Uzaktan Çok Sevimli Görünseler de Tersine Geldiğinde Aşırı Tehlikeli Olan 16 Pompiş Hayvan

September 8, 2017

Biz hayvanseverler onlara karşı o kadar derin ve yoğun bir sevgi besliyoruz ki gördüğümüz yerde sarılmak, okşamak ve öpmek istiyoruz doya doya. Genellikle de mıncıklamaya doyamadığımız, uzaktan sevgi sözcükleriyle kendimizi hırpaladığımız sevimlilik abidesi minnoşlar aslında ters bir hareket yaptığımızda oldukça tehlikeli hale dönüşebiliyorlar. Tabii biz yapmayız da, keşke sarılabilsek yine de… (Yine tatlılıklarıyla ağlarına düşürdüler)

1. Loris

tatli_tehlikeli_hayvanlar (14)
Pet olarak bakılması için işkence çektirilen ve nesli tükenme altında olan bir hayvan loris. Sivri dişleri ve tırnakları çekilen, uzun yolculuklarda uyuyamadığı için göz problemleri çeken lorisler aslında dünyanın tek zehirli primatları. Koltukaltlarındaki teri ağızlarındaki sıvıyla birleştirerek kendilerine özgü bir zehir üreten lorislerin ticareti sırasında tabii bu zehir de alınıyor.

2. Rakun

tatli_tehlikeli_hayvanlar (1)
Amerika’nın kedileri gibi görülen rakunlar da insanlarla olan ilişkileriyle sempatik gelseler de sevmediklerine dişlerini göstermekten çekinmezler. Özellikle yemek topladıkları ellerindeki pençeler sivri tırnaklarla donatıldığı için bulaşmak pek akıl karı değil.

3. Panda

tatli_tehlikeli_hayvanlar (11)
Sevimli, uykucu, ömrünü yuvarlanarak geçiren pandalar da insanlara hiçbir zaman kızamazmış gibi geliyor. Fakat yanıldınız, inatlarını da bildiğiniz pandaların istediği bir şey olmadığında sinirlenerek size zarar vermesi ihtimaller arasında. En nihayetinde o da bir ayı.

4. Kutup ayısı

tatli_tehlikeli_hayvanlar (13)
Beyaz pompiş görünüşüyle sarılmak istediğimiz, özellikle de ünlü içecek firmasının reklamlarında kullanmasıyla iyice kalbimize yerleşen kutup ayıları insanlarla fazla etkileşimde olmadıkları için zarar verme olasılıkları da güçlü pençeleri sayesinde yüksek.

5. Büyük kediler

tatli_tehlikeli_hayvanlar (4)
Her ne kadar büyük, vahşi ve yırtıcı olsalar da büyük kedilerin de evcil kedi huyuna sahip olduğunu çok sık görüyoruz. İnsanlara alışabilirler fakat ters gününde yakalanırsanız durumunuz fena.

6. Fil

tatli_tehlikeli_hayvanlar (10)
Yavaş, sakin ve iri cüsseli fillerin insanlara zarar vermeyeceğine emin gibiyiz. Fakat Hindistan’da her yıl yüzlerce insan fillerin altında kalarak can veriyor.

7. Kirpi

tatli_tehlikeli_hayvanlar (2)
Son yıllarda maalesef evcil hayvan gözüyle de bakmaya başlanılan kirpiler doğada kendilerini ve yuvalarını korumak için dikenlerini sivriltirler. Bir savunma mekanizması olarak büyük cins kirpilerin stres anında dikenlerini ok gibi atabildiği de söylenmektedir.

8. Kanguru

tatli_tehlikeli_hayvanlar (3)
Bölgesinin en değişik hayvanlarından olan kanguruların omuz yapıları yumruk atmak için özelleştirilmiş gibi adeta. Ayrıca bacakları da tekme atmak konusunda oldukça başarılı. Bir kanguru ile karşılaşırsanız uzaktan sevmeyi tercih edin.

9. Moose

tatli_tehlikeli_hayvanlar (9)
Sevimli ve sakin yapılı mooselar etkileyici boynuzları ve atletik yapılarıyla insanlara zarar verebiliyorlar. Çok şaşırtıcı olmasa da nesli tükenmeye yakın olan tehlikeli hayvanlar arasında yer alıyor.

10. Baykuş

tatli_tehlikeli_hayvanlar (1)
Efsane seri Harry Potter yüzünden evcil hayvan olarak beslenmeye başlanılan baykuşlar da başlarını geniş açılarla döndürebildikleri için tehlikelere her an alarmda bulunuyorlar. Ayrıca sivri ve sert gagaları düşmanın etini delmek için muhteşem bir araç.

11. Geyik


Her zaman en masum ve zayıf olarak bahsedilenlerden olan geyikler kışkırtıldıklarında insanlara saldırma eğilimindeler. Özellikle erkek olanlarında boynuz olması ekstra sağlam bir vuruş yapmalarına yardımcı oluyor.

12. Şempanze

tatli_tehlikeli_hayvanlar (12)
Eğitilebilen ve insanlara benzerlikleriyle aslında biraz da korkutan şempanzeler de aslında tehlikeli olması normal olan hayvanlardan. Zira bir insandan nasıl zarar görebiliyorsanız…

13. Marmoset – İpek Maymunu

marmoset
Parmak kadarlık boyutlarıyla sevimli gözüken bu maymunlar ise evcil hayvan olarak yuvalarından ayrıldıklarında depresyona girerek hayatlarını kaybedebilecek kadar da duygusallar. Psikolojisi bozulan bir marmosetin insanın elini ısırması ve agresif tutum sergilemesi çok nadir bir durum değil. Maalesef yine sömürülen bu canlıların bakımı ise oldukça zor. Doğada koloniler halinde yaşayıp birbirlerine yardım ettikleri için doğal ortamlarında hayat sürmeliler.

14. Kunduz

tatli_tehlikeli_hayvanlar (5)
Kunduzların ön dişleri ömürleri boyunca uzamaya devam eder ve bu yüzden tahtaları kemirerek törpülerler. Bu kuvvetli dişlerin tehlike arz eden insanlar üzerinde kullanılması oldukça acı verebilir.

15. Hipopotam

tatli_tehlikeli_hayvanlar (8)
Büyük cüssesi ile yavaş hareket edeceği yanılgısı yaşayabilirsiniz. Oysa oldukça hızlı yüzüp koşarak, sert ve kuvvetli çeneleriyle tehlikeli gördükleri varlığa saldırabilirler.

16. Kuğu

tatli_tehlikeli_hayvanlar (6)
Kuğuların güzelliğine diyecek söz bulamayız ama kinini de duymuşsunuzdur. Özellikle sevdiklerini koruma iç güdüsüyle insanlara saldırarak bezdirene kadar kovalayabilirler.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>