Motivasyon Konusunda Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 TED Videosu

October 26, 2017

Başarı kazanma, belirli hedeflere ulaşabilme ve bu doğrultuda gidilecek yolda atılacak adımların çok daha güçlü olabilmesi için kişinin kendi motivasyonunu maksimum seviyede tutması son derece önemlidir.

Motivasyon kavramını kişinin bir işi başarabilmek için o işi sonuçlandırmayı istemesi ve zihninde bu anlamda itici bir gücün oluşması olarak nitelendirebiliriz. Birey başarıyı ne kadar isterse, başarıya ulaşması da o kadar kolay olur. Gerek mental gerekse fiziksel anlamda harekete geçebilmek için kişinin itici bir güce yani motivasyon düzeyini arttırmaya ihtiyacı vardır.

Dünya’nın en önemli ve en saygın fikir paylaşım platformlarının başında gelen TED Konferansları’ndan özellikle kişisel motivasyon ve başarı anlamında izlenmesi gereken 5 önemli konuşmayı sizler için derlemeye çalıştık.

Dan Pink – The Puzzle of Motivation (Şaşırtıcı Motivasyon Bilimi Üzerine)

Kariyer konusunda çalışmalar yapan, analist Dan Pink, motivasyon üzerine yaptığı çalışmalarında bilim dünyasının aktardığı bilgiler ile iş dünyasının bildikleri arasında uyumsuzluk olduğunu anlatıyor.

Pink’e göre; bilimsel olarak anlatılan tüm motivasyon yöntemleri dışsal faktörlere dayanırken, asıl motivasyon içsel, yani bireyin kendi isteğiyle yaptığı, önemli bir işin parçası olarak hissettiği davranış biçimidir.

Sarah Lewis – Embrace The Near Win (Neredeyse Kazanmayı Kabullenme)

Sanat Tarihçisi Sarah Lewis, başarı ve ustalık kavramlarının birbirinden farklı anlamlar taşıdığına vurgu yapıyor. Başarının anlık bir olgu olduğunu, ustalığın ise bu başarıyı sürekli olarak tekrarlayamadığımız zaman hiçbir anlam ifade etmeyeceğini görmemiz olduğunu anlatıyor. Ancak Lewis’e göre ustalık ta mükemmellik değildir. Bizi iten gücün bir şeyleri her seferinde “neredeyse başarmak” olduğunu her zaman ulaşılacak bitmemiş bir süreç olabileceğini sözlerine ekliyor.

David Brooks – Should You Live For Your Resume or Your Eulogy? (Özgeçmişiniz için mi kişiliğiniz için mi yaşamalısınız?)

New York Times köşe yazarı David Brooks, kısa ama öz konuşmasında, her bireyin iki ayrı benliği olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Bunlardan birinin sürekli başarı ve kazanma odaklı, yani günümüzün tüketim toplumuna yönelik olan benliğimiz, diğerinin ise daha içsel özellikler barındıran, belirli değerlere yönelik yaşayan benlik olduğunu söylüyor. Bu iki benlik arasındaki uyumu yakalayabilmekten bahsediyor.

Richard St. John – The Eight Secrets of Success (Başarının 8 Sırrı)

Analist Richard St. John, toplamda 3 dakika 30 saniye süren bu kısa sunumunda aslında başarıya giden yolda neler yapılması gerektiğini çok güzel özetliyor.

Shawn Achor – The Happy Secret to Better Work (Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı)

Shawn Achor bu eğlenceli sunumunda, mutluluğun aslında sandığımız gibi emek harcama ve başarı diye tarif ettiğimiz olguların sonucunda değil, pozitif düşünce tarzımızı geliştirme sonucunda ortaya çıkabilecek bir kavram olduğunu anlatıyor. Pozitif düşünen ve stresten arınmış bir beynin çok daha yaratıcı ve mutlu olabileceğine dikkat çekiyor.

Bonus: Çok eğlenceli ve ders dolu bir deneyim

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>