50. Kuruluş Yıldönümünde Umudun Yenilmez Şövalyesi Trabzonspor ve Trabzon’da Futbol

August 16, 2017

Sunay Akın’ın muhteşem benzetmesi ile başlığımızı atıp başlamak istedik listemize. Uzun süredir büyük başarılar elde edemese de 3 büyüklerin hegomanyasını kırıp 4 büyükler denmesini sağlayan bordo mavi renkleriyle Trabzonspor tüm taraftarların sempatisini kazanan ender kulüplerimizdendir. Her zaman şampiyonluk yarışının içinde olacağını hissettirir ve tüm Trabzonsporlulara bu güveni verir. 2017-2018 sezonunun Trabzonspor için başarılar ile geçmesi dileğiyle…

İstanbul ve İzmir’den sonra futbolun ilk oynandığı şehrimiz Trabzon’dur.

trabzonspor6

1900’lü yılların başında Kemerkaya, Yeni Mahalle ve Ortahisar’da yaşayan gayrimüslim ve Türk gençlerin kavak meydanındaki oyunlarıyla tanışır Trabzon halkı futbol ile.

Şehrin ilk futbol kulübü 1911 yılında kurulan İdmanyurdu’dur.

trabzonspor5

Devamında 1920’lerde İdmanocağı, Necmiati ve İdman Grubu gibi birçok yeni kulüp kurulur. Yurdumuzun en büyük 3. Ligi olan Trabzon Ligi’nde 1923-1959 yılları arasında heyecanı hiçbir zaman bitmeyen futbol serüveni başlar. Bu kulüpler aynı zamanda birer dernek olarak faaliyet göstermiş; tiyatro, piyes, balo ve musiki konseri gibi düzenledikleri farklı etkinliklerle kentin kültürel yaşamını renklendirmiştir.

Bu takımlardan Sarı-kırmızı Ocaklılar ve yeşil-beyaz Güçlüler arasındaki mücadeleler, sportif olarak GalatasarayFenerbahçe; politik olaraksa CHP-DP çekişmesine benzetilirmiş.

trabzonspor3

Türkiye’nin futbola dair ilk yazılı kaynaklarından bir tanesi İdmanocağı kurucularından ve milli sporcularımızdan olan Süleyman Rıza Bey tarafından yazılmıştır. Kitap Asoseyşın Futbol adıyla 1922 yılında Trabzon’da basılmıştır.

trabzonspor4

Kitabın önsözünde kitabın yayınlanma amacı ‘Doğu vilayetlerine futbol öğretmek’ olarak açıklanmıştır. Bu kitaptan Kazım Karabekir tarafından 100 adet alınmış ve Anadolu Kulüplerine yol göstermesi amacıyla gönderilmiş.

İdmanocağı, mahalli ligdeki şampiyonluklarının yanı sıra üç defa Türkiye amatör şampiyonluğunu da kazanarak yurt çapında tanınan bir kulüp haline gelmişti.

trabzonspor7

İdmanocağı ve Ankara Havagücü’nün 1958 yılında düzenlenen Türkiye Amatör Şampiyonası’nı aynı puan ve averajla tamamlaması üzerine kupa ikiye bölünmüş ve Ocaklılar yarım bir kupayı müzelerine götürmüşler.

Futbol kulüplerimiz Atatürk’ü sahiplenmeyi çok severler. Fazla bilinmez ama Mustafa Kemal Atatürk İdman Grubu’nun fahri başkanıdır.

trabzonspor2

Ve bundan tam 50 yıl önce tarihler 2 Ağustos 1967’yi gösterdiğinde İstanbul takımlarının hegemonyasına son verecek olan Trabzonspor kurulur.

trabzonspor1

Bordo-Mavi renkler altında, İdmanocağı, İdmangücü, Karadenizgücü ve Martıspor’un birleşmesi ile kurulan Trabzonspor Kulübü,  1967-68 sezonu itibarıyla İkinci Lig’e “merhaba” dedi.

1973-1974 Futbol sezonunda 2. Lig’i şampiyon olarak bitiren Trabzonspor’un 1. Lig macerası başlar.

trabzonspor8

1. Lig’e hızlı bir başlangıç yapar ve 1974-1975 sezonunu 30 puanla 9. sırada bitirir.

trabzonspor10

1975-1976 sezonunda kendi evinde aldığı bir mağlubiyet ve sondan bir önceki hafta Göztepe deplasmanında alınan beraberlik ile şampiyonluğunu ilan eder. Tarih 23 Mayıs 1976’dır ve bu tarih İstanbul takımlarının hegemonyasının bittiği ve şampiyonluk kupasının Trabzon’un kazandığı gündür.

trabzonspor9

Karadeniz Fırtınası, 1975-1985 yılları arasında toplamda 6 lig şampiyonluğu, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası’nı müzesine götürmeyi başardı ve ilk şampiyonluğunun tesadüf olmadığını kanıtladı.

trabzonspor11

Son şampiyonluğunu 2010-2011 sezonunda kazanan Trabzonspor’un, kuruluşunun 50. Yılında tekrar şampiyon olmasını canı gönülden destekliyoruz.

trabzonspor12

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>