Paul Lafargue’nin Kült Eseri Tembellik Hakkı’ndan 12 Düşündürücü Alıntı

Ağustos 16, 2017

Fransız düşünür Paul Lafargue tarafından kaleme alınan Tembellik Hakkı kitabı, insanlığın değişen ve sürekli olarak dönüşen dünya içerisindeki varlığını ifade eden ve çoğu zaman sorgulayan bir yapıttır. Salt kapitalizm eleştirisi değil, aynı zamanda insanın insan olarak var olduğu yaşamdaki gerekliliğini ve amacını da yoğun bir şekilde sorgulamaktadır.

Çalışma algısının mevcut sistemler tarafından modern köleliklere dönüştürdüğü dünyamızda da kitapta geçen bütün düşünceler neredeyse olduğu gibi geçerliliğini korumaktadır. Çünkü üretimin sürekliliği içerisindeki emek gücü, sömürüye her anlamda açık bir kapı bırakmaktadır. Lafargue, bu gerçeği çok önceden görmüş ve söz konusu durumla ilgili pek çok şey söylemiştir.

1. “Çalışın, çalışın işçiler, toplumsal serveti ve kendi yoksulluğunuzu artırmak için çalışın.”


1

2. “Çalışın ki daha da yoksullaşarak daha çok çalışmak ve yoksullaşmak için birtakım nedenleriniz olsun. Kapitalist üretimin acımasız yasası budur işte.”

83. “Tembellik Hakkı’ndan binlerce kere daha kutsal olan Tembellik Hakkı’nı ilan etmeli.”

32

4. “Günde üç saatten çok çalışmamaya kendini zorlamalı, günün ve gecenin geri kalan saatlerinde tembellik etmeli.”

75. “Çağımız için çalışma yüzyılı diyorlar; ama aslında bu acının, sefaletin ve çürümenin çağıdır.

img_18001

6. “Ürünlerin nitelikleri dolayısıyla insanlığın ilk dönemlerine taş devri, bronz devri deniliyorsa, bizim çağımıza da kalpazanlar çağı denilecektir.

workers2

7. “Kapitalist toplumda çalışma, her türlü entelektüel yozlaşmanın, organik deformasyonun nedenidir.”

rail

8. “Kapitalist uygarlığın egemen olduğu ulusların işçi sınıflarını garip bir çılgınlık sarıp sarmalamıştır.”

49. “Bu çılgınlık, iki yüzyıldan beri, acılı insanlığı inim inim inleten bireysel ve toplumsal yoksunluklara yol açmaktadır.”

7

10. “Bu çılgınlık, çalışma aşkı; bireyin, onunla birlikte çoluk çocuğunun yaşam gücünü tüketecek denliaşırıya kaçan çalışma tutkusudur.”

5

11. “Rahipler, iktisatçılar ve ahlakçılar bu akıl sapıncına karşı çıkacak yerde, çalışmayı kutsallaştırmışlardır.”

8

12. “Kısa süreli ayrılıklar iyi olur, çünkü hep bir arada olununca her şey hiç ayırt edilemeyecek kadar birbirine benziyor.

E7

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>