Stres Seviyenizi Düşürmek ve Daha İyi Hissetmek İçin Deneyebileceğiniz 8 Sağlıklı Şey

August 2, 2017

Modern yaşamın koşuşturması içerisinde büyük stres altında yaşarken durabilmek ve sadece derin bir nefes alabilmek bile çok zor… Bu yüzden sürekli huzursuz, gergin ve baskı altında hissedebiliyoruz. Bu rahatsız edici hislerden kurtulmanın yoluysa stres seviyemizi azaltmak… Başta daha uzun yaşayıp daha huzurlu bir insan olmak için stres seviyenizi düşürmenin sırları…

1. Küçük bir sabah rutini yaratın

1-eCyGfDyLmc32UiA3szScig

Sağlıklı ve bizi iyi hissettirecek alışkanlıklarımız olsa bile bazı günler yeni bir güne başlamak için çok bezgin hissedebiliriz. Bu yüzden sabahları güne daha iyi başlamanızı sağlayacak ve çok pratik rutinler geliştirebilirsiniz. Bu kimileri için 5 dakika meditasyon yapmakken, kimileri içinse şükrettiği 3 şeyi yazmak olabilir. Hem enerjinizi artırmak hem de daha rahat bir zihne sahip olmak için ayrıca sabah yogası yapabilirsiniz.

2. Her gün farkındalık çalışması yapın

o-MEDITATION-MADE-SIMPLE-facebook

Bu alışkanlığı her gün yapabilmek için Headspace ya da Türkçe olarak Meditasyon gibi mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarla istediğiniz her yerde sakinleşmek için çalışma yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz ana odaklanmak. Ne iş yaparsanız yapın, ister duş almak, ister dişlerinizi fırçalamak, gün içinde aklınıza geldikçe dikkatinizi ana getirerek farkındalık çalışmaları yapabilirsiniz.

3. Telkinler üretin

o-CALM-WOMAN-facebook

Kaos içindeki bir zihni rahatlatmanın en iyi yollarından biri telkinlerde bulunmak… Bu işi daha pratik hale getirmek için önceden cümleler yazabilir ve bunları kendi içinizden tekrar edebilirsiniz. Örneğin yeni bir haftaya başlamadan kendinize yalnızca 5 dakika ayırarak o hafta başarmak istediğiniz şeyleri düşünebilirsiniz. Yapmak istediklerinizi bir kağıda yazarak her sabah kendinize okuyun. İsterseniz daha uzun vadeli bir hedef için de bu alıştırmayı yapabilirsiniz.

4. Şikayet bileziği takın

67ee5a1f9887165bff2accef36a92444--tiny-necklace-tiny-bracelet

Bu da neyin nesi diye düşünüyor olabilirsiniz. Şikayet bileziği kolunuza taktığınız bilezik ya da saat gibi herhangi bir şey olabilir. Tek yapmanız gereken kendinizi söylenirken ya da şikayet ederken bulduğunuzda fark edip bileziği taktığınız kolunuzdan diğerine geçirmek. Bu olaylara karşı negatif bakış açınızı etkileyecek.

5. Sıradan cömertlikler yapın

time-money-happiness

Cömertlik yapmanın çok daha sağlıklı bir zihinle bağlantısı olduğu belirtiliyor. Hatta bazı araştırmalar gönüllü işler yapmanın sıhhate egzersizden çok daha pozitif etki ettiğini iddia ediyor. Finansal olarak mutlu olmayla alakalı yapılan araştırmalar, parasının bir kısmını başkaları için harcayanların, parasının tamamını kendisi için harcayanlara göre çok daha mutlu olduklarını gösteriyor. Bu yalnızca maddi bir şey olmak zorunda değil, gönüllü olarak yapılan yardımlar da aynı etkiyi gösteriyor.

6. Başka bir canlıya yardım edin

woman-with-cat

Çiçek ya da sokaktaki bir kedi fark etmez… Tıpkı diğer insanlara cömertlik yaparak onları sevindirmek gibi başka canlılar için de küçük şeyler yaparak dokunmak benzer etkiyi yaratıyor.

7. Telefon bildirimlerinizi kapatın

Woman-using-iPhone

Sürekli telefonumuza gelen bildirimler nedeniyle dikkatimizi ona vermek ve sürekli bir şekilde telefonumuzu elimize almak zihnimizi çok yoruyor ve farkında olmadan kendimizi boş bırakamadığımız için bizi strese sokuyor. Telefon kullanmayı bırakmanıza gerek yok ancak sadece bildirimleri kapatarak arada bir kendinize nefes aldırmak çok fark yaratacak.

8. Yemek pişirin

woman-in-kitchen-cutting-vegetables

Bu her gün yorgun argın yapacağınız türden bir yemek pişirmek değil. Evde özenerek ve isteyerek yemek pişirmenin duygusal ve fiziksel olarak doyurucu ve tatmin edici bir özelliği var. Daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam için sevdiklerinize yapacağınız bir yemek çok etki yaratacak.

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>