Gazeteci Umut Yiğit’in Çöp Sosyolojisi Çalışmasından 11 İlginç Anı ve Sonuç

August 29, 2017

İnsanlar kadar doğayı kirleten, çöp oluşturan başka bir canlı türü yok ve her geçen gün nüfusun, tüketimin, doğal olmayan ürünlerin artması ile birlikte çöp oluşturma hızımız gittikçe artmakta. Çöplerin azaltılması için hükümetler geri dönüşüm çalışmalarına ağırlık vermeli, bizlerde evimizden çıkan çöpleri geri dönüşüme uygun bir şekilde sınıflamalı ve bu sınıflamalara uygun çöp tenekelerine atmalıyız. Tabi bu tarz farklı çöp tenekelerini bulabilirsek. Çöp ithal eden bir İsveç neden olmayalım 🙂

Neyse konumuz aslında bu değildi ama sosyal mesaj vermeye kaptırınca duramadık. Gelelim konumuza, Gazeteci Umut Yiğit’in uzmanlığı çöp sosyolojisi. Çöpleri karıştırmaya İzmir ve İstanbul’dan başlamış ve amacı, tüm Türkiye’nin çöp haritasını çıkarmak.

Kendisi gazetecilik mezunu ve iletişim sosyolojisi üzerine master yapıyor. Bavul dergisinde çalışıyor. Bavul Dergisi sokak hakkında yayın yapıyor ve ana fikri sokak konusunda salt gerçeklere dayalı yayınlar yapıyor. Umut Bey çöplerle ilgili ilk analizini de İzmir Çeşme’de yapmış.

Umut Bey’in çalışmalarının sonuçlarından ve yaşadığı komik anılardan bazılarını sizler için derledik;

Çeşme’deki çöp analizinde bir sürü bira şişesi çıkarıyor doğal olarak. :) Polis yanlarına gelip yaptıklarını sorguluyor, durum anlaşılıyor anlaşılmasına ama polislerde ilk izlenim molotof hazırlayacakları yönünde oluyor.

cop1

Yaşlı teyzelerden bir tanesi elinde kullandığı eldiveni beğenmemiş ve bulaşık eldivenini evinden getirip vermiş 🙂

cop2

Tüm çöplerden çıkan ortak ürün yumurta ve ekmek.

cop4

Gelir seviyesiyle birlikte çöpten çıkan çöp çeşitleri de farklılaşıyor.

cop3

Hürriyet’te çıkan röportajı için birbirine çok yakın olan Küçük Armutlu ve Etiler’i incelemişler. Küçük Armutlu’da en çok soğan artığı varmış, bu evde yemek yapıldığını gösteriyormuş. Bulunan iki litrelik gazlı içecekler de burada daha çok ailelerin yaşadığını ve/veya evdeki nüfusun kalabalık olduğunun işaretiymiş.

Etiler’de kutu sütler birden günlük süte dönmüş, sigaralar kaçak değil; en pahalı markaymış. Buradaki ekmek artıkları pahalı ekmek markalarından. Buna karşılık Etiler’de bulunan bulaşık deterjanı ambalajları da piyasadaki en ucuz markalardan. Yiğit Bey’in saptaması, “Zengin de olsanız, fakir de olsanız, bulaşık deterjanı misafirin görmediği bir şey. O yüzden zenginler de ucuzunu alır” diyor.

Moda’da çok viski şişesi görmüş ama Bağcılar’da bir tane bile görmemiş. Bakırköy’de malt bira, Beşiktaş’ta cinsel güç arttırıcı haplar çıkıyormuş. Bağcılar’da prezervatife hiç rastlamamış. Balat’tan da Bağcılar’dan da kuru fasulye çıkıyormuş ama Balat’taki fasulye etli oluyormuş.

cop5

Çöpte bulduğunuz iç çamaşırlarının rengi siyah veya kırmızıysa, aktif cinsel yaşamın olduğu bir semttesiniz demekmiş 🙂

cop6

Mide sorunları sosyal-ekonomik statü tanımıyor. Her çöp kutusundan mide ilacı çıkıyormuş. Mide rahatsızlıkları fazla galiba memleketimizde. Nedense çok şaşırmadık bu sonuca… :)

cop7

Rakı şişeleri Yeşil İzmir markaysa, orada yaşayanlar Egeli’dir. 

raki

Nişantaşı’nda fantezi maskeleri çok çıkıyormuş. :) Kadıköy ve Bebek’teki konteynerlerden pastel renkli makyaj malzemeleri, Beylikdüzü, Alibeyköy, Sefaköy, Halkalı gibi semtlerden ise daha çok simli ve gösterişli ürünler çıkıyormuş.

fantezi maskesi
Çöp analizi makyaj alışkanlıklarımızı da açığa çıkarıyor. Kadıköy ve Bebek sakinleri doğallıktan, diğer semtler ise biraz daha dikkat çekmekten yana sonucu çıkarılabiliyor. Firmalar için aslında yararlı bir çalışma diyebiliriz. Pazarlama çalışmalarını buna göre şekillendirebilirler.

Çocuk bezi çıkan konteynerden prezervatif, prezervatif çıkan konteynerden ise çocuk bezi çıkmıyormuş genelde.

bebek-bezi

Fatih ve Bağcılar’da çok sayıda çocuk bezine rastlanıyormuş. Fatih’te bulunan çocuk bezleri diğer semtlere nazaran daha büyük oluyormuş. Buradan bu semtteki çocuklara tuvalet eğitiminin biraz daha geç verildiği sonucu çıkartılabiliyor.

UT4A4595 (550 x 367)
Çıkan başka bir sonuç da bu bölgedeki çocukların daha sağlıklı beslendiği. Çünkü bu semtlerin çöplerinde meyve artıklarına sıkça rastlanırken gazlı içeceklere nadiren rastlanıyor.

 

 

 

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>