Türk Futbolunun ve Beşiktaş’ın Dervişi Süleyman Seba’nın Unutulmaz 12 Sözü

August 23, 2017

13 Ağustos 2014 “Beşiktaş’ın dervişi” Süleyman Seba’nın aramızdan ayrıldığı tarih fakat bu günü tüm Beşiktaşlılar ve tüm futbolseverler doğum günü olarak kutluyor. O sadece Beşiktaş’ın değil Türk sporunun da dervişiydi, spora bakış açısıyla örnek bir insandı. İnönü stadında ilk golü atan efsane futbolcu, Beşiktaş’ın unutulmaz başkanı, Türk futbolunun babası Süleyman Seba’nın unutulmaz 12 sözünü doğum gününde listeliyoruz.

1. “Öyle şey olur mu? Sevinin ama rakibinizi üzmeden sevinin.”

seba1
Ali Sami Yen’de Galatasaray’ı 2-0’dan 3-2 yendiklerinde, yönetici İhsan Kalkavan, “Galatasaray adasına Beşiktaş Bayrağı mı diksek” sözünü dile getiriyordu…

2. “Hocam biz seni biliyoruz. Bu senin ve bizim yaşadığımız bir talihsizlik oldu. Bu aralar canını sıkarlar, bir kaç gün gazete falan okuma. Kendini de üzme.”

seba2
Beşiktaş’ın 1986 senesinde Ankaragücü maçında şampiyonluğa giderken ”hakemden” gol yemesiyle mağlup olup sezonu 1 puan farkla ikinci bitirmesinden sonra, Süleyman Seba maçın hakemi Ahmet Akçay’ı bu sözlerle teselli etmişti.

3. “Sizler Beşiktaş’ta oynuyorsunuz. Bir tek maçta bile sizin yerinizde olmak için tüm bir hayatını verecek milyonlarca fakir insan var. O yüzden siz öyle bir mücadele edeceksiniz ki hakemi bile yeneceksiniz.”

seba3
Yine Ankaragücü maçından sonra isyan eden futbolcular, başkanın yanına çıkmış, federasyon ve hakemi şikâyet etmişlerdi. Ama Süleyman Seba, Metin Tekin’i karşısına alıp bu sözleri söylemişti.

4. “Hanımefendi, Beşiktaş tarihi olarak halkın takımıdır ve her zaman halkın takımı olarak kalacaktır. Bu yüzden de şampiyonluğunu ilham aldığı halkıyla beraber sokakta, İnönü’de, yüreğinde kutlar.”

seba4
Beşiktaş 3. kez üst üste şampiyon olduğunda, başbakan Özal’ın eşi Semra Özal, şampiyonluk kutlamasını sırça köşklerinden, fildişi kulelerinden birinde düzenlemek istediğini söylediğinde, Süleyman Seba tarihe geçen bu cevabı verdi.

5. “Yumruğumuzu vurup masaları kırıp olayları halletmemizi tavsiye ediyorlar, biz kanunlara saygılıyız.”

seba5

6. “Şampiyon olamadığımız için hiç üzülmüyorum, yeşil sahaların gerçek şampiyonu Beşiktaş’tır. Beni en çok üzen Türk futbolunun bu hale düşmesidir.”

seba6
92-93 sezonunda Galatasaray’ın son maçta Ankaragücü’nü 8-0 yenip şampiyon olduğu o meşhur maçtan sonra şampiyonluğun kaybedilmesi ile ilgili soru soran gazeteciye verdiği cevap.

7. “Futbol sadece şampiyonluklara sevinmek değildir. Bunu belli değerlere sahip çıkarak yaşamaktır.”

sebA7

8. “İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim insanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim insanlarla yaşadım, insanlardan nankörlüğü gördüm. Dostlarım, dostlarım… Ama ben dostlarımdan çok korkarım.”

SEBA8

9. “Beşiktaş sevgisi, sevgilerin en güzelidir. Zor dönemlerde sadece taraftarın desteği yetmez, yöneticilerilerimizin de fedakar taraftarımızın bu desteğine uygun davranışlar içinde olmaları gerekir diye düşünüyorum.”

SEBA9

10. “Beşiktaşlılık etik değerlerini sahiplenmeden, hiçbir başarının kalıcı olacağına inanmıyorum.”

SEBA10
“Altyapıdan futbolcu yetiştirmeden, Türk futbolcusuna sahip çıkmadan, kalitesini sorgulamamamız gereken yabancı yıldız futbolculara bel bağlayarak, denk bütçe esaslarına göre hareket etmeden, tesisleşme geleneğimizi günün anlayışına göre geliştirip devam ettirmeden, Beşiktaşlılık etik değerlerini sahiplenmeden, hiçbir başarının kalıcı olacağına inanmıyorum.”

11. “Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, ama herkesi her zaman aldatamazsınız. Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım.”

SEBA11
13 Şubat 2000 tarihinde Genel Kurul’da yaptığı veda konuşmasında son sözleri…

12. “Üzüldüğümüz çok şey oldu ama yuttuk, oturduk… Yalnız Beşiktaş’ı üzmesinler!”

SEBA12

Vasiyeti…

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>