Türkiye’de Tekerlekli Sandalye Basketbolu Hakkında Daha Önce Duymadığınız 9 Bilgi

September 9, 2016

cesurrra
Herkese merhaba. Her geçen gün daha da artan ilgi ile Türkiye’de Tekerlekli Sandalye Basketbol’u gelişmeye devam ediyor. Saha içi rekabet bunu çekici yapan unsurlardan biri. Bunun yanında artık saha dışında da çoğalan takım sayısı ile birlikte bölgesel bir rekabet de söz konusu…

1. Türkiye’de 1996 yılında kurulan Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde şuanda 12 takım mücadele ediyor…

144107

2. İşte mücadele eden takımlar…

besiktas-marine-370x245
1- BEŞİKTAŞ R.M.K. MARİN
2- GALATASARAY
3- KARDEMİR KARABÜK
4- BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
5- İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
6- T.S.K. REHABİLİTASYON MERKEZİ
7- İSTANBUL ENGELLİ YILDIZLAR
8- YALOVA ORTAPEDİK S.K.
9- BAĞCILAR BELEDİYESİ
10-GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
11-ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEİDYESİ
12-KAYSERİ MELİKGAZİ BELEDİYESİ

3. Maçlarda standart büyüklükteki bir basketbol sahası ve standart yükseklikte potalar kullanılır…

turkiye-tekerlekli-sandalye-basketbol-milli-t-8294348_x_o
Koşan basketbol kuralları ile önemli ortak özelliklere sahip bu sporda yardımlaşma büyük önem taşır. Yardımlaşmaya dayalı alan savunması ve adam-adama savunma en sık kullanılan savunma şekilleridir. Oyuncuların sandalyedeki hareketlerini saptamak için geliştirilen farklı bir top sürme kuralı mevcuttur. Bu sporun koşan basketboldan farklı kendi atak sistemi mevcuttur. Sahadaki hareketi arttırmak için, bir takım genellikle üç defans oyuncusu ve iki pivot ile sahaya çıkar. Topu alıp yuvarlama ise en etkili hücum taktiğidir.

4. Bazı kurallar tekerlekli sandalyeye göre uyarlanmıştır…

64484
Basketboldaki hatalı yürüme yerine burada bir atlet topu sektirmeden ilerlerse veya top elindeyken sandalyenin çemberini arka arkaya 3 kez ittirirse hatalı sürüş yapmış sayılır.

5. 2013’te Garanti Bankası Tekerlekli Sandalye Basketbol genç, kadın ve erkek milli takımlarına sponsor oldu…

12 cessur
Tekerlekli Sandalye Kadın Basketbol Milli Takımımıza “12 Sihirli Bilek” ve Tekerlekli Basketbol Erkek Milli Takımımıza ise “12 Cesur Yürek” isimlerini verdi ve takımlar bu isimlerle anılmaya başladı.

6. Milli takım düzeyinde başarılar: 2013’de Avrupa İkinciliği…

12c
Finale kadar muhteşem bir performans sergileyen Millilerimiz Büyük Britanya’ya mağlup olarak turnuvayı ikinci bitirdi.

7. 2014 Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Şampiyonası’nda gelen Dünya 3.lüğü…

turkiye-ucuncu-oldu-954760-600x339
Güney Kore’nin Incheon şehrinde yapılan 2014 Tekerlekli Sandalye Basketbol Dünya Şampiyonası’nda, dünya 3.sü oldu.

8. 2015 Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonası’nda : GÜMÜŞ MADALYA…

1135841_620x410
Brezilya’da yapılacak 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na katılacak takımların belirlendiği turnuvada Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı, finale gelene kadar oynadığı yedi maçın tamamından da galibiyetle ayrıldı. Paralimpik Oyunları’na katılmayı ise İspanya maçında çoktan garantilemiş olan Milli takımımız ,  final maçında Büyük Britanya’ya 87-66 yenilerek Avrupa İkincisi oldu. Turnuvada takım kaptanı Özgür Gürbulak turnuvanın en iyi 5’ine seçildi.

9. 12 Cesur Yürek 8-17 Eylül arasında ülkemizi 2016 Rio Paralimpik oyunlarında temsil edecek.


Garanti Bankası yıllardır bu alanda başarılı sporcuların yetiştirilmesine ve uluslararası  turnuvalarda başarıların devam etmesine katkı sağlıyor. Ve söz artık sadece onlarda.  Japonya, Avustralya, İspanya, Hollanda ve Kanada’yla aynı grupta mücadele edeceğimiz Rio Paralimpik Oyunlarında ise amacımız altın madalya! Üstelik bu başarıyı yakalamamamız için hiçbir sebep yok.  Onlara  #12CesurYürekRioda hashtagi ile desteğinizi iletebilirsiniz. Haydi 12 Cesur Yürek!

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>