Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’nden Okurken Kendinizi Bulacağınız 17 Aforizma

September 2, 2016

Milan Kundera “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği” kitabında  hayatın ilerleyişini, aşkı, başımıza gelenleri kaderle ilişkilendirmeyi sorgulamış. İşte her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği,  günlük hayatın endişesinde durup bir düşünebileceği, belki de kendini bulacağı kitaptan 20 aforizma.

1. “Hepimiz yaşamımızın en büyük aşkının hafif, ağırlıksız bir şey olabileceğini, onsuz yaşamamızın hiçbir zaman eskisi gibi olmayacağını varsayarız. ”

milan

2. “İnsan, yaşanacak hayatı yalnızca bir tane olduğu için tutkusunun peşine düşsün mü düşmesin mi, bunu sınayacak deneyler yapamaz.”

mkundera

3. “Beden bir kafesti ve bu kafesin içinde bakan, dinleyen, korkan, düşünen, hayretle düşen bir şey vardı; bu bir şey beden çıkarıldıktan sonra kalan ruh idi.”

2360

4. “Yüz, bedenin tüm işleyişlerini kaydeden bir alet tablosundan başka bir şey değil; sindirim, görme, duyma, terleme, düşünme…”

milann

5. “Kendini beğenmesi değildi onu aynaya çeken şey; kendi ‘ben’ini görmekten duyduğu şaşkınlıktı.”

milann2

6. “Rüya görmek kendi başına değeri olan bir oyundur.”

milan_Kundera

7. “Gözü daha yükseklerde bir yerde olan herkes günün birinde gözünün kararabileceğini hesaba katmalıdır.”

mk

8. “Bizi çağıran, bizi kışkırtan, altımızdaki boşluğun sesidir göz kararması; düşme arzusudur, bu arzunun karşısında dehşete kapılır, kendimizi korumaya çalışırız.”

milankunderaa

9. “Peki ama nedir ihanet? İhanet setleri yıkmak demektir, bilinmeyene doğru başını alıp gitmek demektir.”

milan kundera

10. “Kitapları gündüz kitapları, gece kitapları diye ikiye ayırdım. Gerçekten de gündüz okunsun diye yazılmış kitaplar vardır, bir de sadece gece okunabilecek olanlar.”

milankunderaa

11. “Orospuların dünyasıyla tanrının dünyası arasında, iki krallığı birbirinden ayıran bir ırmak gibi, keskin bir sidik kokusu yayılır gider.”

Milan Kundera LOADED FROM ZZ

12. “Sevgi insanın kendi gücünden vazgeçmesidir.”

milan-kundera-1

13. “Cinsel heyecan, ‘yaratanın’ kendi eğlencesi için kullandığı bir mekanizma ise aşk yalnızca bizim olan ve ‘yaratandan’ kaçmamızı mümkün kılan şeydir.”

MILAN-KUNDERA

14. “Çok sayıda kadının peşinde koşan erkekleri rahatlıkla iki kategoriye ayırabiliriz. Bazıları bütün kadınlarda kendi öznel, değişmez kadın düşüncelerinin gerçekleşmesini beklerler. Ötekiler ise nesnel kadın dünyasının sonsuz çeşitliliğini ele geçirme isteğiyle davranırlar.”

milankundera

15. “İnsan, gerçekleşme olasılığı çok uzak olan tehlikelerden korkma hakkına sahiptir.”

varolmanindayanilmaz

16. “İnsanları kategorilere ayırmanın mümkün olduğu ölçüde, en şaşmaz kıstas, onları hayat boyu sürüp giden şu ya da bu etkinliğe yönelten, çok derinlere kök salmış arzularıdır.”

kundera

17. “Tatlı sözler söyleyen, saygılı nazik biriyle karşılıklı oturdunuz mu, onun söylediği hiçbir şeyin doğru olmadığını, hiçbir şeyin içten olmadığını kendi kendinize hatırlatmanız dünyanın en zor işidir.”

milankunderra

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>