Dünyayı Olası Bir Nükleer Savaştan Kurtaran Sovyet Subayı Stanislav Petrov’un Hikayesi

September 19, 2017

Tarihte verilmiş olan bazı kararlar günümüz dünyasını temelden etkileyen pek çok niteliğe sahiptir. Öyle ki söz konusu kararların gelişim süreçleri, doğayı ve insanlığı etkileyen mevcut durumların sürekliliğine katkı sağlamaktadır. Elbette bu kararlar her zaman olumlu yönde gelişmemiştir. Ancak içlerinden bir tanesi var ki, gerçek anlamda insanlığın ve doğanın varlığını olumlu anlamda iyileştirmiştir.

Savaşların olmadığı bir yaşam umuduyla…

1983 yılında SSCB ile ABD arasında devam eden Soğuk Savaş, her geçen gün gerilimin artmasıyla birlikte şiddetini de arttırıyordu.

image_2870

Her iki ülke de mevcut askeri güçleriyle birlikte karşılıklı olarak üstünlük kurma yarışındaydı.

2

Savaş devam ederken öyle bir karar alındı ki, olası bir nükleer savaşın eşiğinden son anda dönüldü. Kararı alan kişi Sovyet subayı Stanislav Petrov’du.

5

Petrov, o gün erken uyarı sistemlerinden sorumlu olarak bir yer altı sığınağında nöbetteydi. Gece yarısından sonra Sovyetler Birliği’ne doğru yaklaşan bir Amerikan füzesi gördü.

5

Petrov’un yaklaşan tehlike karşısında karar vermek için 15 dakikası vardı. Radarda beliren şey şayet bir füze olsaydı ABD’nin bir değil birden fazla füze fırlatmış olması gerektiğini düşündü ve kırmızı alarm verilmedi.

5

Önlerine düşen uyarı ise sistemdeki bir hatadan kaynaklanıyordu. Petrov haklı çıkmıştı. Uyduda beliren nesne ise füze değil, bulutlardan yansıyan güneş ışığıydı.

4

Petrov bu kararından dolayı o yıllarda hiç övgü almadı. Hatta sığınakta yaşananlar 10 yıl boyunca saklı tutuldu.

8

Petrov’un yöneticisi Yuriy Votintsev, 1998 yılında bir Alman gazetesien verdiği röportajda olanları anlattı ve gerçek ortaya çıktı.

8

Petrov’a Dünya Vatandaşları Derneği tarafından 2006 yılında New York’taki BM merkezinde üzerinde “nükleer savaşı önleyen insana” yazılı bir ödül verildi.

2

2008 yılında ise daha önce Nelson Mandela’ya ve Dalay Lama’ya da verilen Alman Basın Ödülü layık görüldü.

9

Hatta 2014 yılında Petrov’un bu önemli kararını anlatan bir de Hollywood filmi çekildi.

4

Stanislav Petrov, geçtiğimiz mayıs ayında Moskova yakındaki bir kasabada 77 yaşındayken hayatını kaybetti.

6

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>