Kendi Helvasını Yiyen Süreyya Çelikel’in Yeniden Dirilme Hikayesi

September 14, 2017

Türkiye’nin ilk radyo ve televizyon kanalı olan TRT, geçtiğimiz aylarda tüm video arşivlerini biz internet kullanıcılarına açarak Türkiye’nin ücra köşelerinde yaşanan birçok halktan ve garip olayı o yıllarda yaşamayan insanların bilgilendirmesini sağlıyor.

Gündelik haberlere baktığımızda yeni Türkiye’nin çok fantastik olduğunu düşünebiliriz fakat eski Türkiye’nin de bu fantastiklikten geri kalır yanı yok. 70’li yıllarda Ümraniye’de yaşanan bir olayda Uğur Dündar ve haber ekibi öldü diye gömülen daha sonra mezardan çıkarak evinin yolunu tutan adamın hikayesini o yılların programında televizyonlara yansıtmış.

İstanbul, Ümraniye’de yaşayan ve konuşma rahatsızlığı bulunana Süreyya Çelikel adında bir adam, yaşadığı tarihten yaklaşık 52 yıl önce mezarlıkta yürürken bir rahatsızlık geçiriyor ve hastaneye kaldırılıyor.

tumblr_nflsgpfL0W1tmm2yno1_1280

Hastanede ara ara rahatsızlıklar geçiren Çelikel’in en sonunda nabzı duruyor ve öldü denilerek cenaze işlemleri gerçekleştiriliyor.

denver-general-hospital-photo-3-1024x651

Tüm cenaze işlemleri gerçekleştirilen Çelikel, defnedildikten saatler sonra zar zor biçimde tabutu kırmaya çalışıyor ve tüm gücüyle mezarından çıkıyor.

c5c27bdb56e6e62bc01c6f41e0b18767_1280660553

Olayın etkisini üzerinden atamayan adam tam evinin yolunu tutacakken mezarlık bekçileri tarafından durduruluyor ve o yıllarda Bulgurlu’da bulunan bir karakola götürülüyor.

Unkapanı Karakolu

İlk başta mezar hırsızı olduğu düşünülen adam zar zor yaşadığı talihsiz ve trajikomik olayı anlatıyor.

3063

Bir süre şoku atlatılması beklenilen adam evinde dönüyor fakat orada kendisinin helvasının yendiğine şahit oluyor.

looool

Yıllar sonra yaşanan bu garip olayı Uğur Dündar’ın programında Süreyya Çelikel’in eşi anlatıyor.

lollls

O yıllarda uzmanlarla da görüşen Uğur Dündar, Çelikel’in 18 yaşında yaşadığı şoktan dolayı ara ara nabzının durduğunu öğrenmiş. Toprak altındaki sıcaklıktan dolayı nabzı yeniden atmaya başlayan adam güçlükle tabutu kırmayı başarmış.

lolsa

İçeriğimize konu olan anının videosunu ise buradan izleyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>