Türkçe Rap ile Rock Müziğin Muhteşem Uyum Yakaladığı 9 Başarılı Şarkı

August 8, 2017

Bir zamanlar alternatif müzik dinleyicileri arasında yaşanan en büyük tartışmalardan biriydi; rock müzik mi daha iyi, rap müzik mi? Biraz gençlik ateşinin fitillenmesi, biraz da aidiyet hissiyle genç müzik dinleyicisi arasında bu tarz ayrım ve kıyaslamalar yaşanıyordu. Şimdilerde pek böyle bir tartışma yaşandığını söylemek doğru olmaz, halihazırda müzik çok fazla kırılmalar yaşadı. Başta, daha fazla dijitalleşen bir dünyanın içine doğru bir yolculuğa adımımızı attık ve müzik endüstrisi önce kasetten cd’ye, sonra cd’den dijitale büyük bir dönüşüm gerçekleştirdi. Müzisyenlerin gerek plak firmalarında, gerekse konser salonlarında kendine daha fazla yer bulduğu yakın bir zamana kadar rap ve rock müzikteki birliktelik de artış gösterdi. Müzik endüstrisinin geçirdiği dönüşümler sonrası müzik yapmak da zorlaştı, bu çalışmaları dinleyicilere ulaştırmak da. Bir şekilde dinleyiciyle bağ kurmuş, altın değerindeki kıymetli 9 çalışmayla bu güçlü birlikteliği fark edeceksiniz.

1. Mor ve Ötesi & Ceza


Ceza”nın 10. yıl konserinde bir araya gelen ikili Mor ve Ötesi’nin “Uyan” isimli şarkısını başarılı bir şekilde yorumlamıştı. Bu birliktelik bazı talk show programlarında da kendine yer buldu.

2. Ogün Sanlısoy & Killa Hakan


Bu birliktelik çok fazla bilinmese de, Killa Hakan’ın Volume Maximum albümünde yer alan “Dayanamazsın” isimli şarkıda Ogün Sanlısoy’la düeti bulunuyor.

3. Çilekeş & Fuat Ergin


Nu-metal akımının Türkiye’deki başarılı temsilcilerinden Çilekeş, 2005 yılında çıkardığı Y.O.K. albümünde yer alan “Gözaltı” şarkısında Türkçe rap’in başarılı ismi Fuat Ergin’le güzel bir ortaklık kurdu.

4. Kayra & Sorgu & Kerem Onan


Türkiye’de underground alanda hardcore’un ilk örneklerini sunan isimlerden biri Radical Noise grubunun vokalisti Kerem Onan. 90’lı yıllarda Radical Noise ile güzel işler yapan Kerem Onan’ın, Türkçe rap müzisyenleri Kayra ve Sorgu ile de düeti bulunuyor.

5. Radical Noise & Rapor 2


90’larda ve 2000’lerin ilk zamanlarında alternatif müziklere ilgi duyanların bileceği, döneminin en kült şarkılarındandır “Çiz”. Kerem Onan’lı Radical Noise birbirinden başarılı çalışmalara ve konserlere imza atarken, aynı başarı grafiğinin rap ayağıydı Rapor 2 de. İkili bu çalışma için özel bir single yayınladı, yolu Kadıköy Akmar tarafına düşenler belki bu özel ve her yerde bulması güç çalışmanın cd veya kasetini orada bulabilirler.

6. Hayko Cepkin & Hayki – Aldırma Gönül


“Aldırma Gönül” yıllardır dillerden düşmüyor. Sabahattin Ali’nin en sevilen şiiri olan “Aldırma Gönül”ü, Edip Akbayram vesilesiyle bilmeyen yok. Hayko Cepkin’in yakın bir zamanda bir kere daha yorumladığı şarkıda rap’in güçlü ismi Hayki düet koltuğunda.

7. Aylin Aslım & Ayben


Sözleri Aylin Aslım’a ait olan şarkıda Ceza’nın kız kardeşi Ayben de yer alıyor. “Gelinlik Sarhoşluğu” bu kategorideki en eğlenceli çalışmalardan biri.

8. Manga & Ceza


Aynı dönemde yıldızı parlayan iki isim Manga ve Ceza. Her iki isim de alternatif müzik patlamasının yaşandığı 2000’lerin ortasında büyük kitlelere erişti. Birçok kez sahnede düet yapma fırsatı bulan Manga ve Ceza, aynı zamanda Ceza’nın 10. yıl konserinde de birlikte sahne aldı.

9. Hayko Cepkin & Rapor 2


Hayko Cepkin’in ikinci rap düeti (aslında bu çalışma daha önce yapıldığı için birincisi oluyor) Rapor 2’nin uzun yıllar sonra çıkardığı albümü Tam Zamanı albümündeki “Körebe” adlı şarkı.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>