Dünyaca Ünlü Fantezi Yazarı Terry Pratchett‘ın Gerçekleştirilen İlginç Vasiyeti

September 5, 2017

Bazı yazarların ölümleri de tıpkı yaşamlarında olduğu gibi ilginçliklerle doludur. Özellikle geride bıraktıkları eserlerle ilgili olarak hayata geçirilmesini istedikleri vasiyetleri ve planları, ölümlerinden sonra gerçekleştirilsin isterler. Örneğin Franz Kafka‘nın vasiyeti. Şayet yakın dostu Max Brod Kafka‘yı dinleseydi belki de onun yazdıklarından ve yaşamından hiçbir zaman haberimiz olmayacaktı.

Bu ve bunun gibi pek çok olay edebiyat tarihinin tozlu sayfalarında gezinmektedir.

2015 yılında 66 yaşındayken hayatını kaybeden İngiliz fantezi yazarı Terry Pratchett‘ın ölümünden sonra gerçekleştirilmesini istediği ilginç bir vasiyeti bulunuyordu.

1

Pratchett‘ın yakın arkadaşı Neil Gaiman’ın yaptığı açıklamaya göre, ünlü yazar yarım kalan eserlerinin bir hard diske konularak yol ortasında imha edilmesini istemişti.

3

Yaşamı boyunca 70’ten fazla kitap kaleme alan Pratchett’ın bu vasiyeti, ölümünden iki yıl sonra tam da istediği şekilde gerçekleştirildi.

4

Ve içerisinde yazarın üzerinde çalıştığı eserlerinin bulunduğu hard disk, Pratchett’ın bilgisayarından alınarak diske yüklendi ve silindir tarafından ezildi.

3

Yazarın yakın arkadaşı Rob Wilkins, Pratchett’le ortak kullandıkları Twitter adresinden vasiyeti gerçekleştirdiklerini duyurdu.

4547

Ezilerek parçalanan hard disk, 16 Eylül’de İngiltere’deki Salisbury Müzesi’nde açılacak sergide misafirlerin ziyaretine sunulacak.

5

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>