Alfabetik Olarak Türkiye’de 2016 Yılına Damga Vuran Gündem Maddeleri

December 31, 2016

2016 yılı çok zor bir yıldı. 2 günlük ülke gündemi bir İskandinav ülkesinin 6 aylık gündemine eşdeğer gelişmelere sahne oldu. Yorulduk, üzüldük, sıkıldık, bunaldık, ezildik… 2016 biterken sizler için bu yılın alfabesini hazırladık. İşte A’dan Z’ye Türkiye’nin 2016 gündemi.

Andrey Karlov

01 gündem 2016
2016’nın son günlerinde Türkiye’yi ve dünyayı sarsan bir suikastin kurbanı oldu Rusya’nın Türkiye büyükelçisi Andrey Karlov. 19 Aralık tarihinde gittiği resim sergisi açılışında çevik kuvvette görevli bir polis memuru tarafından vücuduna isabet eden 9 kurşunla öldürüldü. Katili de yapılan baskında vurularak öldürüldü.

Bylock

02gündem 2016
2016’ya damgasını vuran en önemli gündem maddelerinden biri de 15 Temmuz darbe girişiminde önemli bir rol oynadığı düşünülen, Fetöcülerin kullandığı tespit edilen mesaj uygulaması ByLock’tu. Darbe girişimi sonrasında gerçekleşen görevden alınanların büyük çoğunluğu telefonunda bu uygulamaya rastlanan kişilerdi.

Celal Kılıçdaroğlu

03gündem 2016
Yine 2016’nın son günlerinde ortasya çıkıp, yaptığı eylemler ve söylemleriyle kendinden söz ettiren biri oldu CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bırakan Celal Kılıçdaroğlu en sonunda Ak Parti’ye üye olacağını da açıklayarak tüy dikti.

Çağla Büyükakçay

CAGLA BUYUKAKCAY'DAN TARIHI ZAFER (ISTANBUL DHA)
Umut vadeden tenisçilerimizden Çağla Büyükakçay. İstanbul Teb Cup’ta şampiyonluğu kazanan Çağla WTA turnuvasını kazanan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.

Darbe

05gündem 2016
Belki de Türkiye’de 2016’nın en başta gelen gündemi 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Tekrar o kötü geceyi size anlatmak istemiyoruz, ancak hala üzerinde kalın bir sır perdesi olan, derinine indikçe cevaplar yerine daha faz”la soruyla karşılaştığımız bir garip olay olarak orada duruyor. En son TBMM darbe araştırma komisyonunun cumhurbaşkanı, başbakan ve MİT müsteşarını dinlemekten vazgeçmesiyle bir kere daha hatırladık. Ve neden darbe ile birebir yüzaleşmiş bu kişilerin dinlenmediğine bir anlam veremedik.

El Bab

06gündem 2016
Türkiye’nin ÖSO ile birlikte Işid’in elinden almaya çalıştığı bu Halep ilçesi de gündemimizi hala meşgul ediyor. Daha dün bir uzman çavuşumuzu şehit verdiğimiz bu yerin teröristlerden temizlenmesi ve artık şehit vermememiz yeni yılda en büyük temennimiz.

Fırat kalkanı

07gündem 2016
Rusya ile yaşanan uçak krizinin aşılmasının ardından Türkiye’nin Suriye sınırları içerisinde gerçekleştirdiği operasyon. İlk başlarda kolay gibi görünen ama ilerledikçe canımızı sıkan felaketler yaşadığımız bir operasyon ayrıca. Umut ediyoruza ki yeni yıl ile birlikte askerlerimiz bu operasyonu bitirip sağ salim evlerine dönerler.

Göktürk-1 Uydusu

08gündem 2016
Montajı, Telespazio (İtalya) -Thales Alenia Space (Fransa) firmaları tarafından Fransa’nın Cannes şehrindeki tesislerde, çevresel testleri Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapılan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusu Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma üssünden fırlatıldı.

Halep

Many Terrorist Killed in Syrian Army Lightening Offensive
2016 yılında savaşın, gözyaşının, yıkımların eksik olmadığı Suriye’nin bu güzel şehri tamamen Suriye ordusunun kontrolüne geçti. Şehirden ayrılmak isteyenlerin tahliyesiyle birlikte şehirde yenileme çalışmaları başlatıldı.

Ilgaz Dağı Tüneli

Ilgaz'ı dize getiren tünel açılıyor
İç Anadolu ile Karadeniz arasındaki ulaşıma katkı sağlayacak olan Ilgaz Dağı Tüneli ya da 15 Temmuz İstiklal Tüneli Ankara’yı kara yolu ile İnebolu, Abana ve Cide sahilleri ile denize ulaştırıyor. Ilgaz Dağı Tüneli ile mevcut Ilgaz Dağı kara yolu ulaşımı 5,4 kilometre, dağ geçiş süresi de 25 dakika kısalıp, 8 dakikaya iniyor.

İsmail Saymaz

011gündem 2016
Maalesef ülkemizde adam akıllı muhalefete hasret kaldığımız günlerde yaptığı gazetecilik ve muhalif tavır ile içimizin yağlarını eriten İsmail Saymaz bu listede yer almayı en çok hak eden isimlerden.

Jinekolog

012gündem 2016
Bu listede jinekologun ne işi var?? diyen arkadaşlara Kasım ayı içerisinde Survivor Didem’in yayınladığı vajina beyazlatma videosunu anımsatıyoruz. E tabii bir de J harfinden kelime bulma sıkıntısını da eklersek sanırım anladınız.

Kış saati

013gündem 2016
Kaldırılmasıyla birlikte ülke olarak bizi karanlığın kucağına atan uygulama. Sabah karanlıkta yola çıkıp, akşam karanlığında eve dönerken ve daha yüksek elektrik faturaları öderken kendisini sık sık yad ediyoruz. Geri gelse ona öyle sıkı sarılırız ki bir daha hiç bırakmayız.

Longoz Ormanları

dsc07823
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun’un, üçüncü nükleer santral için doğa harikası İğneada’yı işaret etmesi çevreciler arasında büyük infiale yol açtı. Bu bölgenin, tehlike altındaki 184 kuş türüne ev sahipliği yaptığına, Türkiye’deki memelilerin yüzde 57’sinin İğneada’da yaşadığına dikkat çeken çevrecilere göre, inşaatı ve nükleer santralın kendisi, tüm doğanın, longoz ormanlarının ve korunması gereken türlerin son bulmasına neden olacak.

Musul

015gündem 2016
Her ne kadar Işid’e karşı düzenlenen operasyona dahil edilmememizle birlikte gündemimizden düşmüş gibi görünse de aklımızın bir kenarı hep orada. Teröristlerden temizlemek için yapılan operasyonlar 2017’de de devam edecek gibi.

Netflix

016gündem 2016
2016 yılında güzel şeyler de oldu, mesela dizi ve film platformu Netflix Türkiye’ye girdi. Belli bir ücret mukabilinde hem Netflix dizilerini hem de diğer dizi ve filmleri izlemek mümkün.

OHAL

017gündem 2016
Yıllar sonra kendisiyle tekrar karşılaştık. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen 3 aylık OHAL’in daha da uzatılıp uzatılmayacağı belli değil, ancak ülke turizmine, ekonomisine, vs. zarar verdiği hükümet yetkilileri tarafından dahi dillendirilmeye başlandı.

Ömer Halisdemir

018gündem 2016
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken, komutanlığı ele geçirmeye kalkışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’nın emriyle alnından vurarak öldüren Türk askeridir. Darbenin gidişatını önemli ölçüde değiştiren bu vatansever astsubayın ismi daha sonra pek çok okula, sokağa ve tesise verilmiştir.

Patlamalar

019gündem 2016
2016 yılı içerisinde 12 Ocak ile 10 Aralık arasında meydana gelen terör saldırılarında Türkiye 400’ün üzerinde evladını kaybetti, bunun en az 3 misli yaralı verdi. 2016 yılı aklımıza terörün bu vahşi yüzünü çizerek geçti. Umut ediyoruz ki 2017’de bu tür facialarla karşı karşıya kalmayız.

Rüzgar Çetin

020gündem 2016
Beşiktaş’ta meydana gelen trafik kazasında polis memuru İsmet Fatih Alagöz’ün şehit olmasına, polis memuru Emre Tetik’in ise yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle 9 ay tutuklu kalan Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin yargılandığı dava sonucunda 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. İçeride kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi ve Türkiye bu konuya kilitlendi. İnsanlar para alıp davadan vazgeçti suçlamaları yöneltse de Şehit polisin eşi Özlem Alagöz: “Çetin ailesinden para almadım.” şeklinde açıklama yapmakla yetindi.

Sansür

021gündem 2016
Yaşanan her önemli olayda internetin sansürlenmesi bir gelenek halini aldı. Terör saldırılarında, wikileaks açıklamalarında, vs. internet, özellikle sosyal medya anında kapatıldı. Bunun yanında ülke genelinde adı konulşmamış bir sansürün hayaleti dolaştı durdu. Hala da dolaşıyor.

Şangay beşlisi

022gündem 2016
AB ile ilişkilerin bir türlü rayına oturmaması sonucunda Türkiye’nin öne sürdüğü birlik. Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın 1996 yılında oluşturdukları yapılanma o zaman Şanghay Beşlisi olarak anılıyordu. 2001’de Özbekistan’ın katılımıyla üye sayısını altıya çıkarttı. Türkiye Şangay Beşlisi’nde Azerbaycan, Ermenistan, Kamboçya, Nepal ve Sri Lanka ile birlikte diyalog ortağı statüsünde bulunuyor.

Tarık Akan

023gündem 2016
2016 yhılında kaybettiğimiz en önemli değerlerimizden biri Tarık Akan. 1970 yılında girdiği Yeşilçam’da pek çok başarılı işe imza atan, inanılmaz karakterler yaratan Tarık Akan sosyal bilinci, insanlığa verdiği değer ve halkına duyduğu saygıyla her zaman hatırlanacak bir isim.

Umut


2016’da kaybetmeye başladığımız bir olgu… Erdil Yaşaroğlu çok güzel özetledi bu durumu. Umarız 2017’de bu küçük beyaz nokta tüm ekranı kaplar.

Üs

akinci_jet_ussu_8656
2016’ya damga vuran şeylerden biri olması sakın sizi şaşırtmasın. Zira Adana, İncirlik Üssü ve Akıncılar Üssü 2016 yılında Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geldi. Hem darbe girişimi süresince Akıncı Üssü hem de sonrasında İncirlik üssü gündemimizde kendisine çok yer buldu.

Vedat Türkali

026gündem 2016
Oyuncu Deniz Türkali ve yönetmen Barış Pirhasan’ın babası, Deniz Türkali’nin kızı şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesi olan, Türk edebiyatının usta isimlerinden ve Cumhuriyet tarihinde bir çok olaya şahitlik etmiş olan Vedat Türkali 29 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 06.00’da Yalova’da tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi

027gündem 2016
Darbe girişiminin ülke gündemini belirlediğini söylemiştik işte onlardan biri de Yenikapı mitingi oldu. 7 Ağustos’ta Yenikapı miting alanında düzenlenen mitinge cumhurbaşkanı, başbakan, MHP lideri devlet bahçeli ve ilk başta katılmayacağı açıklanan ancak sonra karar değiştirerek katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Gn. Kurmay başkanı Hulusi Akar katıldı.

Zarrab

028gündem 2016
33 yaşındaki Zarrab, İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların yasadışı yollarla etrafından dolaşmak suçlamasıyla Amerika’da tutuklandı. Zarrab’ı tutuklayan savcı Preet Bharara, “Zanlılar ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları aşabilmek için yıllarca çaba sarfetti. Dünyanın farklı bölgelerindeki kurumlarıyla kara para aklamakla suçlanan Rıza Zarrab, Kamelya Camşidi ve Hüseyin Necefzade ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların etkisini azalttı” dedi.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>