Cinsel Obje Olarak Kadınları Değil Erkekleri Kullanarak Dikkat Çeken Kampanya

October 13, 2017

Dünyaca ünlü markaların bile reklam kampanyalarında hala kadınların cinsel birer obje olarak kullanıldığına şahit olabiliyoruz. Bu duruma o kadar alışmışız ki bu bizi rahatsız etmiyor ve normalmiş gibi gelmeye devam ediyor. Bunun aslında sorunlu bir şey olduğunu göstermek isteyen bir marka ise reklam kampanyasında tam tersini yaptı ve tüm dikkatleri üzerine çekerek düşündürdü. İşte bu güçlü kampanya…

Kadınlar için takım elbise üreten bir firma olan Suistudio “Erkekleri Giydirmiyoruz” isimli son kampanyasıyla dikkatleri üzerine çekti.

not-dressing-men-ad-campaign-suistudio-4-59df0e1a56e7c__700

Kadınları birer cinsel obje gibi konumlandıran reklamlardan ilham alan firma tam tersini yaparak bu kez erkekleri kullanarak kadınları güçlü figürler olarak resmetti.

not-dressing-men-ad-campaign-suistudio-7-59df0e119cb24__700

İlanlarda kadınlar kırılgan değil baskın ve özgüvenli figürler olarak yer alırken erkekler arka planda ve çıplaklıklarıyla cinsel obje durumunda.

not-dressing-men-ad-campaign-suistudio-3-59df0e17e4428__700

Rolleri tersine çevirerek kadınları küçük düşüren diğer kampanyaları eleştiren bu çalışma moda dünyasındaki cinsiyetçiliği çok iyi bir şekilde eleştiriyor.

BYOFa1kFSB4-1-png__700

“Kadın ve erkek fark etmeksizin insanın objeleştirilmesi kabul edilemez” görüşünde ortak kalınsa da kampanya cinsiyetçiliğe dikkat çektiği için takdir edildi.

not-dressing-men-ad-campaign-suistudio-6-59df0e1e057a9__700

Markanın yöneticisi Kristina Barricelli izleyicilerin bu reklam aracılığıyla kalıplaşmış cinsiyet rollerine farklı bir gözle bakmasını istiyor.

BYIWCW7FZzx-png__700

Kampanyayı beğenenler olduğu kadar sert bir şekilde eleştirenler de çok.

BYIV_78FMDM-1-png__700

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>