Aramızdan Ayrılışının İlk Yıl Dönümünde Tarık Akan ve Canlandırdığı 16 Unutulmaz Karakter

September 15, 2017

Tarık Akan için Türkiye’de bir rock star ya da pop star gibi sevilen ilk ünlü denilebilir. Daha önce de çok sevilen yıldızlar olmuştu ama küçük kız çocuklarına “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorulduğunda “Tarık Akan’la evlenicem.” cevabı verdirecek kadar sevileni gelmemişti. 70’lerde, özellikle Ertem Eğilmez’in yönettiği romantik-komedi, komedi ve aile temalı filmlerde canlandırdığı yakışıklı, hovarda, serseri rolleriyle ülkenin bir numaralı jönü oldu.

Henüz 28 yaşında bir delikanlıyken ve zirvede olmanın şaşası içerisinde bir hayat sürerken üretmek istediği eserlerin bu olmadığına karar verme olgunluğunu göstermiştir. Dönemin sinema camiası içerisinde yer alan bir çok figür hayata soldan bakan insanlardı ama Tarık Akan her dönemde sağlam bir aktivistti. Merkezinde toplumsal meselelerin olduğu filmlerde oynamaya karar verdi ve bunun için jilet gibi jön hallerinden sıyrıldı. Bıyık bıraktı, kilo aldı. Türkiye’nin en yakışıklı jönü, görüntüsünü kendi isteğiyle deforme etti. Çok daha fazla para kazanabileceği filmlerden vazgeçti. Zirvedeki kişiden, hedefteki kişiye dönüşmekten çekinmedi ve sinema tarihimizdeki en özel figürlerden birisi olmayı başardı. Sevilen oyuncunun sanat hayatındaki 3 farklı devrede canlandırdığı en sevilen karakterlerini derledik. Keyifli okumalar.

1. Damat Ferit / Hababam Sınıfı (1975-1976)

galeri_damat-ferit-jpg_906493773_1432220889
Hababam Sınıfı filminde Mahmut Hoca “Neden haraç aldınız?” dediğinde “Keyfimizden yapmadık hocam!” diye cevap vermek, ısrar ettiğinde ise “Nedenini size söyleyemeyiz!” cevabını vermek onun yetki alanındadır. Çünkü ekibin adı konmamış lideridir. Semra Hoca sınıfın hamlesine karşılık “Çıkartın kağıtları! Yazılı yapacağım.” dediğinde sınıftaki bütün kafalar hemen ona döner ve bir talimatıyla yazılmaya başlanır aşk mektupları. Sınıfın beyni ve lideridir.

2. Murat / Canım Kardeşim (1973)

8069887
Kesinlikle sinema tarihimizin en acıklı filmi olan Canım Kardeşim’de, hastalığı izleyen herkesi ağlatan çocuğun abisi Murat rolündedir. Kardeşi gözünün önünde erimektedir ama bir şey yapamaz. Hayatta en çok istediği şey bir televizyondur ama alamaz. Filmde yavaş yavaş ölen kardeşi değil, kendisidir. Ertem Eğilmez, bu film ile hepimizin ömründen birkaç yıl çalmıştır. Sonra Hababm Sınıfı ile çaldığı yılları geri yüklemiştir.

3. Yakışıklı Necmi / Mavi Boncuk (1974)

tarik-akan-ile-kemal-sunal-neden-kus-ayrildi--7668268
Mavi Boncuk filminde, bütün ekibin “baba” dediği “Yaşar” karakterinin tek gerçek oğludur. Ekibin yakışıklısı olarak kaçırdıkları Emel Sayın’ın “Stockholm Sendromu” ile tutulduğu kişi olmuştur.

4. Ferit / Ah Nerede (1975)


Bursalı bir toprak ağasının, okumak için İstanbul’a gönderdiği 3 oğlundan birisi olan Ferit, zamparalığıyla meşhur, aynı anda birçok kadını idare eden ve okulla alakası olmayan bir gençtir. Ta ki Zehra ile tanışana kadar.

5. Şivan / Sürü (1978)

sürü-1
Tarın Akan’ı, aşiretler arası çatışma ve ekonomik zorluklar gibi sorunları merkezine taşıyan bir Yılmaz Güney filmi olan Sürü’de, baskıcı toplum modelini kırmaya çalışan bir “eş” olarak izliyoruz.

6. Nurettin / Maden (1978)

t13
Cüneyt Arkın ile başrolü paylaştığı bu filmde, sarı sendikalara karşı mücadele veren maden işçisini canlandırıyor. Bu filmdeki performansıyla Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

7. Ferit Çalışkan / Sev Kardeşim (1972)

8069886
Babasıyla aynı fabrikada çalışan bir kız, patronun yakışıklı oğlu olan Ferit’i tavlayabileceğine dair iddiaya girer ve başarır. Ancak hesapta olmayan şey Ferit’le yakınlaştıktan sonra kendisinin de ona aşık olmasıdır.

8. Ferdi, Yalancı Yarim (1973)

584ea802cbbf340e401ee1e0
Kayserili zengin bir iş adamının kardeşi rolünde izlediğimiz Tarık Akan, bu filmde yine hovarda, çapkın ve para kaynağı olan ailesini uyutmak için daha mazbut bir hayat sürüyormuş gibi davranan üçkağıtçı bir karakteri canlandırır.

9. Seyit Ali / Yol (1981)

756xauto-1481616002784671_1_584ea358f0dc1e384c6f3784
Yılmaz Güney’in, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandığı bu filmde Tarık Akan, bayram izni için salınmış bir mahkumu canlandırır. İzne gidince yapacağı ilk iş, kendisine ihanet eden karısını, töre gereği cezalandırmaktır.

10. Tarık / Ateş Böceği (1975)

Screenshot_5
Tarık işportacılık yaparak geçinen ve arada soyulan insanları dümenden kurtararak 3-5 bahşişine bakan bitirim bir gençtir. Bu iş için ortak olduğu yankesici kız ile aralarında romantik bir yakınlaşma başlar.

11. Ferit / Delisin (1975)

delisin-1975
Akan bu filmde, babasının ölürken hepsini bonoya çevirip bir şemsiyenin içinde sakladığı mirası, aç gözlü amcalarının elinden almaya çalışmasını umursamayacak kadar saf bir delikanlıyı canlandırır.

12. Mustafa Ünal / Karartma Geceleri (1990)

My beautiful picture
Rıfat Ilgaz’ın aynı adlı romanından uyarlanan Karartma Geceleri, yazdığı kitaptan dolayı siyasi iktidar tarafından baskı altına alınan ve sonrasında işkenceye uğrayan bir öğretmenin hikayesini anlatır.

13. Ali / Gülüm (2003)

93428011
Gülüm filminde Tarık Akan, dağılmanın eşiğine gelen ailesini tekrar bir araya getirmek için uğraşırken bir yandan da oğlunun sallantıda olan evliliğini kurtarmaya çalışan Ali karakterini canlandırıyor.

14. Güner Sernikli / Vizontele Tuuba (2004)

dam-curuk-zemin-sahane-vizontele-tuuba_7821183-10800_854x480
Tarık Akan, kütüphanesi olmayan bir kasabaya, kütüphane müdürü olarak gönderilen, daha doğrusu sürülen Güner Sernikli karakterini canlandırmıştır. Deli Emin karakterinin “Dünyanın en uzun kütüphane müdürü” olarak tanımladığı, entelektüel ve babacan bir adamdır.

15. Ferit / Bizim Aile (1976)

16x9_bizim_aile
Fabrikatör Saim Bey’in kızı Alev’le (Itır Esen) birbirlerini seven iki genci canlandırırlar. Ertem Eğilmez’in kalabalık kadrolu, aile temalı yapımlarından birisidir.

16. Mişka Dede / Deli Deli Olma (2009)

tarik-akan-oglu
Tarık Akan’ın rol aldığı son sinema filmi olma özelliği taşıyan bu filmde, canlandırdığı karakter Mişka Dede karakterinin gençliğini oğlu Barış Üregül canlandırmıştır.

En Güncel Bilgiler ve En Eğlenceli Paylaşımlar İçin Sayfamızı Takip Edin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>