Trans Karakterleri Canlandırarak En Çok Transların Tepkisini Çeken 13 Oyuncu

May 16, 2017

Trans olmayan oyuncuların, trans karakterleri canlandırdığını defalarca gördük. Ülkemizdeki örneklerde de benzer şekilde genellikle trans karakterler, aslında trans olmayan oyuncular tarafından canlandırılır. Hollywood’da da yakın dönemlerde merkezinde trans karakterler olan popüler filmlerdeki oyuncular, trans olmayan oyuncular arasından seçildi. Elle Fanning’in, ‘3 Generation’ filminde trans bir erkeği canlandırması ve Eddie Redmayne’in ‘The Danish Girl’ filminde trans bir kadını canlandırması bazı tartışmaları beraberinde getirmişti. En son, ‘Anything’ filminin başrolünde trans bir karakter için Matt Bomer isminin tercih edilmesiyle GLAAD tarafından, The Hollywood Report’a bir açık mektup yazıldı. GLAAD (Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) LGBT bireyler tarafından kurulmuş olan bir sivil toplum örgütüdür. GLAAD’ın önceliği medyadaki LGBT karşıtı mesajları tespit etmek ve topluma homofobi aşılayan bu yayınlara karşı durmaktır. Trans bir kadının, trans olmayan bir erkek tarafından canlandırılmasını “trans kadınları erkek olarak görme” olarak yorumlayan GLAAD yetkilileri, bunun doğru olmadığıyla ilgili çeşitli açıklamalar yaptılar.

Zira kendileri de trans olan Wachowski Kardeşler’in son TV dizisi Sense8’in başrolundeki trans kadın karakteri, yine bir trans olan Jamie Clayton tarafından canlandırılıyor. Yani bu konuda LGBT bireyleri de mutlu edecek gelişmeler meydana geliyor. Her ne kadar GLAAD ve onlarla aynı fikirde olan LGBT gruplar trans olmayan karakterlerin, transları canlandırmasına sıcak bakmasalar da; toplumsal baskıya rağmen trans karakterleri canlandırmaktan çekinmeyen oyuncuları da takdir etmek gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü kim canlandırırsa canlandırsın, transların yok sayılmaya çalışıldığı toplumlarda, trans karakterleri başrollere taşıyan filmlerin olması; translığı toplumsal algıda normalleştirmek adına faydalı olabilir. Nasıl ki trans bir oyuncunun, trans olmayan rollerde oynayabilme özgürlüğü olmalı ise; benzer şekilde cisgender (trans olmayan) bir oyuncunun da trans karakterleri canlandırma özgürlüğü olmalıdır. Bununla birlikte, trans karakterler için oyuncu seçimi konusunda, transların ön planda olduğu bir pozitif ayrımcılık elbette günümüz şartlarında, en yerinde yaklaşım olacaktır.

1. Elle Fanning / ‘3 Generations’

3g_01078cr-1_lg_-_h_2017 (1)
Elle Fanning, 3 Generations filminde henüz geçiş sürecinde olan, trans bir erkeği canlandırıyor. Filmin yönetmeni bu tartışmalar üzerine “Henüz geçiş sürecinde olan, genç ve deneyimli bir aktör bulamadığını” söyledi. Ve bu tarz konularda daha büyük hassasiyet göstermesi gerektiği açıklamasını yaptı. Yani en azından eleştirilere karşı olan yaklaşımı oldukça yapıcıydı.

2. Jeffrey Tambor / ‘Transparent’

transparent_jeffrey_tambor_301_h_2016
Bu rol ile pek çok ödül toplayan Jeffrey Tambor Emmy Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada; bu tarz roller için gerçek translara şans verilmesi gerektiğiyle ilgili, prodüktörler ve ajanslara çağrıda bulundu. Oyuncu bu hassasiyetin farkında ve bu konuda bir bilinç yaratmak için elinden geleni yapıyor.

3. Eddie Redmayne / ‘The Danish Girl’

the_danish_girl_still_h_15_-_h_2017
2015 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan The Danish Girl filmindeki Lili Elbe karakteriyle Oscar’a layık görülen Eddie Redmayne eleştirilere “Umarım bir gün yalnızca trans rollerde oynamak üzere değil, trans olmayan rollerde oynayacak kadar fazla trans oyuncu bulunur.” açıklamasıyla cevap verdi.

4. Matt Bomer / ‘Anything’

gettyimages-632418074_-_h_2017
Henüz vizyona girmeyen bu filmde Matt Bomer’in trans bir karakteri canlandıracak olmasına yine benzer tepkiler yükseldi. Filmin yapımcısı olan ünlü aktör Marc Ruffalo, eleştirilere kulak verdiğini, bu tarz hoşnutsuzluklardan üzüntü duyduğunu ancak en azından böyle tartışmaların yapılmasının faydalı olduğunu söyledi.

5. Hilary Swank / ‘Boys Don’t Cry’

boys_dont_cry_1999_13_-_h_2017
Hilary Swank, Brandon Teena isimli trans erkek bir bireyin gerçek hikayesinin anlatıldığı bu film ile Oscar’a layık görüldü.

6. Felicity Huffman / ‘Transamerica’

trans9_-_h_2017
Felicity Huffman bu rolle pek çok ödüle layık görüldü. 2014 yılında yapılan bir röportajda ise; trans rollerin translar tarafından canlandırılmasını kendisinin de desteklediğini söyledi.

7. Chloe Sevigny / ‘Hit & Miss’

resize-hit-hitmiss_av1_-_h_2017
Chole Sevigny bu dizide, suikastçı bir trans kadını canlandırmıştır. Dizinin yapımcısı neden gerçek bir trans oynatılmadığı sorusuna; Sky TV’nin bu rol için tanınmış bir oyuncu tercih ettiği cevabını verdi.

8. Rebecca Romijn / ‘Ugly Betty’

uglybetty_s2ep04_07_03_1_-_h_2017
Çirkin Betty dizisinde trans bir kadını canlandıran Rebecca Rojmin, kendisine bu konuyla ilgili çok soru sorulduğunu ve bunun translara karşı olan önyargıdan kaynaklandığını söyledi.

9. Michael Caine / ‘Dressed to Kill’

dressed_kill_1980_19_-_h_2017
Usta oyuncu Michael Caine, bir gerilim filmi olan Dressed to Kill filminde, kadın kıyafetleri ile suç işlemeyi seven psikopat bir crossdresserı canlandırıyor.

10. Sofia Vergara / ‘Grilled’

grilled_2005_9_copy_-_h_2017
Sofia Vergarga bu rol için kendisine yapılan abartılı makyaj ve saç modeliyle zaten cisgender bir kadın gibi görünmediğini söyledi.

11. Raquel Welch / ‘Myra Breckenridge’

myrabreckinridge1970_85_copy_-_h_2017
Myra Breckenridge, 1970 yapımı ve başrolünde Raquel Welch’in oynadığı bir filmdir. Bu filmde Raquel Welch film ile aynı adı taşıyan karaktere hayat verirken, film hakkında uyarlandığı kitaba yeterince sadık kalınmadığı eleştirisini getirmiştir.

12. John Cameron Mitchell / ‘Hedwig and the Angry Inch’

3360_wide-a343b0b19219c2a972f1d5e0dab77f689336449b_-_h_2017
John Cameron Mitchell, aynı zamanda senaryosunu yazıp, yönetmenliğini de yaptığı filmde; Almanya’dan gelip ABD’ye yerleşen bir trans kadın olan Hedwig karakterine hayat veriyor.

13. Jared Leto / ‘Dallas Buyers Club’

leto_-_h_2017
Jared Leto bu rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülüne layık görüldü. Bununla birlikte çokça eleştiri de alan Leto, rolün yapmacık olmaması için çokça trans gençle görüştüğünü açıklamıştı.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>