Elektronik Müziğe Artan İlgimizin Meyvesi, %100 Yerli Electronica Festival

July 28, 2017

2004 yılında tanıştığımız %100 yerli ve milli festivalimiz Electronica, bu yıl Çeşme’nin ardından 29-30 Temmuz tarihlerinde onuncu kez İstanbul’da gerçekleşecek. Senenin en iddialı festivallerinden birisi olmaya aday Electronica Festival iki gün boyunca plajı, ormanı ve geceyi elektronik müzik sahnesinin en iyileri ile Suma Beach ev sahipliğinde bir araya getirecek.

Yurt içi ve yurt dışında birçok festivali yerinde takip eden İstanbul underground müzik sahnesinin dikkat çeken isimlerinden MonarQ, Electronica Festival 2017 DJ’lerini ListeList için değerlendirdi.

1. Andhim

Andhim2015_Final-4-X3
Alman ikili Andhim’in Köln’de küçük bir stüdyoda müzik yapmaya başlamaları 2010 senesine uzanıyor. Kısa bir süre önce Almanya’da sonrasında tüm dünyada etkileyici bir yükseliş hikayesine imza atıyorlar. Yaptıkları müziği süper house olarak adlandıran Andhim için türünün tek örneği demek yanlış olmaz. Haziran ayında konuk oldukları Diynamic Radio Show podcastini dinlemenizi tavsiye ederim. Cumartesi saat 00:30’da sahnede olacak ikili.

2. Claptone

claptone-2
Deep house müziğin gizemli prensi olarak kabul edilen dünyaca ünlü saygın bir DJ. Deep house ve Nu Disconun en güzel soundlarını melodik ve masalsı bir biçimde birleştiren Claptone; gittiği her yerde dans edenleri gizemli maskesiyle büyüleyen etkileyici bir isim. “No Eyes” ile Beatport Deep House Top 10’da haftalarca zirvede kalmıştı. Sahnedeyken taktığı beyaz eldivenleri ve maskesiyle FG Digital Main Stage’de 23:00’da sahne alacak.

3. Doctor Dru

indir-doctor
Avrupa’yı kasıp kavuran çağdaş deep house akımının öncülerinden olan Doctor Dru, Stil vor Talent gibi labellarla yaptığı remixlerle de akıllarda yer edindi. Claptone’un “No Eyes” adlı şarkısına yaptığı zaman ve sınır tanımayan remixiyle kariyeri ivme kazandı. Beach Stage sahnesinde 01:00’de setlerin başında olacak, benim de merak ettiğim performanslardan birisi Doctor Dru.

4. EINMUSIK b2b Jonas Saalbach

avatars-000272450103-x283mw-t500x500
Jonas Saalbach ile birlikte eminim fantastik bir performansa hazırlanıyor. Güçlü bass line dokunuşlarıyla hayal dünyanızın sınırlarını zorlayacak olan ikili dark melodilerle geceyi taçlandıracak. Elektronik müzik dünyasının en çarpıcı yeteneklerinden birisi EINMUSIK ve Jonas Saalbach; bu festivalin hafızalara kazınan performanslarından birisi olacaktır.

5. Frankey & Sandrino

s0deCAYQzM1D-fitted
İki yıldır belkide en çok dinlediğimiz parçalardan Acamar’ın yaratıcılarından Frankey & Sandrino, elektronik müzik arenasındaki sınır tanımayan yaratıcılığı ile çok kısa sürede sivrilmeyi başardı. Kusursuz mix tekniği ve melankolik seti ile benimde ilk defa canlı dinleyeceğim bir performans olacak. Forest sahnesinde 23:30’da sahne alacak kaçırmayın derim.

6. Birol Giray

beegee-360ea-112858PC
Türkiye’de elektronik müzik sahnesinin en önemli isimlerinden birisi BeeGee; tarzlar arasındaki sınırları kaldıran, parçalarında ve setlerinde minimalden Tech House’a geniş bir spectrum sergileyen başarılı bir isim. Yerli ve yabancı birçok festivalde dünyanın en iyi isimleriyle aynı sahneyi paylaşan Birol Giray, festivalin merak edilen performanslarından birisi olacaktır. FG Digital Main Stage’de gece saat 3:30 da sahne alacak tekrar hatırlatalım.

7. Henry Saiz

henry-saiz
Henry Saiz deyince eminim Suara aklınıza geliyordur. Yaptığı müziği hiçbir kalıba sokmadan tutku ile yapan kedigillerden Henry Saiz; ‘’Secret” ve “Sphynx” parçalarıyla çok kısa zamanda geniş bir takipçi kitlesine ulaştı. Adeta kulak pasımızı silen setleriyle dikkat çeken büyülü bir isim. Gece 22:00’da Henry Saiz ile birlikte Forest Stage tahmin ediyorum yıkılır.

8. Oceanvs Orientalis

cisetta-oceanvs-orientalis-interview-acid-sundays-ibiza
Türünün yegane bir örneği, müzik tutkusunu etnik soundlarıyla imzası haline getiren Oceanvs Orientalis kısa zamanda Burning Man’de performans sergilemeye uzanan bir yükseliş kaydetti. Etnik ve house müziği başarıyla harmanlayan Oceanvs Orientalis yerli müzik sahnemizin dikkat çeken isimlerinden birisi. Festivalin yorgunluğunu dans ederek unutmak isteyenler için iyi bir tercih olacaktır, günün ilk ışıklarıyla birlikte Beach Stage’de sahne alacak.

9. Red Axes

maxresdefault
Tel Aviv çıkışlı elektronik müzik ikilisi Red Axes, dinamik setleriyle Sonar, Primavera, Glastonbury gibi önemli sahnelerde performans sergiledi. Electronica Festival’in akılda kalan setlerinden birisi olacak eminim; deneysel müzik deneyimi yaşamak isteyen, dans ederken farklı ritm duygularını hissetmek isteyenler için iyi bir tercih.

10. Stavroz


Türkiye’de ciddi bir Stavroz hayranı olduğu bir gerçek. Daha önce dinleme şansı olmayan ve tadı damağında kalanlar için iyi bir fırsat. “The Finishing” ve “The Gining” şarkılarını ormanda yıldızların altında canlı dinlerken bu yazımı belki hatırlarsınız; tek yapmanız gereken Stavroz’un şarkılarına kendinizi bırakıp hayallere dalarak dans etmek olacak.

11. Viken Arman ​

Viken Arman PRESS 2
Etnik olduğu kadar modern hali ve derin sound’uyla sadık bir kitle yaratan Viken Arman, bizim müzik kulağımıza da çok yakın bir melodi kullanıyor setlerinde. Masalsı performansıyla sabah saatlerinde güneşin doğuşuna eşlik etmek isteyenlere Viken Arman’ı tavsiye ederim.

Belirtelim;

orig_11798
Elektronik müzik sahnesinin son dönemde en dikkat çeken yıldızları gün boyu süren aktivite ve workshop’lar ile Suma Beach’te; festivalin ayrıntıları Electronica Festival / FG 93.7 ve listelististanbul sosyal medya hesaplarında.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>