Instagram’da Paylaştıkları Fotoğraflarla Büyüleyen 16 Türk Gezgin

July 7, 2017

Dünyayı dolaşmak çoğu insanın hayallerinden biridir. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak ve bazen de kendini keşfetmek için çıkılan bu yolculukları diğer insanlarla paylaşabilmek ise bambaşka bir meziyet. Biz de çektikleri fotoğraflarla bizi hayali de olsa kısa yolculuklara çıkaran Türk gezginlerin Instagram hesaplarını derledik.

1. Rotasız Seyyah

rotasız-seyyah
6 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra çalıştığı yerden ayrılıp freelance fotoğrafçılık yapmaya ve kısa kısa seyahatlere çıkmaya başlamış Mehmet Genç. Bu ufak ufak seyahatler dünyayı keşfettiği uzun yolculuklara dönüşmüş. İngilizce ve İspanyolcayı dünyayı gezerken öğrenen gezginin ”Rotasız Seyyah Yol Hikayeleri” adında bir de kitabı var. Uzun zamandır yolda ve şuan Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de ”Rotasız Yol Hikayeleri-2” yi yazıyor. Mehmet Genç’in yolculuğuna ortak olmak isterseniz Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

2. Sezgi Olgaç

sezgin-olgaç
Küçüklüğünden beri yazmaya, fotoğraf çekmeye ve müziğe ilgisi olan Sezgi Olgaç İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İşletme okuduktan sonra reklam yazarlığı yapmaya başladı. Müziğe olan tutkusu da iş hayatının ilk yıllarında profesyonel bir hal almış ve 3 farklı albüm projesinde birer şarkı seslendirmiş. Ardından profesyonel olarak fotoğraf çekmeye başlayan Sezgi Olgaç bu konuda oldukça başarılı olduğunu Guardian’ın 2014’te yaptığı ”Instagram’ın en iyi şehir fotoğrafçıları” seçkisinde de yer alarak kanıtlamış oldu. Gezdiği şehirleri onun gözünden onun fotoğraflarıyla görmek için Instagram hesabını buradan takip edebilirsiniz.

3. Elif Tanverdi

elif-tanverdi
Asıl mesleğinin mimarlık olması sebebiyle ilk zamanlardan beri ‘Çizen Bayan’ olarak bilinen Elif Tanverdi dinlediği müzikleri, gittiği konser ve festivalleri blogunda yazan biriyken şu sıralar hem djlik yapıyor hem de dünyayı dolaşıyor. Gezdiği yerleri bizimle paylaşmayı ihmal etmiyor tabi ki. Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

4. Gezici Günlük

gezici-günlük
Seyahat, şehir, kahve, hayat ve diğer tüm sevdiği şeyleri paylaşan Aydan Kumpas kendini seyahatte durmak bilmeyen, en popüler müzeden şehrin en ücra köşesindeki plak dükkanına kadar her yerin altını üstüne getirmeden geri dönmeyen ‘bir şehir vampiri’ olarak tanımlamış. O sevdiği şeyleri yaparken onun çektiği fotoğrafları beğenmek de bize düşüyor. Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

5. Biz Evde Yokuz

biz-evde-yokuz
Çalışırken hayallerini gerçekleştiremeyeceklerini anlayarak hiç bir sorun olmayan işlerinden ayrılıp dünyayı gezmeye başlayan harika çift; Duygu ve Bilgehan. Hayallerini gerçekleştirebilmek için bu kararı ilk verdikleri zamanlarda evlerinden bile vazgeçmişler. Şu anda dünyayı gezerek takipçileriyle gördüklerini paylaşıyorlar. Onların hayatlarını Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

6. Yol Günlükleri

yol-günlükleri
2015 yılından beri dünyayı dolaşan 23 yaşındaki Emre Durmuş lise yıllarında otostop çekip Türkiye’yi dolaşarak başlamış seyahat etmeye. Çektiği videoların yanı sıra Instagram’da gezdiği yerleri paylaşan gezginin hesabını buradan takip edebilirsiniz.

7. Yolda Olmak

yolda-olmak
Kemal Kaya paylaşmayı ve gezmeyi seven bir seyahat tutkunu. 14 yıllık profesyonel iş hayatını bırakarak seyahat etmeye başlayan gezginin Instagram hesabını buradan takip edebilirsiniz.

8. Mücahit Muğlu

mücahit-muğlu
Kendini ‘görsel öykü anlatıcısı’ olarak tanımlayan Mücahit Muğlu seyahat ve doğa tecrübelerini paylaşıyor. Yeşile doymak isteyenler Instagram hesabını buradan takip edebilir.

9. Baya İyi

baya-iyi
2010’da birlikte çıktıkları ilk büyük macera Kenya’ya evlenmek için gitmeleri olan Oylum ve Onur da seyahat eden çiftlerden. Seyahat etmeyi ve özledikleri şehirlere tekrar tekrar gitmeyi bir tutku haline getiren çift Türkiye’de yaşadıkları için kendilerini çok şanslı hissediyorlar ve Türkiye’de de her fırsatta yeni şehirler, antik kentler ve doğa harikaları keşfetmeye çalışıyorlar. Instagram hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

10. Anlam Arama

anlamarama
Hazal Yılmaz’da masa başı işini bırakıp dünyayı keşfetmek için yola çıkanlardan. Aynı zamanda Çok Gezenler Kulübü’nün kurucusu ve blogger. Anlayacağınız işini tutkuyla yapan gezginlerden biri Hazal Kaya. Instagram hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

11. Gezgin Çift

gezgin-çift
İlişkilerinin başlarında bile kafe ve restoranlarda vakit geçirmektense seyahat eden bir çift; Neslihan-Orkun Özkaya. Onların hikayesi de profesyonel olarak yaptıkları işlerden yorulup ‘modern köleliği’ reddedip seyahate çıkmalarıyla başlıyor. Onların hikayesini buradan takip edebilirsiniz.

12. Oi The Blog

oitheblog
7-8 yaşlarındayken okulda kavga edip sonradan arkadaş olmaya karar veren ve 23 yaşına geldiklerinde kavgaları beraber yaşadıkları evlerinde “bulaşıkları kim yıkayacak, çamaşırları kim kaldıracak” şeklinde boyut değiştiren 2 yakın arkadaş Öykü Doğan ve İdil Atay‘ın, gezdiklerini, gördüklerini, sevdiklerini, bildiklerini başka insanlara aktardıkları bir hesap Oi The Blog. Oi ise İngilizce dahil birçok farklı dilde, argo olarak “hey”, “selam” gibi anlamlara geliyor ve aynı zamanda iki arkadaşın isimlerinin baş harfi. Yazı yazarak, içerik üreterek ve sponsor sağlayarak geçimlerini sağlıyorlar. Onların gezdiği yerleri keşfetmek istiyorsanız Instagram hesaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

13. Vizesiz Geziyorum

vizesizgeziyorum
’96 Ülke 1 İnsan’ sloganıyla yayın hayatına başlayan proje Türkiye’den vizesiz seyahat edilebilecek ülkeler hakkında her şeyi anlatıyor. Gezilen her yer ile ilgili yazılan blog yazılarının dışında Instagram’da paylaşılıyor. Bu proje aynı zamanda bir bağış sistemi. interaktif bir birlik oluşturularak elde edilen gelirle, seyahat edilen ülkelerde ihtiyaç sahibi ailelere, çocuklara ya da toplum yararını gözeten farklı gereksinimlere fayda sağlanabilmesi için Indiegogo’da bağış toplanıyor. Hem gezip hem güzel işler yapan bir hesap olan Vizesiz Geziyorum’u buradan takip edebilirsiniz.

14. Kerimcan Akduman

kerimcanakduman
19 yaşına basmadan hemen önce yurt dışı seyahatine çıkan ve hayatı değişen Kerimcan Akduman 2008’den beri blog yazyor. 2015 Kasımında 15 ay süren 360 ismini verdiği dünya turuna başlamış ve 2017 Mart’ında 360 İstanbul’da tamamlanmış. Eğlenceli ve enerji dolu Kerimcan Akduman’ın nerelere gittiğini merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

15. Gezginin Ayak İzleri

gezgininayakizleri
2014 yılında yazmaya başladığı blogu Gezginin Ayak izleri ile seyahat notlarını bir yerde toplamaya başlayan gezgin bazı seyahat dergilerinde de yazarlık yapıyor. Oldukça etkileyici fotoğrafların olduğu Instagram hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

16. Lokal Turist

lokalturist
Dilhan, Merve ve Zeynep’in gezdikleri yerlerden oluşan hesaba buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>