Sokağa Terk Edilen ve Barınaklarda Uyutulmayı Bekleyen Köpekleri Kurtaran Melekler: Tracy’s Dogs

August 23, 2017

Ülkemizde barınak koşulları hayvanseverler tarafından çok sık dillendirilen ve iyileştirilmesi, rehabilitasyon merkezi adıyla gerçekten hayvanların menfaatini düşünerek onları yaşatmayı amaçlayan kurumlar haline getirilmesi için çaba verilen kurumlardır. Ara ara gündeme düşen katliamı andıran toplu zehirleme ve uyutma vakaları ülkemizde yasak olmasına rağmen maalesef Amerika’da belli bir sürenin üzerinde bekleyen ve yuvalanamayan hayvanların sonu ötenazi ile hayatlarına son verilmesi oluyor. Burada hızlı davranmak ve harekete geçebilmek çok önemli bir nokta. Bu yüzden sırf bebekken sevimli diye sahiplenilip sonra sokağa bırakılarak yaralanan, sakatlanan, yolu barınağa düşen ve belli bir süre boyunca yeni yuva açacak hayvanseverler bulunmadığı için öldürülen hayvanların son umudu Tracy’s Dogs gibi kuruluşlar…

Ülkemizde kötü bakım şartları, açlık, hastalık veya yasak yollarla öldürülmelerinin dışında, Amerika gibi bazı ülkelerde barınaklar sınırlı sürelerde kapılarını köpeklere açık tutuyor.

tracys_dogs (3)

Verilen süre içerisinde herhangi bir sahiplenme talebi bulunmadığında ötenazi ile hayatlarına son verdirilen köpekleri kurtarmak için Texas merkezli olup tüm eyaletleri gezen melek gibi bir kurum var.

tracys_dogs (7)

Tracy’s Dogs kurtarma ekibi, öldürme ihtimali yüksek olan barınaklarda süresi yaklaşan köpekleri toplayarak, çeşitli evcil hayvan sahiplendirme uygulamalarıyla köpek arayan ailelere yuvalandırıyor.

tracys_dogs (1)

Kendisi de sahiplendirme başvuruları alan hayvansever topluluk, kriterlere göre ailelere en uygun köpekleri eşleştiriyor.

tracys_dogs (4)

Bu eşleşmede insanlar alışveriş yapar gibi köpekleri seçmekten ziyade, bir can kurtarıp onlar için aslında en uygun olan hayvana kucaklarını açmış oluyorlar.

tracys_dogs (5)

5 senedir 3700’den fazla köpeğin hayatını kurtaran ekip, toplu olarak sahiplendirme yaptığı anlarda çekilen videolardaki gözyaşlarını tutamayan ailelerin görüntüleriyle hepimizi duygulandırıyor.

tracys_dogs (2)

Köpeklerin ise sıcacık kucaklara giderken yüzlerinden okunan tedirginliği yaladıkları suratın sevgisiyle geride bırakmaları bu hayatta ne için uğraştığımızı aslında bir kez daha hatırlatıyor.


Kaynak: 1, 2,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>