Gelenekselleşmiş Tatlarıyla Yemelere Doyamayacağınız 17 Efsane Sokak Lezzeti

October 27, 2016

Dışarıdasınız ve evinize ulaşmaya daha çok var, mideniz kazındığında ne yaparsınız? Bu sorunun cevabı, yemek kültürü açısından bol alternatifi olan güzel ülkemiz için çok kolay. Her köşe başında karşılaşabileceğimiz sokak lezzetleri ile hem damak tadımıza hem de bütçemize uygun bir şekilde karnımızı doyurmak, üzerine bir de tatlımızı yemek hiç de zor değil. Yemek kültürü açısından bol alternatifli desek de Türkiye’nin hemen her sokağında bu lezzetlerin çoğunu bulabiliyoruz. Bu da Osmanlı döneminden bu yana gelenekselleşen sokakta yemek kültürünün gücünü gösteriyor.

1. Islak hamburger

ıslka

Listemize, İstanbul dediğimizde ilk akla gelen sokak lezzeti ile başlayalım dedik. Baharatı ve sarımsağı bol, fiyatı oldukça uygun, üzerinde dumanlar tüten, aç değilseniz bile canınızı çektiren hamburgerleri en fazla bulabileceğiniz yer İstiklal Caddesi.

2. Simit

simit

Her şehrin ayrı bir simidi vardır ama bir şey değişmez. O da simidin her zaman kurtarıcı olduğudur. Uygun fiyatına rağmen yanına çay, peynir ya da domates geldiğinde en kral kebaptan daha lezzetli olur. Hele bir de güzel bir manzaraya karşı yenirse…

3. Mısır

mısır

Son dönemde yerini bardakta mısır almaya başlasa da o koçandan akan suyla her tarafımızı batırdığımız, yedikten sonra saatlerce dişlerimizi temizlemeye çalıştığımız süt mısırın tadı hiçbir şeye değişilmez.

4. Midye dolma

midye

Sahip olduğu tonla dedikodulara rağmen yemelere doyamadığımız, fiyat/performans oranı en yüksek olan leziz yiyecek. Dedikodulara göre midye dolma ne kadar pis ortamda yapıldıysa tadı da bir o kadar lezzetli oluyormuş.

5. Sokak pilavı

pilav

Bir mevlid pilavı bir de sokak pilavı… Ne kadar dikkat ederseniz edin, en iyi tarifi bile bulsanız bu ikisi kadar lezzetli pilav yapamazsınız.

6. Kokoreç

kokorec

Uğruna AB ile tüm müzakereleri attırabilecek bir yiyecek. Türkiye’nin her yerinde, her sokağında rahatlıkla bir kokoreç arabası görebilirsiniz. Göremediğiniz noktalarda da kokusunu alırsınız, 500 metre sonra karşınıza çıkar.

7. Balık ekmek

balik

Balık ekmek dediğimizde akla gelen ilk yer tabii ki Eminönü ancak İstanbul’da çoğu yerde yiyebileceğiniz bir lezzettir kendileri. Hele ki boğaza karşı yendiğinde…

8. Turşu suyu

tursu

Limonla da, sirkeyle de harika olur. Balık ekmeğin yanında ise daha da bir harika olur. İçtikten sonra da en az iki şişe su içtirir.

9. Lokma

lokma

En fazla İzmir’de görebilirsiniz. Diğer illerde de görebilirsiniz ancak İzmir’de gördüğünüzde ücret ödemeden yiyebilirsiniz. Bol kalorisine rağmen akla geldiğinde bile can çektirebilir.

10. Arnavut ciğeri

arnavutcigeri

Ciğer minik parçalara bölünüp, kızartıldıktan sonra bol soğan ile ikram edilir. Sokakta ise genel olarak pilavcılarda, pilavın üzerinde ekstra ücret ile satılır.

11. Kestane

kestane

Köşe başlarında dumanını koklayınca kışın geldiğini anladığınız, akla eski günlerde soba üzerinde pişirilen kestaneleri getiren gelenekselleşmiş sokak lezzeti… Hele bir de tatlısı var ama o konumuzla alakalı değil.

12. İçli köfte

iclikofte

Genelde ev yemeği olarak bilinse de sokakta satanı da çoktur. Günümüzde çiğ köfteciler de işe el atsa da sokaktaki çıtır çıtır içli köftenin tadı her zaman bir başka.

13. Tükürük köftesi

tukuruk-kofte

İsminin böyle olmasının bir çok hikayesi var ama eminiz ki (umarız ki) gerçeği yansıtmıyorlar. Bir kere futbol maçına gitmiş birinin tükürük köfteyi duymamış olmasına imkan yoktur. Stadın müdavimleri ise genelde tükürük köftesine de müdavim olurlar.

14. Sokak lahmacunu

lahmacun

Tükürük köftesi gibi sokak lahmacunu da statların vazgeçilmezidir. Şimdilerde pek göremesek de bir kere tatmış olanların tadını unutmasına imkan yok. Biz yine de çok hijyenik diyemeyiz tabii ki. Hatta öyle ki, lahmacuncunun uğradığı yerlerde kedilerin eksildiği gibi bir rivayet de var.

15. Osmanlı macunu şekeri

macun

Gökkuşağını andıran renkleriyle, limona bulandığı için ilk tattığımızda aldığımız ekşi tatla bizlere çocukluğumuzu hatırlatır. Şimdilerde o da kendine pek yer edinemiyor ancak kendisinin tadı hala damağımızda.

16. Çiğ köfte

cigkofte

Etli çiğ köftenin yasaklanması ile beraber engellenemez bir yükselişe geçen çiğ köfte sektörü, acıkıp da hemen bir şeyler yemek isteyenler için en mantıklı çözümlerden biri.

17. Tavuk döner

tavukdoner

En güzelini en sona bıraktık. 1.5 liraya da, 15 liraya da satılan en pratik yemektir kendileri. 1.5 liraya satılan tavuk dönerin içinde tavuk var mı bilmiyoruz ancak karnı acıkanların imdadına en hızlı yetişen yemek olma unvanını uzun bir süredir koruyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>