Teknoloji ve Sosyal Medyanın Bizlere Hediyesi 19 Kavram

Ağustos 20, 2014

Kabul edelim sosyal medya 7’den 70’e millet olarak hayatımızın merkezine oturdu.

Bu sosyal medya çılgınlığı sadece bizi değil tüm dünyayı sarmış durumda.

İngilizler neredeyse her ay sosyal medya aracılığı ile hayatımıza giren birkaç yeni kelimeyi sözlüğe ekliyor.

İşte size teknoloji ve sosyal medya ile hayatımıza giren -ya da henüz girmese de yakında girecek- 20 yeni kelime.

Selfie (Özçekim)

bahceli-selfie-ozcekim
Kendi fotoğrafını çekme… Suyunu çıkardığımız konulardan biri. Siyasetçisinden sporcusuna, hatta gözaltına alınanımıza, en cool takılanımızdan en gencimize kadar herkesin bir kez olsun kendi fotoğrafını çekip paylaşmışlığı vardır.

Ek bilgi: “Özçekim” kelimesini TDK bulduğu halde bu kelimeyi online sözlüğüne eklemeyerek büyük bir “başarıya!” imza atmışlar. Neyse ki Bahçeli Reyiz bu işe el attı da kelime dilimize oturdu.Meme (Caps)

ben-almayayim-niyetliyim-caps-meme-buda
Kişilerin çoğunlukla komik ya da ilginç fotoğraflarının altına eğlenceli yazılar yazarak internette paylaşması bu meme (miim diye okunur) kavramını oluşturuyor.

Sexting (Cinsel İçerikli Mesajlaşma)

sexting1
Birisine cep telefonu ile cinsel içerikli fotoğraf ya da mesaj göndermek… İngilizler Oxford Sözlük’te Sexting’i tam olarak bu şekilde açıklamışlar. Siz yine de -eğer bu tarz bir mesaj ya da fotoğraf gönderecekseniz- bu kişinin “birisi” değil sevgiliniz, nişanlınız ya da eşiniz olmasına dikkat edin. :)

Wiki (Viki)

wiki-2
Bir kullanıcı topluluğu tarafından ortak bir şekilde geliştirilen bir web sitesi ya da veritabanı. Tüm internet kullanıcılarının içerik eklemelerine ya da düzenlemelerine izin veren bir sistem.

Wikipedia, mediawiki, wikigentoo, pymolwiki gibi daha birçok sitenin ortak adı. İnternette aradığınız bir kaynakla ilgili birçok insanın ilk baktığı kaynakların başında geliyor. Bu arada “wiki wiki” Hawaii dilinde çok çabuk anlamına geliyor.Troll (Trol)

troll
Birini sinirlendirmek için kasten, provokatif paylaşımlar ve yorumlar yapan kişi… Wikipedia’ya göre asıl anlamı “İskandinav ülkelerinde gemilerde kullanılan bir çeşit balık ağı” olarak geçiyor. Türkiye’de ise daha çok bir siyasi partinin internet kullanıcıları için kullanılan bir terim haline geldi.

Emoji

emoji-eyebeam-show
Online iletişimde bir duyguyu ya da düşünceyi ifade etmek için kullanılan küçük dijital imaj ya da ikonlara “emoji” deniyor… Japoncada resim anlamına gelen kelimenin ilk harfi “e” ve harf, terim anlamına gelen “moji” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilmiş. Adeta bir e-posta hikayesi.

Phablet

phablet
Boyutları tablet bilgisayar ile akıllı telefon arasında olan cep telefonları. Görünüş olarak hem akıllı telefona hem de tablete benzediği için Phone ve Tablet kelimelerinin birleştirilmesi ile türetilmiş bir kelime. Samsung’un çıkardığı Note serisi bunun en iyi örnekleri arasında gösterilir.

Bitcoin

bitcoin1
Bitcoin, deneysel olarak başlatılmış dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir insana kolayca ödeme yapmayı sağlayan sanal bir para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışır.Touch Screen (Dokunmatik Ekran)

touch screen
Ekranına dokunarak tüm işlemleri yapabildiğiniz teknolojik cihaz. Dokunmatik ekran hayatımıza sadece yeni bir cihaz ve yeni bir kelime değil aynı zamanda yeni bir parmak hareketi de getirdi. (Bkz. Cem Yılmaz)

Touchless

touchless1
Bir ekrana ya da ara yüze dokunmadan mimik ya da el/kol hareketi ile bir cihazda işlem yapma… Hayatımıza yeni giren bir teknoloji olan dokunmadan işlem yapabilme, teknolojinin ne kadar inanılmaz boyutlara geldiğinin bir örneği.

Cyber Security (Siber Güvenlik)

siber-guvenlik
İnternet dünyasında korsan saldırılara ve virüslere karşı bir kişi ya da kurumun güvenliğini sağlama.

Digital Detox (Dijital Arınma)

digital detox-2
Kişinin gerçek hayatta daha çok yer almak ya da sosyal medyanın getirdiği stresten arınmak için bir süre boyunca Akıllı Telefon ya da Bilgisayar gibi elektronik aletleri kullanmaması.

Kim arada sırada yapmaz ki; bir süre teknolojiden uzak kalmak için teknolojinin olmadığı yerlere gitmek ya da bir süreliğine Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarını kapatıp “Oh be rahatladım” demek. Fakat tüm dünyada olduğu gibi bir süre sonra dayanamayıp meraktan geri dönmek…

Türkiye’de olmasa da 20-26 Nisan arası tüm dünyada Dijital Arınma Haftası olarak geçer ve o tarihler arasında birçok insan teknolojik araçlarını kullanmıyor.Geek Chic

geek-chic_header_fashionandyou
Modaya uygun olarak, teknoloji ve bilgisayar odaklı giyinmek/görünmek… Türkiye’de de örneklerini gördüğümüz ama adının “Geek Chic” olduğunu -belki de- bilmediğimiz giyim tarzı. Bu tarzın en önemli özelliği kendini daha “teknolojik” göstermek için takılan siyah çerçeveli gözlükler. Buradan tüm hipster kardeşlerimize göz kırpıyoruz: Hipster özel 1 / Hipster özel 2.

BYOD (Bring Your Own Device – Kendi Cihazını Getir)

byod-1
Başlıktan da anlaşılacağı üzere “Kendi Cihazını Getir” cümlesinin İngilizce kısaltılmış hali. Bir şirketin ya da organizasyonun çalışanlarına kendi teknolojik cihazlarını getirmesine izin vermesi… Uygulamanın çıkış temeli yine teknoloji bağımlılığı. İnsanların kendi cep telefonu ya da bilgisayarları ile duygusal bir bağ kurmasından dolayı çalıştıkları şirketteki bilgisayarlara alışamaması. Sizi gidi mini çakal patronlar sizi.

Photobomb (Fotoğraf Yancısı)

photobombed
Fotoğraf çekilirken başka bir kişinin ansızın fotoğrafta görünmesi. (Çoğunlukta muziplik ya da şaka olsun diye yapılır.)

Noob (Çömez)

noob-gif
Özellikle sosyal medya ve bilgisayar konusunda tecrübesiz insanlar için kullanılan terim.Woot

woot
Özellikle online iletişimde ‘heves, coşku ve zafer’ ifadesini göstermek için kullanılan kelime.

Tweeps (Takipçi)

follow-me-on-twitter-tweeps
Bir Twitter kullanıcısının takipçilerine verilen isim.

Vaguebooker (İlgi Hastası)

vaguebooking 2
Vaguebooker istemeden ya da taktik olarak dikkat çekmek için olumsuz durum güncellemeleri yapan kişi.

1 Yorum

  1. Melike S.

    Ağustos 20, 2014 at 12:06 pm

    “Özçekim” sözcüğünü Türkçe’nin Diriliş Hareketi bulmuştur.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>