Size “Bunlar Böyle Böyle Zengin Oldu” Demeleri İçin Uymanız Gereken 10 Öneri

September 20, 2017


Hayatın öyle bir zaman diliminde yaşıyoruz ki, etrafımızdaki herkes artık katlana katlana büyüyen giderlerin, gelirleri sanki buzu sıcak suya batırmış gibi erittiğini söyleyip duruyor. Bu konuda haklılar da. Fakat atladıkları bir şey var: Teknoloji bize birbirinden ilginç öyle fırsatlar sunuyor ki, bunları özümseyenler hayatı boş vitese atmış gibi anında rahatlatıyor.

1. Alışverişinizi toptan satış yapan marketlerden yaparsanız kumbara kullanmak gerekmeden para biriktirmiş olursunuz.

market

İstatistiklere göre herkesin en az 5 arkadaşından duyduğu bu öneriye siz de kulak asın. Gazozu tek tek değil de kasasıyla beraber satan marketlerden alınca fiyatlardaki fark küçük görünse de, bu farklar alacağınız ürün sayısı ve yılın gün sayısıyla çarpılınca ortaya şaşırtıcı bir tasarruf miktarı çıkıyor. Hatta o sene 365 değil 366 çektiği zaman istatistiki olarak o yılki kazancınız daha da fazla oluyor.

2. Giyim kuşam alışverişlerinizde yazın kış, kışın da yaz mevsiminde ihtiyacınız olacak şeyleri neredeyse yarı fiyatına alabileceğinizi sakın unutmayın.

Shopping_second_gif

Mont ihtiyacınız varsa o montu hangi mevsimde satın aldığınızın ne önemi var? Elbet kullanacaksınız neticede. Mevsiminde neredeyse yarı yarıya daha pahalı olacak bir ihtiyacınızı mevsiminden önce halledip hem bunun kafa rahatlığını yaşayabilir hem de ileri zamanlı mükemmel bir tasarruf hamlesine imza atabilirsiniz.

3. Gazetelerdeki “internetten telefon aldı paketten salatalık çıktı” gibi sansasyonel haberleri bir kenara bırakırsak, online alışveriş güvenli sitelerden yapılırsa cüzdanı kolonyalı pamukla silmiş gibi rahatlatan bir etki yapıyor.

How-to-delete-My-Computer

Sokakta kaç mağazaya gir-çık yapınca ayaklarımıza kara sular inerse, o rakamı önce beşle, sonra onla çarpın; üstüne de bir miktar daha rakam ekleyin; bulacağınız rakam internetten aynı anda gezebileceğiniz mağaza rakamına eşit. Böyle büyük bir rekabet ortamı olunca haliyle fiyatlar da aşağı paraşütsüz iniyor. Dolayısıyla mesela parfüm alacaksanız internet bir nimet. Dönem dönem neredeyse yarı yarıya bir fiyat farkı ile internet mecralarında satışa sunulan kozmetik ürünleri cebinizi epey rahatlatacaktır.

4. Hem sağlığınız için hem de cebiniz için kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmayı deneyin.

s-5a4545495e93c745c5d5aa91eba915316189300d
Kendinizi bile bile zehirlemenin mantıklı bir açıklaması olamaz. Hem çevrenizin hem de sizin sağlığınız için mutlaka bunu başarmayı deneyin! En azından direnip çaba gösterdiğiniz süre bile cebinizin lehine olacaktır.

5. Şehir içi ulaşım kartlarınızı abonelik sistemiyle kullanırsanız aylık tutar bakımından ciddi bir avantaja sahip olabileceğinizi unutmayın.

s-628f03ceda58f0c4764a77c4eec19d502a27b4ee
Hele ki öğrenciyseniz ulaşıma ne kadar az para harcasanız o kadar iyidir. İşte bu sebeple mutlaka zaman kaybetmeyin ve abone olun.

6. İnternetten alışveriş yaparken “kargo bedava” olan günleri seçin.

waiting

Örneğin internetten kitap aldınız; kargo kitaptan daha pahalı olabilir. O halde durun ve ertesi günü bekleyin. Olmadı bir sonraki günü. Çünkü pek çok kaliteli internet kitapçısı (örneğin www.idefix.com) sekiz on günde bir kargo bedava günü düzenliyor. Olmadı falanca rakamın üstüne çıkınca kargoyu sıfırlıyor. Buyurun size akıllı başlı bir fikir.

7. İnternetten alışveriş yapınca size para veren bir site bulursanız gidin o parayı alın.

DemFailsMoney
Evet var böyle bir site, adı da Avantajix! www.avantajix.com adresinden girip orada listelenmiş anlaşmalı mağazalardan alışveriş yapıyorsunuz; o mağazalar Avantajix’e para ödüyor; Avantajix de bu parayı size veriyor; alışveriş daha da ucuza geliyor. Gözünü ovuştur ovuşturabildiğin kadar ama rüya değil, var böyle site.

8. Tutun kendinizi ve indirim kodunuz olmadığı zamanlarda kesinlikle alışveriş yapmamayı deneyin.

tired
Diyelim ki internetten alışveriş yapıyorsunuz; mağazada tam ödeme sayfasına geldiniz; fiyatın yanında “indirim kodunuzu girin” yazan bir kutucuk çıktı. Bir dakika, ne oluyor? Hop, bizim bilmediğimiz bir durum mu var? İndirim kodu mu bulmak lazım; bulalım. Hemen indirimkodu.com sitesine girip bakın. O alışverişe anında bir kupon kodu ateşleyip fiyatı şapkadan tavşan çıkarır şekilde indirmek… Paha biçilemez…

9. Su faturanızı tuvaletteki sifonun içine 2 tuğla koyarak yarı yarıya azaltabileceğinizi biliyor muydunuz?

Cat-poops-misses-toilet
Hesap çok basit: Sifonu çektikçe su oradan cayır cayır akıyor ve eve gelen su faturanızın yarısı zaten bu su değil mi? İşte o sifonun içine 2 tuğla atsanız da, sifonu her çektiğinizde rezervuarda daha az su olacağı için yarı yarıya daha az su aksa, tamam biraz kokulu bir fikir oldu ama, fatura yarı yarıya azalmaz mı?

10. Mümkün olduğunca fazla yürüyün. Hem kilolarınızdan hem de yol masrafınızdan kurtulun

tenor (1)
Fit bir görünüme kazanmak ikincil amacımız bu noktada. Asıl amaç ise gereksiz masraftan kurtulmak. :) Gifteki abla gibi tıpış tıpış yürüyerek gayet eğlenceli dakikalar da geçirebilirsiniz. Her bakımdan siz kazanırsınız. :)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>