Köyünden New York’a Uzanan Başarı Hikayesiyle Ders Kitaplarına Konu Olan Ümmiye Koçak

September 7, 2017

Ümmiye Koçak Mersin’in Arslanköy’ünde yaşayan ve sanat tutkunu başarılı bir kadın. Çevresindekilerin ısrar ve küçümser söylemlerine rağmen o içindeki sanat aşkını asla söndürmedi ve başarıları her geçen gün daha fazla değer kazandı. Onun başarıları Arslanköy sınırlarını hatta ülke sınırlarını aştı, çektiği filmle New York’ta ödül dahi kazandı. Kendisinden yeni müfredata göre hazırlanan ve bu yıl okutulacak ilkokul sosyal bilgiler kitabında da bahsediliyor. Asla pes etmeyip mücadelesi uğruna her zaman adımlarını büyüten Ümmiye Koçak’ın azmi ve başarısı, umut tohumlarını diri tutan hikayelerden biri.

Yeni müfredata göre hazırlanan okul kitaplarının içeriği geçtiğimiz günlerde basına yansımıştı.

ummiye_kocak_film

İlkokul 5.sınıf sosyal bilgiler kitabında köyünden New York’a uzanan başarılarla dolu hikayesiyle Ümmiye Koçak da yer alıyor.

ummiye_kocak_odullu_yonetmen

Köy yaşantısının verdikleriyle yetinmeyip hayatından sanatı eksik etmeyen Ümmiye Koçak ders kitaplarına konu olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirse de, aynı müfredattan Atatürk’ün çıkartılmasından ötürü mutsuz.

arslankoy_ummiye_kocak

“Televizyondan basından gördüm. Sevinmemek mümkün değil. Çok sevindim, gurur verici bir şey. Tek hayalim çocuklara ve çok büyük bir kitleye ulaşmaktı. Çocukların ders kitaplarında olması onur ve gurur verici bir şeydir. Çünkü hayalim de buydu. Torunlarıma iyi bir isim bırakmaktı, ama üzülmedim mi tabi ki üzüldüm. Çünkü şöyle denildi, müfredatta değişiklikler oldu, Ümmiye Koçak müfredatta konuldu, Atatürk kaldırıldı.”

Kendisini çağdaş bir Anadolu kadını olarak tanımlayan Ümmiye Koçak, başarısında Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının önemini vurguluyor.

dsc_0168

“Bu ne derece doğru ne derece yanlış onu bilmiyorum. Çünkü Atatürk’ümüzü inkar etmek mümkün değil. Dünümüzü hatırlamasak, unutursak, yarın öbür gün biz de dün olacağız, unutuluruz. Biz geçmişimize sahip çıkalım ki geleceğimize de başkaları sahip çıksın. Onun için herkesin yeri ayrıdır, Atatürk’ümüzün yeri bambaşkadır.”

Çevresindekilerin söylemlerine rağmen o vazgeçmedi ve köyünde bir tiyatro topluluğu kurdu, hem de kadın tiyatro topluluğu…

mersinli-yoruk-kadinlari-anlatan-yun-bebek-filminin-yonetmeni-002

Kendisi Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu olmakla birlikte; ödüllere sahip bir yönetmen, oyun yazarı ve oyuncu aynı zamanda.

ummiye-kocak

Yönetmenlik, senaryo ve oyunculuğuyla yer aldığı “Yünbebek” filmiyle New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı Ödülü”nü kazandı.

yun-bebek-ummiye-kocak

Ders kitaplarına konu olmaya layık başarılı kadın geçmişte dünyaca ünlü futbol yıldızı Cristiano Ronaldo ile aynı reklam filminde de yer almıştı.

ummiye-kocak-ronaldo

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>