Her Sanatseverin Kesinlikle Takip Etmesi Gereken 10 Türk Çağdaş Sanatçı

October 19, 2017

Sanat belki de içinden geçtiğimiz bu zamanlarda en çok ihtiyacımız olan bir ihtiyaç. Bu listemizde birbirinden yaratıcı sanatçılarımızı listeye ekledik. Hadi hep beraber sanatçılarımıza bakalım.

1. Taner Ceylan

Taner Ceylan - 1881(2014)
1967 Almanya doğumlu olan sanatçı 1991 Mimar Sinan GSF mezunu. Küratör Dan Cameron’a göre “Türkiye’nin en tanınmış sanatçılarından biri olan aşırı realist tablolarını mutlak teknik üstünlüğün ve hassasiyetin altını çiziyor.”
Buradan Taner Ceylan’ın eserlerine ulaşabilirsiniz.

2. Mert Alaş (Mert & Marcus)

mert-and-marcus-madonna
Instagram fotoğraflarıyla Türkiye gündeminde yer yer gözüken Mert Alaş 1971 yılında doğdu ve aynı yıl doğan Marcus Piggott’le birlikte Mert and Marcus olarak beraber çalışmaya başladılar. İlk kez 1994’te İngiltere’de karşılaştılar. Günümüzün en önemli moda fotoğrafçıları arasında gösteriliyorlar.
Buradan eserlerine bakabilirsiniz.

3. Vahap Avşar

vahap-avsar-namaz
1965 İstanbul doğumlu olan Vahap Avşar, genellikle baskıcı siyasi rejimlerin, yanlış kararların insana etkilerini inceleyen eserler üzerinde çalışıyor.
Takip etmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

4. Ayşe Erkmen

ayse-erkmen-glass-works
1949 İstanbul doğumlu olan sanatçı Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölümünden mezun. Kariyeri boyunca mekana özgü işleriyle hafızalara kazınan Ayşe Erkmen, içinde yaşadığı toplumun sosyal ve fiziksel özelliklerinden yola çıkar ve var olan yapıyı kendi üslubuyla yeniden yorumlayarak eserlerini ortaya koyar. Eserlerine bakmak için burayı tıklayabilirsiniz.

5. Gülay Semercioğlu

gulay-semercioglu-the-woman-on-the-wire
1969 İstanbul doğumlu olan Gülay Semercioğlu, 1994 yılında Mimar Sinan GSF Resim bölümünü bitirdi. ”
Gülay Semercioğlu’nun yapıtlarında tuval, yerini ahşap yüzeylere bırakır; boya ise dikkatle örülen tellere… ” diyordu bir dergide.
Buradan eserlerine ulaşabilirsiniz.

6. Tamer Nakışçı

tamer-kirisci-Light-Kilim-rug
Milan’da okuduktan sonra Türkiye’ye dönen Nakışçı, eserlerinde Orta Doğu sanatına ve Türk kültürüne ait simgeleri kullanıyor.
Eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

7. Pınar Yolacan

pinar-yolacan-perishables
New York’ta yaşayan sanatçının en çok bilinen eseri Perishables’da yaşlı kadın portreleri çiğ et ve hayvan parçalarıyla tasvir edilmiştir.
Eserleri için buraya alalım.

8. Nuri Kuzucan

nuri-kuzucan
Nuri Kuzucan’ın eserlerindeki ortak tema günlük yaşamın içinde olan her alandır. İster kamu ister özel alan Kuzucan’ın çalışmalarında yer alır.
Eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

9. İrfan Önürmen

irfan-onurmen-gaze
1958, Bursa doğumlu İrfan Önürmen, kitlesel medyanın insanlık ruhuna, kolajlara, tablolara, gazete ve dergilerden topladığı görüntülerin arşivlerinden çekilen heykellere etkisini araştırıyor. “Gaze” serisinde, sanatçı, internette bulunan figürlerin kompozit görüntüleri olan tanıdık görünümlü yüzleri tasvir ediyor.

10. Kezban Arca Batıbeki

kezban-arca-bati-beki
1956 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1980 yılında İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Kariyerinde kitap kapakları, dergi illüstrasyonları, afişlerle başlayan Arca daha sonraki yıllarda fotoğraflar, resimler, yerleştirmeler ve kısa filmler üreterek devam etti.
Eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>