Dünyada Bir Tek Kuşadası’nda Yetişen, Korunmazsa Nesli Tükenecek Olan Tüllüşah Bitkisi

Temmuz 18, 2017

Ekosistem canlılığıyla tabiatı renklendirse de, bazı bitkiler neslinin tükenme tehdidiyle karşı karşıya kalarak bu canlılıktan kopmak üzere. Dünyada bazı bitkiler var ki, başka hiçbir yerde eşi benzeri yok. Kuşadası çevresinde yetişen tüllüşah da o bitkilerden biri. Evrensel’in haberine göre eşine benzerine rastlayamayacağınız bitki turizmin ve plansız yapılaşmanın tehdidiyle karşı karşıya. Eğer gerekli önlemler alınmazsa doğada belki de artık hiç var olmayacak bu bitkiyi yaşatma konusunda hepimiz birer sorumluyuz ve önlemini almalıyız.

Dünyada yalnızca Kuşadası çevresinde yetişen Tüllüşah’ın nesli tükeniyor.

57b11fdaeb10bb1a58de5d8aNesli tükenmekte olduğu gibi bir de bölgede yeni yapılacak inşaat projeleri Tüllüşah’ın sonunu daha fazla hızlandırıyor.

83880

Uluslararası koruma kriterlerince “CR-vahim durumda” olarak ifade edilen bitkinin neslinin artması için yetkililerin dikkatli ve titizce durumu ele alması gerekiyor.

243141

Bazı bitkilerin yetiştikleri yöredeki önemleri diğer bitkilerden daha fazla. Fransa’nın Provans ve Isparta’nın Keçiborlu ilçesindeki lavantalar gibi, Kuşadası için de tüllüşahın önemi kendi bölgesi açısından oldukça büyük.

1080673Gerek doğal yaşam, gerekse ekosistem açısından düşünüldüğünde nesli tükenen bu bitkiyi kurtarmak hepimizin görevi.

3795129657

Tüllüşah’ın bölgede en çok görüldüğü yerler Kuşadası çevresindeki Yaylaköy, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Samos Adası, Darboğaz, Güzelçamlı, Davutlar mahalleleri.

6842309832

İlk olarak 1979 yılında İskoç botanikçi kaşif Huber-Morath tarafından dünyaya yeni bir bitki türü olarak kazandırılan tüllüşah, bölgenin kalkınmasında da önemli rol oynadı.

tüllüşah

Fakat bunun dışında, Kuşadası’nda turizm ve plansız yapılaşma bu ender bitkinin gelişimini engelledi.

2-423Ekosistemi ve Doğayı Koruma Derneği (EKODOSD) kontrolsüz ve plansız yapılaşmanın doğada hangi türlerin yok olduğunun farkında bile olunmadığını ifade ediyor.

1C37863D-D15C-42A0-AD76-47756930529A

Ekodosd Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, sayılabilir ölçüde kalan ve kaybolmaya yüz tutan önemli değerlerden birisinin tüllüşah olduğunu belirterek; “Bitkinin tip lokalitesi giderek yok oluyor. “Vahim Durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunuyor. Bu nedenle, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2017 Yılı Stratejik Koruma Planı içine alınmış ve Türkiye’de seçilen 16 tür arasına girmiştir” dedi.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>