte hani iş seyahatleri için ikinci alternatif olan ülke. Ülke güzel bir ülke arkadaşlar. Onlar bizi biz onları sever kollarız hatta öyle ki 1991 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde bilin bakalım onları ilk önce kim tanımış? Tabii ki Türk’ler! Onlar da sağ olsunlar vize falan istemiyorlar bizden. Belarus’ta gezilecek yerlerin başına başkent olan Minsk’i ekleyin bizce. Minsk çok turist bir şehir olmasa da dünyanın en güvenli şehirlerinden biri ve gece hayatını seviyorsanız “aman sabahlar olmasın” cümlesini size gözü kapalı kurdurtur. Ayrıca Belarus birçok şeyde Türkiye’den ucuz bunu da not alın.

4- Bosna-Hersek

vizesiz-avrupa-bosna
Güzel yer güzel! Her ne kadar vakti zamanında çok badireler atlatmış olsa da günümüzde özellikle de doğa severlerin baş tacı olan bir ülke Bosna-Hersek. Gittiğiniz zaman özellikle bir doğa gezisi yapacaksanız Mostar şehrini kesin görün. Pişman olmayacaksınız.

5- Karadağ

vizesiz-avrupa-karadag
İsminde “dağ” geçen bir ülkenin herhalde Hollanda gibi düz bir coğrafyaya sahip olmasını beklemiyorsunuzdur. Arkadaşlar neredeyse hiç düzlük yok! Ama olsun Adriyatik denizinin hemen kıyısında bulunan Karadağ, Adriyatik denizinin incisi olarak kabul görmüş. Hakikaten de gidince göreceksiniz Karadağ’ın doğası, coğrafyası başka bir şeye benzemiyor. Kıyı şeridinde bulunan Budva ve Kotor şehirleri ile meşhur Sveti Stefan adasını, Avrupanın bu güzel ülkesini ziyaret ettiğinizde kesin görün.

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

6- Kosova

vizesiz-kosova
Böyle nasıl anlatalım, hani İngilizce konuşmak bir marifet ya, işte Kosovalılar için de Türkçe konuşmak öyle bir marifet. Kosova çok yeni bir ülke olduğu için öyle çok da fazla gelişmişlik beklemeyin, fazla turistik bir yer de sayılmaz. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak ve tabii ki yeni lezzetler tatmak için güzel bir alternatif Kosova.

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

7- Makedonya

vize-istemeyen-avrupa-makedonya
Tam anlamıyla “Nevi şahsına münhasır” bir yer Makedonya. Hani Kosova için demiştik ya, çok turistik değildir vb. şeyler. İşte Makedonya turistik, heyecanlı, capcanlı bir ülke. Kosovaya gittiyseniz ki Priştine’ye mecburi iniş yapacaksınız yaklaşık 2-3 saatlik bir yolculukla Üsküp’e yani Makedonya’nın başkentine ulaşabilirsiniz. Ya olur da giderseniz bol bol köfte yiyin hatta hani paket, maket bir şeyler yaptırın da bize de getirin. Ofis adresimizi not alın lütfen.

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

8- Moldova

vize-istemeyen-avrupa-moldova
Özellikle yıllık “bayi” toplantıları veya iş gezileri hep bu ülkeye yapılır. Yani eşiniz, dostunuz “ya aşkım şirket gönderiyor, ne diyeyim yani yok ben gelemem mi diyeyim? Çok ayıp!” diyorsa doğru söylüyordur. Neden mi? Çünkü ucuz yer Moldova, hani gerçekten ucuz. Eğer bize inanmıyorsanız siz de eşinizle birlikte “bayi” toplantısına gidin, görün :)

9- Sırbistan

vizesiz-avrupa-sirbistan
Arama motoruna huzur yazın size “Sırbistan mı demek istediniz?” diye soracaktır. Aynı arama motoruna “gece hayatı ile meşhur vizesiz (bu önemli) avrupa ülkeleri” diye yazın size yine “Sırbistan mı demek istediniz?” diye soracaktır. Artık siz anladınız demek istediklerimizi. Gidin ve görün!

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

10- Ukrayna

vize-istemeyen-avrupa-ukrayna
Bu yazıyı yazarken “ya Ukrayna’yı sona koymayalım aralarda olsun ki en son akılda o kalmasın” diye tartıştık. Fakat Rusya’da yaşadığımız vize krizi gibi olmasın (Rusya artık seyahatlerde vize istiyor), kimseler mağdur olmasın diye sona koyduk. Şimdi ne anlatalım size? Bizce -ki bakın burası önemli- Kiev’e indiğinizde “nereleri gezsem?” diye plan yapın. Geç kalmadan gidin!

Konaklama Seçenekleri İçin Tıklayınız

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>