Sonbaharın Aslında Ne Kadar Güzel Olduğunu Anlatan 7 Güz Filmi

October 27, 2017

Havalar soğuyup günler kısalmaya başladıkça, geride bıraktığımız yazı ve yaklaşmakta olan kışı düşünerek daha depresif hissedebiliriz. Oysa sonbahar, hayatımıza tablo tadında bir fon sunar. Dolayısıyla sinemada romantizmin en yoğun yaşandığı anlar da bu fon üzerine inşa edilir. Her bir karesi kartpostal fotoğrafı gibi görünen, içinizi ısıtacak sonbahar filmlerini listeledik. Şimdiden keyifli seyirler.

1. New York’ta Sonbahar (Autumn in New York, 2000)

view_13_ain-c-3_jpg
Will Keane, New York’un tanındık simalarından birisidir. Özellikle çapkınlığıyla ün yapmış, en mesafeli kadınların bile cazibesine karşı koyamadığı birisidir. Her gece başka isimlerle görülmeye alışık olan Keane, kendisinden olgun erkeklerle ilişki yaşama hevesinde olan Charlotte Fielding ile tanışır. Birbirlerinden çok farkı beklentileri olan bu iki insan, fonda muhteşem bir New York sonbaharı ile oldukça tutkulu bir ilişkiye yelken açacaklar.

2. Eve Dönüş (Garden State, 2004)

02-garden-state-1.w750.h560.2x
26 yaşındaki Andrew Largeman’ın dokuz yılın ardından, annesinin övefatı üzerine eve dönmesini konu alıyor. Annesinin cenazesinde, eski arkadaşı Mark ile karşılaşır. Mark cenaze kazıcılığı yapmaktadır. Largeman, babasına mesafeli dururken eski arkadaşları ile vakit geçirir. Daha sonra Largeman bir doktorun bekleme odasında Sam (Natalie Portman) ile tanışır ve ikili çekingen şekilde yeni bir ilişkiye başlarlar.

3. Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November, 2001)

50c714
Sonbahar filmleri listesi tabii ki Kasımda Aşk Başkadır olmadan olmazdı. Nelson Moss, son derece işkolik birisidir. Ehliyet sınavında Sara isimli deli dolu bir kızla tanışır. Aralarında bir çekim oluşur. Sara, Nelson’dan 1 ay böyunca onunla yaşamasını ister. Bu bir aylık süreçte ilişkileri tutkulu bir aşka dönüşür. Nelson’ın bilmediği ise aşık olduğu Sara’nın kanser olduğudur. İki insan, ölümle hayatın girdabına beraber tutulmuşlardır.

4. Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally, 1989)

h-harrysally-optimised
Bir seyahat esnasında tanışan Harry ve Sally isimli iki genç, aynı üniversiteyi bitirdiklerini, fakat daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Laf lafı açar ve konu kadın ile erkeğin sadece arkadaş olup olamayacağı tartışmasına bağlanır. Arkadaş olamayacağına kanaat getirirler. Yolculuk biter ve ikili kendi hayatlarına devam ederler. Ta ki tekrar karşılaşıncaya dek…

5. Annie Hall (1977)

annie-hall-woody-allen-diane-keaton
Bu seferki filmimiz nispeten eğlenceli. Tam “made in Woody Allen” eseri olan film, özgün mizah anlayışıyla oldukça beğeni toplayan, fonda güzel New York sonbaharı izleyebileceğimiz bir yapım. Ünlü komedyen Alvy Singer’ın, bir şarkıcıyla olan aşkının neden bittiğini sorgulaması ile başlayan film, uzun süredir neden seviyeli bir ilişki sürdüremediği sorgulamasıyla devam eder…

6. Göl Evi (Lake House, 2006)

1-the-lake-house-sandra-bullock-keanu-reeves
Keanu Reeves ve Sandra Bullock denince akla ilkin aksiyon dolu ve hatta iki oyuncuyu da meşhur eden Speed filmi gelir. Ancak romantizm dolu bir sonbahar filminde de oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Göl Evi filmi sonbaharın o kasvetli havasına eşlik eden gizemli bir hava ile birlikte akılda yer eden bir film olmayı başarmıştır.

7. Sonbahar (2008)

3f9a6c3d0e021439face46180029c09d
Listemizi bir yerli filmle kapatalım istek. Sonbahar, Onur Saylak ve Megi Kobaladze’yi başrollerde izlediğimiz bir Özcan Alper filmi. Ülkemizde sonbaharın en güzel manzaralar oluşturduğu Karadeniz doğasında geçen oldukça etkileyici bir yapım. “Hayata Dönüş” operasyonuyla tahliye edilen ve memleketine dönen bir siyasi hükümlünün hikayesi anlatılmaktadır.

En Güncel Bilgiler ve En Eğlenceli Paylaşımlar İçin Sayfamızı Takip Edin

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>