Marmara Depremindeki Enkazın Altından Dünya Rekoruna Uzanan Ufuk Koçak

Ağustos 23, 2017

17 Ağustos 1999’ta yaşanan deprem tüm Türkiye için büyük bir kabustu. Acısı geçmemiş ve geçmeyecek olsa da o kabustan uyanıp hayata sımsıkı tutunan depremzede vatandaşlarımız geleceğe umutla bakmak için var gücüyle çalışıyor. Onlardan biri de su altı dalışı gerçekleştirip rekor kıran Ufuk Koçak. Üstelik bu dalışı depremi yaşadığı yerde, o kabus gibi günde hayatını kaybedenlere adayarak gerçekleştirdi.

1999 Marmara Depremi hayatımızdan birçok şeyi alıp götürdü ama yaşattığı acıya rağmen hayata sımsıkı tutunanlar da yok değildi.

ufuk_kocak_1Onlardan biri de depremdeki enkazdan 3 gün sonra kurtarılan Ufuk Koçak.

ufuk_kocak_2

Depremde 5 katlı bir binanın 4’üncü katında bulunan Ufuk Koçak, enkazda bacaklarını kaybetmiş olsa da hayata küsmek yerine ona sımsıkı tutundu.

ufuk_kocak_3

Verdiği mücadeleli bir yaşamla başarılı sporcunun en büyük misyonu pes etmemek…

ufuk_kocak_4Kaybettiği şeylere rağmen enerjisini kaybetmeyen genç sporcu, depremde hayatını kaybedenler adına 30 metre derine dalarak daha önceden kırmış olduğu 22 metrelik rekoru geride bıraktı.

ufuk_kocak_5

Dalmak için son hazırlıklarını ve nefes egzersizlerini tamamlayan Ufuk Koçan, Dünya Su Altı Aktiviteleri Konfederasyonunun (CMAS) su altı ve su üstündeki uluslararası gözlemcileri nezaretinde rekorunu kırdı.

ufuk_kocak_6

Depremin en çok zarar verdiği bölgelerden Gölcük’ün Çınarlık sahilinde başarılı bir şekilde dalış rekorunu kıran Ufuk’u “Ufuk Koçak” yazılı tişört giyen aile ve arkadaşları yalnız bırakmadı.

ufuk_kocak_7

Acı dolu depremin yıl dönümünde kırdığı rekorun sonrasında gazetecilere ”Depremin 18’inci yılı, acılarımızın reşit olduğu bir yıldayız.” dedi.

ufuk_kocak_8

”Evet biz burada yıkıldık, bundan 18 yıl önce… Fakat bu kent yeniden ayağa kalktı ve hayat devam ediyor. Biz de bu yeniden devam eden hayatta bir farkındalık yaratmak amacıyla rekor denemesini gerçekleştirdik. Bu benim son rekor denemem oldu. Bundan sonraki hedefim, yine benim yetiştirdiğim engelli kardeşlerimin rekorumu kırması olacak. Gidenleri unutmadık, kalanları da asla unutmayalım, deprem hala kapımızda bir gerçek.”

Kaynak; 1,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>