Evsizler İçin Hem Özel Palto Geliştirip Hem de Onlara İstihdam Sağlayan Güzel Yürekli Kadın

September 6, 2017

Bu listemizde Detroitte’te yaşayan Veronica Scott’un sanat okulunda okuyan sıradan bir öğrenciyken, bir iyilik meleğine dönüşmesini anlatmaya çalışacağız.

Hikayemiz 6 yıl önce Veronica Scott’un okuduğu yüksek okuldaki profesörlerinden birisinin meydan okumasını kabul etmesiyle başladı: “Detroit’te bir ihtiyacı karşılayacak bir şey tasarla”

veronica1

Sanat öğrencisi Scott ilhamını caddelerde buldu. Detroit’te ciddi sayıda evsiz insan mevcut ve 2010 yılında Scott onlar için su geçirmeyen uyku tulumu ve sırt çantasına dönüşebilen bir palto tasarladı. Bu paltoya EMPWR adını verdi.

veronica6 veronica3

veronica4              veronika2

Şu anda 26 yaşında olan Scott amacını “Sokaktaki insanlar başkalarının eski giysilerini bulup giymeye çalışıyorlar. Palto bu insanlara bir sıcaklık vermenin yanında bir nebze olsun gurur da veriyor.” şeklinde özetliyor.

veronika5

Fakat Veronica’nın işi bununla bitmemişti. Bir gün bir barınakta paltoları dağıtırken, kadınlardan birisi paltoya ihtiyacımız yok işe ihtiyacımız var deyince yeni bir çalışma başlattı.

veronica7

Bugün Scott ve İşe Geri Döndürme Sosyal Yardım Derneği, yerel sığınma barınaklarından evsizleri palto üretimine yardım etmeleri için işe alıyor. Çalışanlara hayatlarını tekrar rayına oturtabilmeleri için eğitim ve başka destek programları sağlıyorlar.

veronica9

Bu dernek 2012 yılından beri ülke ve dünya çapında 15.000’den fazla paltoyu evsizlere ulaştırdı.

veronica8

Tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Dili İngilizce fakat bazen sadece gördüklerimiz yaşanan duyguları hissetmemizi sağlamaz mı?

Projeyi incelemek isterseniz internet sitesi: www.empowermentplan.org

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>