Bu Sezon İstanbulluların Kaçırmaması Gereken 10 Muazzam Tiyatro Oyunu

October 26, 2017

Güzel havaların bitişini nasıl kabullenip, yağmuru ve karanlığı nasıl sevebiliriz diye işin içinden çıkmaya çalışırken ruhumuzu kurtaracak, kışı sevimli hale getiren o muazzam şeyi hatırladık: Tiyatro! İstanbul’un kaotik havasını biraz olsun dağıtan o büyünün; sanatın ve tiyatronun kalbinde yaşadığımızı hatırlamak bizi rahatlattı.

Hepimizin ruhunun besine ihtiyacı var, işte bu yüzden bu yılı dolu dolu geçirmemizi sağlayacak o müthiş tiyatro oyunlarını araştırdık. Geçirdiğimiz o 1,5 saati bir ödül gibi yaşayabileceğiniz ve salondan tatminkâr bir şekilde ayrılabileceğiniz muazzam oyunlardan birkaçını derledik.

1. Bira Fabrikası

bira-fab-oyun
Moda Sahnesi’ndeki ilk perdesini 2015 yılında aralayan Bira Fabrikası sade sahne dekorasyonu ve hiç de sade olmayan çarpıcı oyunculukları ve konusuyla seyirciyi son dakikaya kadar hipnoz ediyor. Bu sezon izlenecek oyunlar listenize almanızda yarar var.

2. Kundakçı

kundakci
Grigory Gorin’in orijinal eserinden Haluk Bilginer’in başarılı çevirisiyle Oyun Atölyesi’ndeki sahnesine kavuşan Kundakçı, şahane oyunculuklarla seyirciyi fena halde eğlendirmeyi başarıyor. Artemis Tapınağı’nı kundaklayan tarihin ilk teröristi unvanına sahip Herostratos etrafında dönen bu ilginç hikayeyi şahane bir uyarlama ile izlemek isteyenler bu oyunu kaçırmamalı.

3. Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş

yasamak-denen-b
Çok iyi oyunculuklarla işlenen bir Devlet Tiyatroları oyunu görmek isteyenler muazzam bir evlilik eleştirisi izleyecekler. Evliliklerinden sıkılan bir çift üzerinden işlenen konusu kara mizahın son yıllarda DT’deki en çok keyif veren örneklerinden biri.

4. Bir Baba Hamlet

bir-baba-hamlet
Şevket Çoruh’un Baba Sahne’de Murat Akkoyunlu ile döktürdüğü eğlenceli oyunu Bir Baba Hamlet şiddetle tavsiye ettiğimiz, tatminkar bir şekilde salondan ayrılacağınız oyunlar arasında. Hamlet’i hiç bu kadar absürt bir şekilde izlemediğinize eminiz.

5. En Kısa Gecenin Rüyası

en-kisa-gecenin-rueyasi-by-mehmet-cakici-201
Neşeleri yerine getiren bu modern Shakespeare oyunu Kemal Aydoğan’ın yönetmenliği, Can Güngör’ün müzikleri ve her biri ayrı bir oyunculuk dersi veren kadrosuyla 3. sezonda kesinlikle görülmesi gerekenlerden.

6. Ferhangi Şeyler

ferhangi-şeyler
Ferhan Şensoy’un tek başına muhteşem bir başarıyla sırtlandığı ve 30. yılını kutlayan oyunu Ferhangi Şeyleri hala izlemeyenler varsa bu sezon artık mutlaka en az 1 kez görmeli. Ferhan Şensoy’un kendi yorumuyla, tam anlamıyla güldürürken düşündüren eleştirel tarzı, her oyunda özgün birer başyapıta dönüşüyor.

7. Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi

hansel-ve-gretel
3 sezondur Oyun Atölyesi’nin seyircilerini şenlendiren Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi, modern Hansel ve Gretel’in gerçekliğini çarpıcı bir şekilde aktarıyor. Ayça Bingöl ve Salih Bademci’nin sahneyi paylaştığı bu etkileyici oyunda başarılı bir düzen eleştirisi izlersiniz.

8. Bir Yaz Gecesi Rüyası

bir-yaz-gecesi
Ünlü bir Shakespeare klasiği olan Bir Yaz Gecesi Rüyası, Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğiyle modern bir şekilde tekrar yorumlanıyor ve bize de Uniq İstanbul’daki oyunun tarihlerini takip edip bunun tadını çıkarmak kalıyor.

9. İki Kişilik Yaz

iki-kisilik-yaz
Orta yaş dönemine henüz adım atmış bir kadın ve bir erkeğin Ediburgh’da bir barda yollarının kesişmesini romantik komedi tadında işleyen bu eğlenceli oyun, “35 yaş krizine” yeni bir bakış açısı getirmenizi sağlayacak. 2014 yılından beri sahnelenen oyunu DOT Kanyon’da izleyebilirsiniz.

10. Profesyonel

profesyonel
Devlet tiyatrolarında 2010 yılından beri perdelerini aralayan efsane oyun Profesyonel’i hala izleme fırsatı bulamayanlar varsa bu sezon kesinlikle peşine düşmeliler. Temposu hiç düşmeyen, gözünüzü sahneden bir an olsun ayıramayacağınız bu muhteşem oyuna bilet bulmak için elinizden geleni yapmanızda fayda var. İzlemek için daha fazla neden isteyenler, buyrunuz.

2 Yorum

 1. Müge Satan

  November 30, 2017 at 11:17 pm

  Merhaba,

  Ben bu oyunların çoğunu seyrettim. Acaba siz seyrettiniz mi? Eğer seyredipte buraya koyduysanız işin ucu başka derim?
  Öte yandan insanları bu popülist oyunlara yönlendirirken bir çok tiyatroya attığınız kazığın farkındasınızdır umarım. Bu oyunların çoğu zaten kapalı gişe oynayan oyunlar. Asıl bunların dışındaki sağlam iş yapan ekipleri görseniz keşke? Her neyse yüksek ihtimalle bu habere karşılık iki davetiye kapmışsınızdır. Zaten sizin için yeterli bi sebep bu. Ben daha ne konuşuyorsam…

 2. Belgin

  December 9, 2017 at 2:18 am

  Slm iyi geceler ben kızım ahenkle Aliağa Petrol-İş sendikası ayaktakımında 10 yıldır tiyatro grubundayız stres atıyoruz çok mutluyuz

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>