Animasyon Olarak Uyarlanan Dostoyevski’nin Ölümsüz Eseri Suç ve Ceza

September 21, 2017

Edebiyatı var eden pek çok kaynak yaşamın kendisinden beslenerek ilerlemektedir. Edebiyat, resim, sinema, müzik ve daha pek çok alan bu tanımın dahilinde yer alır. Hayal ile gerçeğin, zaman ile mekanın kesiştiği her yer aslında söz konusu ilerlemeyi sağlam tutan, kendine çeken ve yaşamla aynı çizgide ilerleten parçalardan oluşmaktadır. Sinemanın algısı da aynı çizginin olmazsa olmaz parçaları arasında yer almaktadır.

Polınyalı yönetmen Piotr Dumala‘nın Suç ve Ceza romanı için hazırladığı animasyon da öyle bir çizginin yürüyeni olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyaca ünlü kült eserlerin edebiyat dünyasındaki kalıcılıkları her dönem yeni bir değer kazanmaktadır. Suç ve Ceza da onlardan yalnızca biri.

1

Dostoyevski tarafından kaleme alınan eser, yalnızca Rus edebiyatının değil dünya edebiyatının da önemli bir yerinde durmaktadır.

zkzegarek2

Polonyalı yönetmen Piotr Dumala, eserin taşıdığı hikayeden ve karakterlerden etkilenerek esere farklı bir yorum getirmek için bu amaçla çalışmalarına başlıyor.

Kendi ifadesine göre ortaya oldukça kişisel bir yorum sonucunda tamamlanmış olan bir animasyon çıkıyor.

4

Dumala, verdiği bir röportajda birinin Suç ve Ceza’yı okuduktan hemen sonra bir rüya gördüğünü düşünün, bu film benim rüyam açıklamasını yapıyor.

2

Tamamı diyalogsuz olan Suç ve Ceza (Crime And Punishment) filminin tamamı gece saatlerini kapsayan bir hikaye anlatıyor.

2

BONUS – 1 : Piotr Dumala – Crime And Punishment (1. Bölüm)

BONUS – 2 : Piotr Dumala – Crime And Punishment (2. Bölüm)

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>